Koks yra žmogaus bendravimo poreikis? Racionali mityba sudaryta taip, kad žmogus gautų visą būtiną organizmui maistingųjų medžiagų rinkinį, vitaminus, mikroelementus ir t.t. Kokio nors elemento trūkumas sukels neigiamas pasekmes organizme. Taip ir bendravimas turi būti pilnavertis, kad būtų visos bendravimo sudėtinės dalys. Pavadinkime tai bendravimo alkio rūšimis:

1. Stimuliacijos alkis. Atsiranda, kai nėra bendravimo- vienatvė. Kūdikių, kurie netenka būtino kontakto su žmonėmis vaikų namuose, psichika negrįžtamai pasikeičia, dėl ko jie vėliau nebegali pilnai adaptuotis socialiniame gyvenime.

2. Atpažinimo alkis. Pasireiškia, kai ilgą laiką mūsų niekas neatpažįsta. Taip būna ilgalaikėje komandiruotėje daugiamilijoniniame mieste arba poilsiavietėje, kur daugybė žmonių. Naujoje vietoje mes susirandame naujųjų pažįstamų, kad jie mus pažintų. Dėl to mes mielai bendraujame svetimame mieste su žmogumi, kurį menkai pažinojome namie arba net nepažinojome, bet jis kalba mūsų kalba.

3. Neformalaus bendravimo alkis su mums įdomiais asmenimis. Mums nepakanka bendravimo su žmonėmis, kurie mums yra neįdomūs. Tada pats bendravimas būna formalaus.

4. Įvykių alkis. Net jei aplink mus įdomūs žmonės, tačiau niekas nevyksta, tampa nuobodu. Taip mums nusibosta melodija, kurią neseniai klausėmės su didžiausiu malonumu. Todėl žmonės su pasigardžiavimu domisi paskalomis, tai atgaivina bendravimą. Nuobodžią užstalę visada išjudins skandalas arba seksualinis incidentas, kai dalyviai dėl suprantamų priežasčių sunkiau suvokia aplinką. Kokios gi vestuvės be muštynių?

5. Pasiekimo alkis. Būtina pasiekti kokį nors siekiamą rezultatą. Žmogus džiaugiasi, kai jam pradeda sektis.

6. Pripažinimo alkis. Sportininkas dalyvauja varžybose, nors treniruotės metu jau pasiekė rezultatų. Rašytojas išleidžia parašytą knygą, mokslininkas stengiasi apsiginti disertaciją ir visa tai daroma ne vien tik siekiant materialios naudos.

7. Struktūrinis alkis. Mes valgome ne vien tik maisto produktus. Mes iš jų ruošiame patiekalus. Mes liksime nepatenkinti, jei seniai nevalgėme cepelinų ar negėrėme sulčių. Mes sveikinamės (ritualai), dirbame (procedūros), šnekamės per pertraukas (linksminamės). Jei žmogus pastoviai tik dirbs ir nesilinksmins, jam atsiras struktūrinis alkis.

Geriausia situacija, kai žmogus patenkina visas bendravimo alkio formas kūrybingai dirbdamas ir įdomiai besimokydamas. Tada patenkinamas jo bendravimo stimuliacijos alkis, atpažinimo alkis, neformalaus bendravimo su įdomiais žmonėmis alkis, įvykių alkis, pasiekimo alkis ir pripažinimo alkis.  Net bendravimo struktūrinis alkis patenkinamas, nes sėkmingo darbo rezultate būna ir šventės.

Views All Time
Views All Time
1421
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!