Jūsų dėmesiui keletas pasakojimų apie gamtą, medžioklę. Autorius – senas medžiotojas, miškininkas ir gamtos mylėtojas Vytautas Ribikauskas. Šie pasakojimai įvairiu laiku išspausdinti laikraščiose “Ūkininko patarėjas”, “Kauno diena”, “Tėviškės žinios ” ir kituose leidinuose.

***

Kovo mėnesį meta ragus taurieji elniai. Vyresni patinai, nešiojantys pačias gražiausias karūnas, ragų netenka pirmieji. Antramečiai jaunikliai savo “ylas” ar trečiamečiai dvišakius – trišakius ragus nešiojasi netgi iki gegužės pradžios. Kai vėlyvas pavasaris ir miške gilu sniego, elniai dar daug laiko praleidžia prie šėryklų, kirtavietėse, prie specialiai žvėrims nukirstų drebulių. Ten galima aptikti patinų numestus ragų vainikus. Ant sniego ypač stambesnieji ragai gerai matosi. Tokiais pavasariais daug elnių ragų prisirinkdavo kaimo gyventojai, miško darbininkai, miškininkai Šiaulių, Joniškio, Akmenės rajonuose. Dažnai elnių ragus kaimiečiai rasdavo prie galvijų fermose įruoštų siloso duobių, kur naktimis ateidavo maitintis šie miško gražuoliai. Dabar tauriųjų elnių, o ypač patinų su gerais stambiais ragais sumažėjo. Rasti šių tauriųjų miško žvėrių ragų karūnas nėra paprasta netgi Šiaurės Lietuvos miškuose.

O miškų karaliai – briedžiai savo karūnas numetė jau lapkričio – gruodžio mėnesiais. Ir tik jaunikliai su savo menkais nešakotais ragais dar gali slampinėti net iki balandžio. Lapkritį – gruodį numetę ragus stirninai jau nešiojasi beveik susiformavusius, bet dar kailiu apvilktus – aksominius ragus. Jau gerokai paaugusius ataugančių ragų “kelmus” nešiojasi ir tie briedžiai, kurie ragus numetė žiemos pradžioje.

Pastaraisiais metais praretėjo visų elninių žvėrių kaimenės, ir rasti briedžio, tauriojo elnio ar stirnino ragus mažai vilties. Tačiau tiems, kas vis dėlto susiruoš į mišką ieškoti miško karalių karūnų, tenka priminti, kad pagal Medžioklės taisykles ieškoti ragų ir juos rinkti nuo kovo 1 d. iki gegužės 1 d. be medžioklės plotų naudotojų sutikimo draudžiama.

Ūkiniko patarėjas, 1996 m. Nr.25

Views All Time
Views All Time
9138
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!