Poilsis gamtoje – be uodų
|

Poilsis gamtoje – be uodų

Neatskiriama lietuviškos vasaros gamtoje dalis – įkyriai zyziantys ir besikandžiojantys uodai. Pastarieji klimato pokyčiai, laipsniškas jo šilimas, dar labiau padidino uodų ir kitų kraujasiurbių mašalų populiaciją visoje Europoje. Šiandien susiduriame su agresyviais kraujasiurbiais, kurie puldami žmones ir poilsį gamtoje sugadina, ir pavojingas ligas platina. Kaip nuo jų apsisaugoti? Iki šiol Lietuvos gyventojai nuo uodų gindavosi juos turinčiomis atbaidyti žvakėmis, smilkalais, kūno purškalais ar tepalais. Tačiau poilsiautojai gamtoje žino, kad šios priemonės dažniausiai nepasiteisina, nes veikia ganėtinai trumpą laiką ir nėra pakankamai stiprios, kad efektyviai atbaidytų kraujasiurbius. Išeitį, kaip apsisaugoti nuo uodų juos išnaikinant, pasiūlė JAV mokslininkai. Švedų gamintoja “Amplecta”, pasitelkdama JAV mokslininkų tyrimus bei kompanijos “RapidAction” technologiją, sukūrė uodų gaudykles, kurios jau pristatomos Lietuvoje bei Latvijoje. Tai dviejų rūšių prietaisai: didžioji gaudyklė “Predator Dynamic” veikia 50 arų plote (futbolo aikštės dydžio plotas) ir yra skirta didelėms sodyboms, aikštynams, kempingams ar lauko kavinėms, o mažoji – “ATM100” – veikia 15 arų plote ir skirta nedideliems sklypams prie individualių namų, terasoms, kolektyviniams sodams. Unikali, pagal naujausius mokslinius tyrimus ir “RapidAction” technologiją sukurta sistema privilioja kraujasiurbius vabzdžius ir juos įtraukia į prietaiso vidų. Šios gaudyklės yra ekologiškos, jomis paprasta naudotis.

Uodai – poilsio gamtoje palydovai
|

Uodai – poilsio gamtoje palydovai

Neatskiriami poilsio gamtoje palydovai – įkyriai zyziantys ir besikandžiojantys uodai. Pelkėtose ir drėgnesnėse vietose šiltu oru žmogų ir gyvūnus puola uodų spiečiai. Pasak Kauno visuomenės sveikatos centro vyr. specialistės Irinos Bulsienės, labiausiai Lietuvoje paplitę taip vadinami miško uodai: apie 98 proc. žmones puolančių uodų, priklauso Aedes genčiai. Šie kraujasiurbiai veisiasi laikinuose vandens telkiniuose: nedideliuose stovinčio vandens klanuose, miško balutėse, drevėtuose drėgnuose medžiuose, pakelės grioviuose, kelmų duobėse, statinėse, vandens talpose. Kuo daugiau vandens telkinių ir kuo šiltesnė oro temperatūra – tuo uodų populiacija gausesnė. Kai kurie uodai platina pavojingas užkrečiamąsias ligas. Pavojingiausi yra maliariniai uodai, platinantys keturių rūšių maliarijos sukėlėjus, kurie bręsta uodo patelės organizme. Nors uodų platinamos ligos (geltonoji karštligė, denge karštligė, filiarijozė ir kt.)daugiau būdingos tropinio klimato šalims, tačiau yra grupė ligų, paplitusių ir vidutinio klimato juostoje. Tai maliarija, uodų platinami encefalitai. Specialistai aiškina, kad norint išvengti uodų įkandimų, namus nuo šių vabzdžių patikimiausiai apsaugos specialūs tinkleliai langams ir durims, o gamtoje apsisaugojimui nuo uodų įkandimų patartina naudoti repelentus (kraujasiurbius nariuotakojus atbaidančias medžiagas). Jų gali būti įvairios konsistencijos ir sandaros – aerozoliai, tepalai, kremai, pieštukai arba garuojantys prietaisai.

Ramiam poilsiui kaime – tinkleliai nuo uodų
|

Ramiam poilsiui kaime – tinkleliai nuo uodų

Artėja vasara ir daugelis mūsų jau planuoja savo atostogas. Be įvairių poilsinių kelionių, dauguma lietuvių šiltus vasaros savaitgalius praleidžia kaimuose ar sodybose. Turbūt ne kartą grįžę atgal į miestą skundėtės uodų ar kitų vabzdžių įkandimais, kurie išties siaubingai erzina. Būnant gryname ore vabzdžius dar galime pamatyti patys ir nuo jų apsisaugoti, tačiau naktį, kuomet miegame pravėrę langus, nebepavyksta apsiginti nuo šių įkyrių vabzdžių. Vis dėlto išeitis yra – tai tinkleliai nuo uodų. Tai lango uždangalas montuojamas ant lango, dieną jis neuždengia saulės spindulių, o naktį leidžia miegoti atsidarius langus ir nebijoti įkyrių vabzdžių. Tokie tinkleliai būna dvejopi – „roletų” tipo tinkleliai ir tinkleliai su rėmeliu. Kuo jie skiriasi ir kokie kiekvieno jų privalumai? Tinkleliai su rėmeliais yra itin lengvai montuojami prie lango, patį rėmelį esant poreikiui galima nuimti ir vėl uždėti. Pasirinktinai tinklelio rėmas gali būti arba stabilus, arba stumdomas.

Natūrali apsauga nuo uodų namuose ir gamtoje
|

Natūrali apsauga nuo uodų namuose ir gamtoje

Turbūt visi sutiksime, kad vienas labiausiai erzinančių ir šiltus vasaros vakarus gadinančių dalykų yra uodai. Kovai su uodais galima naudoti įvairius cheminius purškiklius, bet galima rinktis ir natūralias priemones. Ar kada pagalvojote, kad maždaug prieš 70 metų jokių sintetinių purškaliukų, tablečių ir apsaugančių apyrankių nebuvo, bet uodai juk buvo visada, ar ne? Grįžkime šiek tiek į praeitį ir paieškokime natūralių būdų apsaugai nuo uodų. Iškylaudami gamtoje ar tiesiog eidami pasivaikčioti po mišką, turėkite su savimi eterinių aliejukų. Vabzdžių nemėgsta kvapiųjų citrinžolių, eukaliptų, pelargonijų, citrinos, levandos, pipirmetės, anyžių eterinių aliejų kvapų. Grynų eterinių aliejų tiesiai ant odos geriau netepti, jie gali nudeginti. Praskieskite šiuos aliejukus augaliniais aliejais, tuomet galite tepti ant odos. Grynais aliejukais galite padrėkinkite rūbų kraštelius. Kraujasiurbiai labai nepakenčia gvazdikėlių kvapo. Šio aliejuko galite įpilti į kremą veidui, rankoms, kosmetinį aliejų. Mišiniu išsitepkite kūną. Tik nepadauginkite šio aliejuko, nes galite sudirginti arba sualergizuoti odą. Pasigaminkite gvazdikėlių nuovirą. Užvirinkite 2 stiklines vandens. Į verdantį vandenį ėdėkite maždaug 20 gvazdikėlių, pavirkite ir 5 min. Pavirinus leiskite nuovirui atvėsti. Mišiniu išsitepkite atviras kūno vietas.