Socialinis tinklas yra labai plataus spektro vartotojo generuojamos informacijos kaupinys. Jame sutelpa ir mikro-tinklaraščio, paprasto tinklaraščio, nuotraukų ir video talpyklų, el. pašto, forumų, pomėgių virtualių bendruomenių ir dar daug kitų funkcijų. Kokie lietuviški bendravimo portalai gali būti vadinami socialiniais tinklais?

Lietuvos socialiniai tinklai

Prieš išvardinant juos mano pradėtu stiliumi, būtina dar šiek tiek paaiškinti, kas yra socialinis tinklas ir kuo jis skiriasi nuo pažinčių portalo, kurie Lietuvoje yra labai populiarūs. Socialiniame tinkle pagrindinė informacija yra vartotojo veiksmai – ką parašė, kokia jo nuotaika, su kuo pradėjo draugauti, kokią nuotrauką įkėlė, prie kokios bendruomenės prisijungė, ką pakomentavo ir t.t. Socialinis tinklas turi tikslą būtent per veiksmus atskleisti vartotojo aktyvumą ir socialumą. Veiksmai yra vieši, nebent vartotojas nustato privatumo lygius (rodyti visiems, draugams ar tik sau). Pažinčių svetainėje pagrindinė informacija yra vartotojo anketa – kelios nuotraukos, asmenybės aprašymas, video prisistatymas ir t.t. Čia pagrindinis tikslas yra asmeninis susirašinėjimas tarp žmonių tik jiems žinomomis temomis. Nepaisant to pažinčių svetainės suteikia galimybę ir asmeninei saviraiškai – rašyti tinklaraštį, dalyvauti diskusijose, burtis į bendraminčių klubus. Pagal tai skirsčiau Lietuvos socialinius tinklus. Jei būčiau rašęs anksčiau, šiame straipsnyje vieno iš čia paminėtų socialinių tinklų nebūtų ;)

Taigi, ką turime Lietuvoje.

One.lt – jei ne sausio viduryje atsiradusi nauja funkcija, leidžianti rašyti asmenines žinutes ir stebėti draugų veiksmus, didžiausia Lietuvoje bendruomenė ir antras pagal lankomumą puslapis būtų minimas kaip pažinčių portalas. Dabar One.lt yra vienareikšmiškai didžiausias lietuviškas socialinis tinklas, tik labai daug paslaugų jame yra mokamos.

Frype.lt – dar visai neseniai buvęs didžiausias socialinis tinklas Frype.lt dabar turi taikstytis su antra vieta Lietuvoje (Latvijoje jiems sekasi geriau su portalu Draugiem.lv, kuris lenkia ir One.lv). Frype.lt be socialinių bendravimo funkcijų turi ir MySpace iškėlusią funkciją – muzikos grotuvą, kuriuo galima klausyti įvairiausių atlikėjų internetu. Tuo pačiu atlikėjai yra suinteresuoti kurti savo mini fan-klubus.

Klase.lt – klasiokams ir studijų draugams suburti skirtas socialinis tinklas yra trečias pagal dydį Lietuvoje. Čia esminė informacija sukasi aplink esamas ir buvusias klases, kurso grupes. Nepaisant klasės saitų, čia galima bendrauti ir su visiškai nesusijusiais žmonėmis tiesiogiai ar per Klubus – pagal pomėgius sukurtas vidines bendruomenes. Beje, čia yra ir galimybė susikurti savo bendrovės viešuosius puslapius (kaip Facebook Pages) skyrelyje „Svetainės“.

Junkis.lt – gana keistas socialinis tinklas, kuriame labai daug funkcijų, bet gana mažai dalyvių. Primena MySpace socialinį tinklą.

Pros.lt – profesinis socialinis tinklas, vienijantis įvairių sričių profesionalus – lietuviškoji LinkedIn kopija. Šis socialinis tinklas vis dar skinasi sau kelią, nes lietuviai profesionalai mieliau renkasi pasaulinį tinklą, negu vietinį, nors pastarajame yra ir įvairių specialybių grupės, forumai, darbo pasiūlymų skiltis, asmeninės žinutės ir t.t.

Zebra.lt GyvenimaiZebra.lt portalo dalis su socialiniams tinklams būdingomis funkcijos, bet liežuvis neapsiverčia šią sritį vadinti tikru socialiniu tinklu, nors turi ir mikro-tinklaraščių, tinklaraščių funkcijas, rodoma draugų veikla, suteikiama galimybė dalintis foto ir video informacija, dalyvauti įvairių pmėgių klubuose ir diskusijų forumuose. Kaip ir turėtų būti socialinis tinklas, bet tai yra tik dalis visos Zebra.lt bendruomenės, reiškia šio portalo pirminis tikslas yra informacija, o ne socialinis bendravimas tarp registruotų narių.

Tiek jau tų rimtų socialinių tinklų. Nenustebkite, kad tiek mažai, nes One.lt, Frype.lt ir Klase.lt yra tikri milžinai, kuriuose būti užsiregistravus turi būti visi Lietuvos internautai. Jei ką praleidau, tarkite žodį komentaruose. Užbėgu už akių kai kuriems siūlymams – Blake.lt, Vibe.lt yra mikro-tinklaraščiai (juos jau aprašiau); Pazintys.lt, Draugas.lt, Point.lt ir t.t. – pažinčių svetainės, kurias surinksiu artimiausioje ateityje

Views All Time
Views All Time
2627
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!