|

Kauno savivaldybėje klesti kyšininkavimas

Kauno savivaldybėje klesti kyšininkavimas. Vietoje trypčiojantis Antikorupcijos komisijos pirmininkas Raimundas Kaminskas nesvarsto partiečių veiklos ir laukia komandos iš viršaus. Kauno tarybos Antikorupcijos komisijos užsakymu tyrimą atlikusios bendrovės „Factus Dominus“ išvados nemalonios valdininkams. Su Kauno savivaldybe turėję reikalų respondentai teigė, kad dažniausiai kyšius davė statybos leidimų ir infrastruktūros, Viešųjų pirkimų ir Urbanistikos skyriuose bei savivaldybės įmonėje „Kapinių priežiūra“. Anketoje buvo 35 klausimai apie korupciją. Korupcijos nepateisina 79 procentai apklaustųjų, tačiau apie 68 procentus jų duotų kyšį, o kyšį imtų 40 procentų. Tik 2 procentai apklausos dalyvių mano, kad atsakomybė dėl kyšio tenka jo davėjui. Apie 62 procentus respondentų nepraneštų apie korupcijos atvejį. „Manau, kad vyresnius žmones vis dar veikia sovietinis palikimas – „geriau nesikišti“, o jaunimui trūksta pilietinės savimonės“, – sakė tyrėjus konsultavęs profesorius sociologas Gediminas Merkys. „Darysime korekcijų savo veikloje. Panašūs tyrimai atliekami ir kitose šalyse“, – paklaustas apie apklausos naudą tikino Antikorupcijos komisijos pirmininkas, Tėvynės sąjungos frakcijos narys Raimundas Kaminskas. Jis skundėsi, kad neigiamą įvaizdį galėjo suformuoti ir prasti savivaldybės viešieji ryšiai. Apklausos leidžia geriau sužinoti apie korupcijos reiškinius, kurie nepasiekia teisėsaugos institucijų.

|

“Daimler” pripažino kyšininkavusi 22 valstybėse

Vokietijos automobilių gamintoja “Daimler” JAV pripažinta kalta dėl korupcijos ir sumokės 185 mln. JAV dolerių baudą. Kaltinimus bendrovei pateikė JAV Teisingumo departamentas tyręs kompanijos tarptautinių pardavimų veiklą. “Daimler”, kuri yra “Mercedes-Benz” savininkė, pripažino, kad mokėjo kyšius užsienio šalių vyriausybių atstovams dešimtimis milijonų dolerių ir tai darė bent 22 valstybėse. Kompanija taip pat pažymėjo, kad šiuo metu ji jau pakeitė būdus, kuriais vykdo savo veiklą. Kyšininkavimo praktiką nuo 1998 iki 2008 vykdė Vokietijoje įsikūręs “Daimler” eksporto padalinys pavadintas “Export and Trade Finance” bei Rusijoje įsikūręs padalinys “Mercedes-Benz Russia”. Kompanija kaltinama davusi pinigus ir didžiules dovanas tokiose šalyse kaip Kinija, Rusija, Tailandas, Graikija ir Irakas. JAV Teisingumo departamentas nurodė, kad “kompanija suvokė kyšininkavimą užsienio šalyse kaip verslo darymo būdą”. “Daimler” jau atleido 45 darbuotojus įsivėlusius į kyšininkavimo skandalą. Kompanijos direktorius teigia, kad “įmonė daug išmoko ir praeities klaidų”.

|

Kyšininkavimas padeda spręsti problemas medienos versle

Daugiau nei pusė (52 proc.) apklaustų miškų sektoriuje dirbančių įmonių vadovų mano, kad kyšininkavimas padeda spręsti problemas medienos versle Lietuvoje. Tai rodo pirmadienį žurnalistams pristatytas tyrimas, kurį sociologinių tyrimų bendrovė “TNS Gallup” atliko “Transparency International” Lietuvos skyriaus (TILS) užsakymu. Balandį telefonu buvo apklausti 342 miškų sektoriuje dirbančių įmonių vadovai, jų teirautasi, kaip jie suvokia korupcijos problemas savo veikloje ir kaip kyšininkauja. Korupcija Lietuvos miškų sektoriuje, daugumos respondentų nuomone (46 proc.), yra didelė kliūtis verslui vystyti. Kad korupcija nei kliudo nei skatina miškų verslo vystymąsi, mano 29 proc. apklaustųjų, o 8 proc. apklaustųjų tiki, kad ji tik padeda. Tačiau daugiau nei pusė apklaustųjų mano, jog kyšio davimas miškų sektoriui atstovaujančių institucijų pareigūnams padeda spręsti problemas medienos versle Lietuvoje. Labiausiai, respondentų nuomone, korumpuotos institucijos Lietuvos miškų sektoriuje yra teritoriniai miškų kontrolės padaliniai, miškotvarkos projektus rengiančios įmonės bei Generalinė miškų urėdija prie Aplinkos ministerijos. 24,6 proc. respondentų atsakė, jog kyšiai, siekiant įtakoti valdžios sprendimus, yra duodami dažnai, o 5,6 proc. teigė, kad kyšiai yra duodami labai dažnai. Ši nuomonė apie miškų sektoriaus korumpuotumo mastus gali būti lyginama su tradiciškai šalyje gana korumpuotais laikomais viešaisiais pirkimais.

|

Lietuvoje vis dar paplitęs kyšininkavimas

Lietuvoje kyšininkavimas yra paplitęs labiau nei kitose Europos šalyse, rodo naujas tyrimas. Transparency International“šių metų Pasaulinio korupcijos barometro duomenimis, beveik trečdalis Lietuvos gyventojų prisipažįsta, kad jie ar jų šeimos nariai yra davę kyšį per pastaruosius dvylika mėnesių. Tai yra didžiausias rodiklis tarp tyrinėtų Europos Sąjungos šalių ir vienas didesnių rodiklių pasaulyje. Lietuviai yra taip pat vieni kritiškiausių pasaulyje, vertindami valdžios pastangas pažaboti korupciją.

|

Lietuviai – didžiausi kyšininkai Europos Sąjungoje

Beveik trečdalis Lietuvos gyventojų prisipažįsta, kad jie ar jų šeimos nariai yra davę kyšį per pastaruosius dvylika mėnesių. Tai yra didžiausias rodiklis tarp tyrinėtų Europos Sąjungos šalių ir vienas didesnių rodiklių pasaulyje, teigia “Transparency International” ekspertai atlikę Korupcijos suvokimo indekso (KSI) tyrimą. 2008 metų “Lietuvos korupcijos žemėlapio” duomenimis, nuo 2002 metų gyventojų, manančių, kad kyšis padėtų išspręsti problemas, skaičius nuolat didėja, o verslininkų – nesikeičia. Palyginus pastarųjų penkių “Lietuvos korupcijos žemėlapių” rezultatus, vis daugiau gyventojų teigia esą pasiruošę duoti kyšį, nors taip teigiančių verslininkų skaičius nuolat mažėja. Apskritai Lietuvos antikorupcinė situacija šiemet šiek tiek pagerėjo, mūsų šalis pagal “Transparency International” KSI susigrįžo į 2007 metų pozicijas. Teigiamą įtaką turėjo viešųjų pirkimų skaidrinimo iniciatyvos ir Seimo narių parlamentinei veiklai skirtų lėšų viešinimas. Tačiau džiaugtis esminiais pokyčiais, pasak ekspertų, dar per anksti, nes Lietuvos KSI neperkopė 5 balų slenksčio. Apie teigiamas tendencijas bus galima kalbėti, kai Lietuva rodys nuolatinę pažangą antikorupcinėje srityje. “Transparency International” atstovai pastebi, kad šiuo metu nėra aišku, ar valdžia yra pasiruošusi kryptingai įgyvendinti jos programoje numatytą antikorupcinę politiką.