Nėščia paauglė – tėvų ar mokytojų reikalas?

Kiekvienas iš mūsų kažkada buvo, o gal dar ir yra paauglys, tačiau kiekvieno tėvo širdyje atsiranda nerimas, kai sūnus ar dukra praneša, jog įsimylėjo. Tik tuomet dažnas tėvas ar motina ima mąstyti, jog galbūt jau atėjo laikas jų vaikui sužinoti apie seksą ir jo nelauktas pasėkmes: ligas bei vaikus. Visgi ne kiekvienas žino, kaip tą pokalbį pradėti, o ir pradėjus paaiškėja, kad vaikas jau seniai viską sužinojo mokykloje, internete ar iš televizijos. Tuo pokalbis dažniausiai ir pasibaigia, tačiau iš kur tuomet atsirado duomenys, jog 60 iš 1000 gimdančiųjų yra nepilnametės? Juk toli gražu ne visi nepilnamečiai tik rankutėmis susikibę vaikšto…

Užėjus į kai kurias mokyklas galima pamatyti tiesiog mokyklos koridoriuose stovinčius ir besibučiuojančius paauglius. Pasidomėjus, kaip į tai reaguoja mokytojai, paaiškėjo, kad beveik visi mano, jog mokykla tam yra tikrai ne vieta, tačiau ypatingų priemonių jie nesiima: vieni paauglius bando sugėdinti kandžiomis replikomis ar juokeliais, kiti apskritai nežino, kaip į tai reaguoti: nei žiūrėt, nei akių į šoną sukt vien dėl to nesinori. O štai paklausus, ar yra tekę mokyti besilaukiačią paauglę, visos mokytojos atsakė vienodai: taip. Tiesa, nei viena iš jų tų merginų nesmerkė ir joms nepriekaištavo. Atvirkščiai – nors mintyse ir manė, jog merginų gyvenimas jau sugadintas, visgi stengėsi jas palaikyti ir paremti. Tačiau klausimu „kur turėtų nėščia paauglė tęsti mokslus: mokykloje, ar namuose“, nuomonės išsiskyrė. Vienos mokytojos manė, kad nėščios paauglės turėtų elgtis taip, kaip ir anksčiau, kitos – kad turėtų mokytis namuose. Šiaip ar taip, visos kalbėjo vienodai – mokslus tęsti būtina.

O ką apie tai mano besilaukiančios paauglės? Beveik visos iš jų savo nėštumą nuo draugų slepia ir mokykloje lieka mokytis tik iki tada, kol ima storėti pilvas. Vėliau mokslai tęsiami namuose. Akivaizdu – tokios merginos dar tikrai nėra subrendusios motinystei, tačiau apie rezultatus ima galvoti tik tuomet, kai jau būna per vėlu.

Straipsniai 1 reklama

Taigi, kodėl mokyklose jau nuo 5 klasės pas mergaites ateina medicinos sesuo ir ima pasakoti apie tam tikrus pokyčius paauglystėje: kūno apvalėjimus, pirmąsias menstruacijas ir higieninius įklotus, dar vėlesnėse klasėse – apie įvairias lytiškai plintančias ligas ir galiausiai vaikus, tačiau nekalba apie tai, kaip nuo to apsisaugoti? Žinoma, apie įvairias kontracepcijos priemones yra užsimenama biologijos vadovėliuose, tačiau kai kurie mokytojai į šias temas žiūri šiek tiek atmestinai, o ir patys paaugliai tokiose pamokose dažniausiai krizena. Bet juk būtent tie krizenimai ir reiškia nesubrendimą, tad kodėl pamokose neišklojus visų kortų ant stalo: kas, kaip ir kodėl. Galbūt net atsinešus tam tikrų apsisaugojimo priemonių į pamoką? Be abejo, gal tai kai kam nepriimtina, gal ne visi tėvai sutiktų, o mokytojai – išdrįstų, bet tikėtina, jog tokiomis priemonėmis būtų pasiektas bent menkutis rezultatas: besilaukiančių paauglių skaičius pagaliau sustotų augęs.

Vaikinai. Vieni, sužinoję, jog jų merginos laukiasi, sprunka į „krūmus“, kiti – siūlo darytis abortus, treti, galbūt, pasiūlo net ir susituokti. Tačiau ką daryti, kad ir vaikinams netektų „sukti galvų“ dėl tokių, tikrai nevaikiškų, sprendimų? Juk tai, kad jų mergina tapo nėščia, tikrai ne vien tų merginų kaltė. Todėl tikriausiai būtų vertingiausia, jei lygiai tokiomis pačiomis priemonėmis būtų mokomi ir vaikinai – apsisaugojimo priemonės pamokose atviromis kortomis. O juk vaikinai ir drąsesni yra – jau 7-8 klasėje į mokyklą nesigėdina atsinešti prezervatyvų ir naudoti jų, žinoma, ne pagal tikrąją paskirtį.

Galbūt daugelis su manimi nesutiks ir sakys, jog nėščia paauglė – tai ne mokyklos riekalas? Tėvų? Be abejo, tik tėvai yra atsakingi už savo nepilnamečius vaikus, tačiau juk savo atžalas į mokyklas jie leidžia būtent tam, kad šie mokytųsi ir tobulėtų. Tikrai ne visi tėvai pasižymi ryžtingumu bei drąsa, kuomet reikia pradėti kalbėti būtent apie seksą ir dar savo vaikams. O ir santykiai tarp tėvų ir vaikų nevisuomet būna tokie artimi, kad ir patys vaikai norėtų apie tai kalbėtis su tėvais. Tačiau mokytojai – kitas reikalas, nes jie yra būtent tam, kad mokytų. Ir tikrai nereikia bijoti mokyklose sudrausminti paauglių, kad vėliau netektų mokyti besilaukiančios nepilnametės.

Views All Time
Views All Time
1985
Views Today
Views Today
2

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

38 − = 28