Advento, šv. Kūčių ir Kalėdų valgiai bei gėrimai (III dalis)
Orkaitėje kepta lašiša šventųjų Kalėdų stalui
Jei manote, kad Šventųjų Kalėdų stalui pagaminti tokią gražuolę lašišą yra sudėtinga, tai labai apsirinkate? Pirmiausiai veterinarinėje vaistinėje nusipirkite veterinarinį švirkštą su storesne adata. Paskui parduotuvėje nusipirkite šviežią lašišą. Namuose ją gerai nuplaukite, dar geriau nusausinkite ir dėkite skardon ant skardoje saulėgrąžų aliejumi patepto kepimo popieriaus arba folijos. Paruoškite tirpalą, kuriuo prišvirkšite žuvį: paprastą vandenį pagardinkite jūros druska, galite šaukšteliu medaus, jei turite, – krapų arba peletrūnų esencijos lašeliu. Švirkštu šiuo tirpalu keliose vietose prišvirkškite lašišą ir kepkite orkaitėje 150 laipsnių temperatūroje apie valandą. Žuvį išimkite, padėkite ant padėklo, leiskite kiek atvėsti, aštriu peiliu įpjaukite dalį odos ir ją atknokite. Likusią odą aptepkite saulėgrąžų aliejumi, kad gražiai blizgėtų. Ir viskas.
Tolesnis dar skanesnis vaizdas jau priklauso nuo Jūsų fantazijos, nes už lietuvaitę pasaulyje niekas nemoka gražiau papuošti savo gaminto valgio… Taip keptą lašišą galima patiekti ir karštą, ir šaltą.
Lietuviškai obuolių sultyse troškinta triušiena
O kodėl per šiuos Kalėdų pietus nenustebinus namiškius sveiku maistu – troškinta triušiena? Patarčiau ją pirkti IKI parduotuvėse, nes ten parduodami jauni, sveikai maitinti triušiukai. Iš vieno triušio išeina 6 prašmatnios porcijos.
Reikia:
* vieno jauno triušio
* 100g sviesto
* 15g druskos
* 2g grūstų juodųjų pipirų
* 300ml obuolių sulčių
* 120ml daržovių sultinio
* 100g džiovintų abrikosų
* 100g džiovintų slyvų
* 100g morkų
* 100g svogūnų
* gabalėlio citrinos žievelės
* kelių laurų lapų
* kelių kvapiųjų pipirų
* šaukšto smulkintų petražolių.
Triušį sukarpykite į 6 gabalus, apkepinkite svieste, sudėkite į troškintuvą, pagardinkite druska, grūstais juodaisiais pipirais. Supilkite obuolių sultis, daržovių sultinį, sudėkite nuplautis džiovintus abrikosus ir slyvas, morkų ir svogūnų pusiaugriežinėlius, nedidelį gabalėlį citrinos žievelės, laurų lapelius, kvapiuosius pipirus, uždengite dangčiu, užvirinkite ir troškinkite ant mažos ugnies, kol nuo kaulų pradės lengvai skirtis mėsa. Triušieną apibarstykite smulkintomis petražolėmis, sudėkite į dubenį arba lėkštes. Patiekite su susidariusiu padažu ir karštomis daržovėmis: keptomis bulvėmis, ankštinėmis pupelėmis, pakepinta ragaišio riekele, keliais salotlapiais, čiobrelio šakele.
Viena porcija keptų ankštinių pupelių. 20g lydytame svieste pakepinkite 10g smulkiai sukapotų svogūnų ir 3g česnakų, sudėkite 150g ankštinių pupelių (galima ir atlaidintų šaldytų), ir pakepinkite 5min. Patiekiant, užbarstykite 3g kapotų petražolių ir 10g tarkuotu Džiugo sūriu.
Kauno vištienos maltinis su „jažynka“
Dar 1967 metais E. Drąsutienės, O.Rudaitienės, E.Starkienės ir A.Šližienės sudarytoje ir išleistoje knygoje „Valgių gaminimas“ maltos mėsos gaminiai buvo vadinami ne kotletais, o maltiniais, muštos mėsos kepsniai ne karbonadais, o muštiniais. Ir tik vėliau kulinarinių knygų leidėjai, cenzoriai ir redaktoriai viską suvėlė: maltinius pradėjo vadinti rusiškai – kotletais. Šiandien tie kvaili pavadinimai taip įstrigo lietuvaičių galvose, kad niekas iš jų net neįsivaizduoja, kad kotletas jokiu būdu negali būti maltas, o privalo būti net nemuštos nugarinės su šonkauliuku kepsnys.
Kada ir kokioje vietoje Kauno vištienos maltinis atsirado sunku nustatyti, bet tarpukario Kauno restoranuose ir kavinėse buvo labai populiarus patiekalas, nes iš tiesų yra labai skanus, aromatingas, sotus. Jį mėgo visi: ponios ir panelės, garbūs ponai, ypač vaikeliai ir net bedančiai senukai. Jį mėgo ir virėjai, nes buvo lengvai gaminamas. Na, o „jažynka“ lenkuojantiems kauniečiams buvo gero ir skanaus maisto sinonimas, – ištroškinkite grietinėlėje perpus žirnelius su morkų kubeliais, pagardinkite druskyte, maltais juodaisiais pipirais, paragaukite ir suprasite, kodėl šitą daržovių troškinį anuo metu garbino visi valgytojai nuo Sankt-Peterburgo iki Vienos, nuo Maskvos iki Paryžiaus.
Vienam vištienos maltiniui reikia:
* 80g vištienos filė
* 50g lašinių
* 2g druskos
* 0,5g maltų juodųjų pipirų
* 15g kietai suplaktų kiaušinio baltymų
* 20g česnaku aromatizuoto sviesto
* 10g kvietinių miltų
* 20g kiaušinio plakinio
* 15g džiūvėsėlių.
Vienai „jažynkos“ porcijai reikia:
* 20g daržovių arba grybų sultinio
* 20g grietinėlės
* 10g lsviesto
* 150g žaliųjų žirnelių ir morkų kubelių
* 3g druskos
* 1g džiovintų raudonėlių
* 1g kario prieskonių
* 2g petražolių lapelių.
Vištienos filė ir lašinius du kartus sumalti, išmaišyti su druska, maltais juodaisiais pipirais. Kietai suplaktus kiaušinių baltymus atsargiai įmaišyti į masę, suformuoti paplotėlį, ant paplotėlio dėti aromatinio sviesto gabalėlį, suformuoti „cepeliną“, jį apvolioti miltuose, kiaušinio plakinyje ir du kartus džiūvėsėliuose. Kepti orkaitėje 5-8 min 220 laipsnių temperatūroje.
Daržovių arba grybų sultinį, grietinėlę ir sviestą sudėti į prikaistuvį, suberti žaliuosius žirnelius, mažas morkytes arba morkų kubelius, užvirinus kelias minutes pavirti, pagardinti druska, džiovintais raudonėliais, kario prieskoniais, petražolėmis.
Kalėdų bandelės su vištiena, 10 vnt
Tešlai:
* 320g kvietinių miltų D550
* 140g grietinės
* 90g sviesto
* 4 kiaušinių trynių
* 7g druskos
* 5g cukraus.
Įdarui:
* 120g svogūnų
* 60g sviesto
* 190g virtos vištienos
* 190g rūkytos kiaulių pažandės
* 5g druskos
* 1g maltų juodųjų pipirų
* 1g džiovintų peletrūnų.
Išsijotus miltus išmaišyti su grietine, tirpdytu sviestu, kiaušinių tryniais, druska ir cukrumi. Suformavus rutulį, suvynioti į maistinę plėvelę ir padėti bent valandai į šaldytuvą. Svogūnus smulkiai supjaustyti, apkepti svieste. Virtą vištieną, rūkytas pažandes ir svogūnus sumalti, pagardinti druska, pipirais ir džiovintais peletrūnais.
Iš 60g bandelių tešlos iškočioti paplotėlį, ant jo dėti 50g vištienos įdaro, paplotėlį sulenkti, rantytai aplankstyti, dėti ant skardos ranteliais į apačią, aptepti kiaušinio plakiniu ir kepti 20 min. 180 temperatūroje.