Aš negaliu skųstis savo kartos vyriškais elgesio modeliais. Išties, jie padėjo mums užaugti geresniais žmonėmis. Ir, jei kieno nors rūsyje, pusrūsyje, mokyklos sporto salėje o gal ir kambaryje kabėjo toks (arba šitoks, o gal net šitoks) plakatas, mane, be abejonės, supras.

Todėl susimąsčiau: vyrams lyg ir pasisekė. O kaipgi su elgesio modeliais moterimis? Todėl, neatsižvelgdamas į kartas, geografinę erdvę, kilmę bei prigimtį, sudariau nedidelį sąrašą kick ass mergaičių ir moterų, kurios pasauliui praneša svarbią žinią. Ir pasimokyti iš jų yra ko.

Pepė Ilgakojinė

Kuo įkvėpė? Atsitiktinis praeivis pasakys: po velnių, mergaitė gali pakelti arklį! Taip, sutikčiau, jog Pepė būtų stipriausia pasaulio mergina. Ar netgi – labai savarankiška. Juk puikiai augo be šeimos, turėjo nuostabių draugų ir sugebėjo niekam nepasiduoti… Bet labiausiai Pepė įkvėpė, jog didžiavosi tuo, kuo yra, kaip gyvena, ką mėgsta ir ko nemėgsta. Kitaip tariant, Pepė išmokė tikėti ir bekompromisiškai ginti savo gyvenimo būdą.

Karjera Rizikos valdymo tarnybos „Swedbank“ vadovė. Prieš tai – „IKEA“ pardavimų vadovė. Dar anksčiau vadovavo „SAS“ atstovybėms Lietuvoje ir Latvijoje.

Ką veikia dabar? Veikiausiai, savaitgalį leidžia namie, rūko ir skaito „Svenska Dagbladet“, kol vyras su dviem rausvaplaukiais anūkais išdykauja parke. Sykiu spjauna į veidą toms pasaulio dalims, kur moterys nesugebėjo išsikovoti teisės šitaip gyventi.

Apibendrinant: Nuo II Pasaulinio karo ir (veikiausiai) iki šiol Pepė yra labiausiai į šikną spiriantis moteriškas elgesio modelis. Vis dėlto, mergaitė gali pakelti arklį – o tai jau rimtas pareiškimas.

Avril Lavigne

Kuo įkvėpė? Na, gerai. Skepticizmą ir akmenis pasaugokite dar porai pastraipų. Jei neįtikinsiu, galėsite drąsiai pykti, ką 23-ejų paauglė veikia šiame sąraše. Taigi… Sakysite, Avril yra sintetika, rinkodara ir panieka subkultūrai viename. Ir ačiū Dievui! Nes Avril – tai Nancy Spungen be narkotikų, savęs žalojimo, trijų apysunkių ir – mažiausiai – penkiasdešimties komplikuotų psichozių bei to saldžiai patrauklaus noro ant sienų tapyti krauju. Į kurią iš šių dviejų norėtumėte, jog lygiuotųsi Jūsų dukra? Štai ir prieiname prie pasauliui norimos pranešti Avril žinios: mergaites ši rokerė įkvėpė pankuoti saugiai.

Karjera Trys albumai, penki „numeris vienas“ singlai, vedybos

Ką veikia dabar? Veikiausiai, groja per vieną iš muzikos televizijų ar plačiosios auditorijos radiją. Ką veikia pati Avril, sutikite, neįdomu.

Apibendrinant: Avril Lavigne nereikalauja daug dėmesio, tikėjimo ir prisirišimo. Ir, įskaitant pastaruosius dalykus, leidžia pasijusti „kitokiai“. Beje, atidesni pastebėtų, jog Avril – vienintelis tikras asmuo sąraše. Nors pats šį dalyką pastebėjau tik baigęs įrašą. Kodėl taip nutiko, spręskite patys…

Lisa Simpson

Kuo įkvėpė? Be abejonės, šio personažo nepavyktų išvengti, tai labai nuspėjama ir truputėlį nuobodu. Bet būkime teisingi: „Simpsonai“ moka šaipytis iš stereotipų. Neabejoju, jog 65 proc. žemesnės-viduriniosios klasės tėvų paprašytų sūnaus iš po žoliapjovės ištraukti šaką neišjungus variklio. Lygiai taip pat tikiu, jog matant tokią šeimos sąrangą gabiam vaikui norisi kažko imtis. Groti saksofonu, skaityti knygas, būti atsakingai prieš gamtą – iš esmės, bet ko, kad netaptum panaši į namie šeimininkaujančią mamą ir idiotą tėvą. Taigi Lisa mergaites įkvepia nepasiduoti, tobulėti bei siekti – nes pasirinkimas yra.

Karjera Mokslinis ar visuomeninis kelias ir jokio verslo. Pralaimėjimas pirminiuose demokratų partijos rinkimuose Baracko Obamos sūnui.

Ką veikia dabar? Kartu su Greenpeace keliauja po pasaulį ir įžeidžiančiais užrašais dabina nelegalia žvejyba įtariamus laivus.

Apibendrinant Lisa yra geras elgesio modelis, kai, užuot išsipuošus ir, šalia šviežiai dažyto radiatoriaus bei verkiant keistino medinio daugiabučio lango, surengus webcam’inę fotosesiją, galima kažko imtis. Imtis bet ko. Svarbu veikti. Kelio gale vis vien pasiseks.

Rory Gilmore

Kuo įkvėpė? Menkai žinoma Lietuvoje, tačiau garsi anglakalbiame pasaulyje ir geresnio sindikuojamo TV turinio valstybėse, Rory nuo mažų dienų „Gilmore Girls“ žiūrovėms kalė nepakeičiamas tiesas: visko pasieksiu pati, jei noriu būti protinga, turiu daug mokytis, sidabrinis šaukštas burnoje nepadeda, jis – įpareigoja. Pridėjus tiesas apie meilę bei motyvuotus ir jausmais paremtus intymius santykius, gauname viską, ką rašytojai, kino kūrėjai bei geri tėvai pastarąją pusę amžiaus norėjo įdiegti augančioms mergaitėms. Taigi Rory įkvepia būti viskuo viename.

Karjera Praktika regioniniame laikraštyje, vėliau – rinkimų kampanijos apžvalga interneto leidiniui. Dar vėliau – „The New York Times“. Bet tik elektroninė versija.

Ką veikia dabar? Kuria įrašą savo asmeniniame žurnalistiniame weblog’e.

Apibendrinant Rory išties apibendrino visas gerąsias moteriškas savybes. Tikrai gerąsias, tas, kurių norėtumėme. Tačiau, visų jų viršūnėje, it raudona vyšnia, tupi dar viena svarbi Rory žinia – merginų skatinimas ieškoti tiesos ir studijuoti žurnalistiką.

Miegančioji gražuolė

Kuo įkvėpė? Ir pabaigai – kažkas absoliučiai skirtingo. Miegančioji gražuolė neturėjo laiko knygoms. Filmus, antra vertus, mėgo – bet tik ypatingus, tuos, kurie „verčia susimąstyti“. Be konkrečių pavadinimų, žanrų ir autorių. Tiesiog. Miegančioji gražuolė savo aistra įvardino keliones, nors keliaudavo tik sykį į metus: Turkiją, Tunisą, Egiptą – porai savaičių. Ją žavėjo pamatyti „kuo daugiau pasaulio“, „patirti kažką nepatirto“, „suprasti dar nesuprasto“ – bet nieko konkretaus. Miegančioji gražuolė iliustruoja vartotojišką požiūrį į gyvenimą ir jo dovanojamus dalykus. Bet labiausiai Miegančioji gražuolė įkvėpė tuo, jog – kad ji pabustų gyventi – jai pirmiausia reikėjo vyro.

Karjera Kelionių agentūros „Blogas Turas“ vadybininkė, namai, šeima.

Ką veikia dabar? Matuojasi krištolines kurpaites viename iš didžiausių šalies batų prekybos tinklų

Apibendrinant Miegančiosios gražuolės elgesio modelis – ne sėkmė ar atsitiktinumas. Tai motyvuotas pasirinkimas eiti šitokiu keliu. Ir į atsakymus „kodėl“ pirmosioms keturioms ji turėtų labai svarių argumentų.

Beje, už patį verčiausią elgesio modelį siūlau balsuoti čia, o pastabomis, pasiūlymais ir kitomis mintimis pasidalinti komentaruose.

Views All Time
Views All Time
1525
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!