Eurazijos žydų atstovai prezidentui priminė savo bendruomenės turto grąžinimo klausimą

Eurazijos žydų atstovai prezidentui priminė savo bendruomenės turto grąžinimo klausimą

Vilniuje viešinti Eurazijos žydų kongreso delegacija susitikime su prezidentu Valdu Adamkumi priminė žydų bendruomenės turto Lietuvoje grąžinimo klausimą.

Nors pokalbyje dalyvavusių Prezidentūros atstovų teigimu, Lietuvos žydų bendruomenės klausimas nebuvo pagrindinis šiame susitikime, apie likusį negrąžintą turtą visgi priminta prezidentui.

Po susitikimo V.Adamkus žurnalistams teigė, kad šis klausimas liko neišspręstas ir tai turės padaryti naujosios kadencijos Seimas.

Straipsniai 1 reklama

Kongreso vadovas Aleksandras Maškevičius žurnalistams teigė, kad dabar yra daug padaryta žydų turto grąžinimo srityje ir kaip pavyzdį paminėjo torų perdavimą Izraeliui, tačiau tuo pačiu pridūrė, kad vis dar lieka neišspręstas žydų bendruomenei prieš Antrąjį pasaulinį karą priklausiusio turto klausimas.

„Mes norėtumėm, kad jis sugrįžtų buvusiems savininkams”, – sakė A.Maškevičius.

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkas Simonas Alperavičius žurnalistams sakė, kad pirminiame sąraše yra apie 60 objektų, kurių grąžinimo pageidauja bendruomenė, iš viso yra apie 1 tūkst. grąžintinų objektų.

S.Alperavičius apgailestavo, kad didžioji dalis žydų bendruomenei priklausiusio turto per karą buvo sunaikinta. Kaip pavyzdį jis paminėjo, kad prieš karą vien Vilniuje buvo 110 sinagogų, iš kurių liko vos dvi ir tik viena jų veikia iki šiol.

Lietuvos įstatymai nenumato grąžinti žydų bendruomenėms priklausiusį turtą, tačiau dabar rengiamas įstatymo dėl religinių bendruomenių turto grąžinimo papildymas.

Pataisas tikimasi priimti po to, kai bus išsiaiškintos visos žydų bendruomenės pretenzijos į nekilnojamąjį turtą.

Tačiau S.Alperavičius žurnalistams teigė manantis, kad pirmiausia turi būti priimtas įstatymas, o paskui aiškinamasi, kiek turto reikia grąžinti.

46 toros – šventųjų knygų ritiniai perduoti pernai rugpjūtį. 10 torų skirtos Lietuvos žydų religinėms bendruomenėms ir 36 – Jeruzalės žydų religinei bendrijai „Hechal Schlomo”.

Dar 309 Lietuvoje atrastos ir išsaugotos toros bei jų fragmentai Izraelio atstovams perduotos 2002-aisiais.

Pernai Lietuvoje viešėjęs Kneseto pirmininkas Reuvenas Rivlinas pareiškė, jog Izraelis neužmirš ir žydų turto grąžinimo klausimo.

„Aš taip pat turiu jums, kaip demokratiškai išrinktų narių parlamentui, visiškai paprastai pasakyti, kad Lietuvos žydų išgrobstyto turto grąžinimo keliems likusiems palikuonims, kuris jiems teisėtai priklauso, klausimas nebus išbrauktas iš mūsų šalių santykių darbotvarkės”, – savo kalboje Seimo nariams sakė R.Rivlinas.

Be to, anot V.Adamkaus, susitikime su žydų atstovais paliestos tolimesnio bendradarbiavimo perspektyvos, jis gavęs kvietimą dalyvauti 2005 metais Sofijoje vyksiančiame įvairias religines tradicijas turinčių valstybių vadovų susitikime, pasidžiaugta, kad Lietuvoje žmonės geranoriškai nusiteikę žydų bendruomenės atžvilgiu.

„Lietuvių tautos nuotaikos yra krikščioniškos – antisemitizmo apraiškų negalima rasti”, – pažymėjo V.Adamkus.

Prezidentas taip pat pasidžiaugė, kad Lietuvoje saugomas žydų kultūros palikimas – Vilniuje veikia Jidiš institutas, kuris yra bene vienintelis tokio pobūdžio institutas.

28 Europos ir Azijos šalių, taip pat Australijos ir Naujosios Zelandijos atstovus vienijantis kongreso vadovas A.Maškevičius teigė, kad jiems buvę svarbus sužinoti Lietuvos, kaip Europos Sąjungos narės ir svarbią vietą tarptautinėje bendruomenėje užimančios šalies, poziciją antisemitizmo klausimu.

„Mes esame labai dėkingi Lietuvai už jūsų tautos santykius su žydų bendruomene”, – sakė A.Maškevičius.

Be to, A.Maškevičius pažymėjo, kad juos domina ir ekonominio bendradarbiavimo su Lietuva plėtra. Pats A.Meškevičius vadovauja Kazachstane įsikūrusiam stambiam energetiniam koncernui, kurio metinė apyvarta siekia per 3 milijardus dolerių – maždaug tiek, kiek yra metinis Lietuvos biudžetas.

A.Maškevičius gyrė Klaipėdos tarptautinį jūrų uostą ir pažymėjo, kad po bandymų savo krovinius vežti per Venspilio ir Kaliningrado uostus nuspręsta tai daryti per Klaipėdos uostą dėl geriausių paslaugų ir mažiausių tarifų.

A.Maškevičius taip pat sakė, kad rugpjūčio 23 dieną Lietuvoje vyks antrasis pasaulinis litvakų kongresas. Anot jo, pasaulyje gyvena apie 250-300 tūkst. litvakų – iš Lietuvos kilusių žydų.

Pietų Afrikos Respublikoje 75 proc. žydų bendruomenės narių save kildina iš Lietuvos.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *