Triukšmas pjudo kaimynus
Griaunamų būsto sienų triukšmas varo iš proto kaimynus. Specialistai pataria nerizikuoti – rekonstruojant butą laikytis visų teisės aktuose numatytų procedūrų.
Griežtas Statybos įstatymas neleidžia įteisinti nelegalių darbų. Už įstatymo pažeidimą gresia ne tik bauda, bet ir išlaidos atstatymo darbams.
Trūksta kultūros
Mažiau konfliktų su kaimynais kyla, jei remontuojamo buto šeimininkai juos iš anksto įspėja.
Pasak Klaipėdos visuomenės sveikatos centro bendrosios higienos gydytojo Rimanto Giedraičio, teisės aktai skirsto parą į tris laikotarpius, kuriems numatytas maksimalus triukšmo lygis.
Nuo 8 val. iki 18 val. triukšmo lygis daugiabučiuose namuose gali būti iki 55 decibelų. Nuo 18 iki 22 val. – iki 50 decibelų. Nuo 22 iki 6 val. – iki 45 decibelų.
Anot R. Giedraičio, gręžiant sieną, kyla 70 decibelų triukšmas. Todėl reikia iš anksto tai aptarti su kaimynais.
„Negalima žmonėms uždrausti gerinti būsto, tačiau statybininkams trūksta darbo kultūros. Jie neatsiprašo kaimynų, atėjusių išsiaiškinti dėl triukšmo, net juos įžeidžia”, – sakė gydytojas.
Pasak jo, rimtos įmonės prieš pradėdamos darbą laiptinėse pakabina skelbimus, kad bute vyks remontas. Atsiprašo gyventojų už būsimus nepatogumus. Informuoja, kiek tęsis darbai.
Kaimynų sąlygos
Norint rekonstruoti butą griaunant laikančiąsias sienas, reikia gauti leidimus, kaip ir naujai statybai.
Pasak savivaldybės Statybos leidimų ir statinių priežiūros skyriaus vedėja Lilijos Misiulienės, pirmiausia savivaldybė turi gauti prašymą, kad norima rekonstruoti butą. Paskui reikia gauti daugumos – daugiau nei pusės – namo bendrasavininkių raštišką sutikimą.
„Tik gavus kaimynų sutikimą, bus išduotas projektavimo sąlygų sąvadas“, – paaiškino vedėja.
Kaimynai gali nustatyti papildomas sąlygas buto rekonstrukcijos užsakovui. „Pavyzdžiui, kasdien po remonto darbų išplauti laiptinę. Nustatyti, kad savaitgaliais nebūtų triukšmingų griovimo darbų“, – patarė vedėja.
Anot jos, dažnai davę sutikimą rekonstruoti butą be jokių sąlygų, kaimynai skundžiasi netvarka laiptinėje ir nepakeliamu triukšmu savaitgaliais.
„Jei namas – ypatingos svarbos statinys, tai yra aukštesnis nei devynių aukštų, reikės ir ekspertizės. Ekspertai ir konstruktoriai turi įvertinti ir kitų namo butų atliktas rekonstrukcijas. Gali būti, kad kaimynai apačioje ir viršuje jau yra išgriovę laikančiąsias sienas“, – paaiškino L. Misiulienė.
Rizikuoti neverta
Sudėtingiau gauti leidimą rekonstruoti butą stambiaplokščiuose, vadinamuosiuose blokiniuose namuose. Plytiniuose daugiabučiuose – problemų mažiau.
Buto rekonstrukcijos projektas svarstomas savivaldybės nuolatinėje statybų priežiūros komisijoje. Įvairių sričių specialistai įvertina, ar paisyta projektavimo sąlygų.
„Rekonstruoti butą gali tik atestuota statybinė firma. Turi būti pasamdytas statybų techninės priežiūros specialistas. Be jo nebus duotas rekonstrukcijos leidimas“, – teigė L. Misiulienė.
Anot jos, už savavališką rekonstrukciją galima skirti įspėjimą arba nuo vieno iki 10 tūkst. litų baudą. Už pakartotinį pažeidimą – nuo dviejų iki 25 tūkst. litų.
„Niekam nepatarčiau rizikuoti – rekonstruoti butą be statybos leidimo“, – sakė skyriaus vedėja.
Sieną griovė kūju
Konfliktų su kaimynais kyla ir dėl remontų, kurie ir nereikalauja projektų, ekspertų išvadų.
Klaipėdos apskrities teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Dainora Bernotavičienė praėjusią savaitę įspėjo Bandužių gatvės 5 namo vieno buto savininkus, kurie griovė pertvarą tarp vonios kambario ir tualeto.
„Triukšmas sklido po visą kvartalą, nereikėjo net buto ieškoti. Jie sugalvojo griauti sieną kūju. Šiais laikais yra technikos sienoms pjaustyti. Nurodžiau, kad pakeistų įrankius“, – sakė vyr. specialistė.
Anot jos, griaunant sienas kūju, galima padaryti žalos kaimynams. Jų voniose ar tualetuose gali atšokti nuo sienų plytelės. Net gali įtrūkti namo konstrukcijos.
Reikia susitarti
„Žmonės nori gyventi patogiau, jaukiau, todėl ir daro įvairius savo gyvenamo būsto perplanavimus. Dažniausiai pasitaikantys perplanavimai: prie holo ar gyvenamojo kambario yra jungiama virtuvės patalpa, norint turėti didelę svetainę. Šiek tiek padidinama ar sujungiama vonios ir tualeto patalpa“, – sakė D. Bernotavičienė.
Anot jos, kai bute ardomos nelaikančiosios konstrukcijos, darbams atlikti nei projekto, nei leidimo nereikia. Tačiau darbai turi būti vykdomi tvarkingai, netrikdant kaimynų ramybės. Dėl pastarųjų darbų ir yra daugiausiai skundų.
„Reaguojame skubiai, ypač kai darbai vykdomi stambiaplokščių konstrukcijų statiniuose“, – teigė pašnekovė.
D. Bernotavičienė tvirtino, kad, tiek patyrusių projektuotojų nuomone, tiek statybos darbų ekspertų nuomone, reikia vengti bet kokios invazijos į stambia – plokščių namų konstrukcijas.
Anot jos, kai blokiniuose namuose nustatoma, kad rekonstruojama nelegaliai, iškart skiriama bauda, o ne įspėjimas.
„Aš turiu teisę skirti iki trijų tūkstančių litų baudą, didesnę baudą gali skirti mano viršininkai“, – sakė D. Bernotavičienė.
Jos teigimu, neleidžiama panaikinti visą buto blokinę sieną. Leidžiama padaryti tik angą. Ji turi būti sutvirtinta metaline konstrukcija.
Pagal pernai lapkritį išleistas Statybos įstatymo pataisas visa, kas nelegaliai pastatyta, turi būti nugriauta, o kas nelegaliai rekonstruota – atstatyta. Todėl be leidimų pradėjus buto rekonstrukciją gresia ne tik bauda, bet ir atstatymo darbai.
Įteisinti negalima
Per metus statybų prižiūrėtojai Klaipėdoje gauna apie trisdešimt skundų dėl kaimynų keliamo remonto triukšmo.
Gerokai daugiau tokių skundų sulaukia policija, savivaldybės ir visuomenės sveikatos centro specialistai.
„Pagal skundus dėl triukšmo surandame ir nelegalių rekonstrukcijų“, – teigė D. Bernotavičienė.
Anot jos, nelegaliai atliktos buto rekonstrukcijos įteisinti negalima, taigi kyla teisinių keblumų. Parduodant butą, jei pirkėjas ima kreditą iš banko, prireikia turto vertintojo paslaugų. Turto vertintojas negali pasirašyti buto vertinimo akto, jei rekonstrukcija yra neįteisinta.