Komentarai internete tinklapių „akimis“

Internetiniai komentatoriai yra pagarsėję aštriu žodžiu, kartais, reikia pripažinti, peržengiančiu padorumo ir konstitucijos nubrėžtas ribas. Su piktavališkais komentarais įvairios interneto svetainės tvarkosi skirtingai. ITŽINIOS.LT klausia trijų interneto tinklapių atstovų nuomonės apie komentarus, jų taikomą politiką ir kodėl būtent tokią pasirinko.

Pirmoji svetainė – gerai žinomas ir populiarus verslo naujienų portalas „Verslo žinios“ (vz.lt) – kalbinome jo redaktorių Liną Kmieliauską. Antroji svetainė – specializuotas krepšinio portalas www.krepsinis.net – bendravome su vyr. redaktoriumi Romanu Buršteinu. Ir trečioji svetainė atstovauja tinklaraščių kategorijai – Manto Malčiaus blog‘as (mantas.malcius.lt).

Kaip vertinate internetinių komentarų kultūrą Lietuvoje?

Linas Kmieliauskas (vz.lt):

Išsamiai neanalizavau komentarų kitų valstybių portaluose, tad negaliu atsakyti, kuo mes esame panašūs ar skirtingi. Galiu tik įvertinti, ką matau ir ką norėčiau matyti. O norisi daugiau pagarbos. Internetinių komentarų kultūra tik parodo, kokia yra visuomenės, atskirų jos segmentų kultūra. Juoba, bendrą vardiklį rasti sunku – kultūringumo lygis skiriasi ir nuo to, kur komentuojama, kas komentuojama. Interneto komentatoriai – tarsi minia, kurioje gali rasti visko. Be to, visada galima paklausti savęs, kuo pats tampi minioje? Daug, atrodytų, kultūringų žmonių internete dažnai pamiršta ir apie pagarbą, ir apie mandagumą, cenzūrinius žodžius.

Romanas Buršteinas (krepsinis.net):

Kultūra nėra labai aukšto lygio: tai išryškėja lyginant su kitų šalių interneto svetainių lankytojų komentarais. Jei kitur ne itin kultūringus komentarus rašyti sau leidžia tik paaugliai, tai Lietuvoje neretai tą daro suaugusieji, taip rodydami „puikų“ pavyzdį jaunimui.

Mantas Malčius (mantas.malcius.lt):

Būčiau linkęs skirti internetinių portalų ir tinklaraščių bei forumų komentatorius. Visur susirenka skirtingi žmonės su skirtinga kultūra. Pats labai retai žiūriu į portalų (delfi, lrytas ir pan.) komentarus, nes kultūros ten mažoka. O dėl normalios, argumentuotos nuomonės, kurią išsako gal koks vienas žmogus iš šimto, nesinori gaišti laiką ir skaityti visus komentarus. Kadangi pats priklausau tinklaraščių autorių bendruomenei, galiu tik pasidžiaugti, jog šioje srityje galima sutikti daugiausiai kultūringų ir argumentuotų komentarų (palyginus su visų komentarų kiekiu). Kol kas portalų lankytojų tipo komentarų pasitaiko gana retai, gal dėl to, kad šalia nėra jų tipo žmonių, gal, kad skaitytojų auditorija mažesnė ir jų „šaunius“ komentarus pamatys žymiai mažiau žmonių, gal jie dar tiesiog neaptiko tinklaraščių, nežinau, kokia tikroji priežastis. Kita vertus, tinklaraščių autoriai akylai prižiūri parašytus komentarus, reikalui esant juos cenzūruoja, ištrina ar net užblokuoja komentaro autorių, kad šis tinklaraštyje negalėtų daugiau rašyti komentarų.

Ar dažnai tenka susidurti su šmeižiančiais, smurtą, neapykantą skatinančiais ir pan. komentarais?

Linas Kmieliauskas (vz.lt):

Lyginant su didžiaisiais portalais – rečiau.

Romanas Buršteinas (krepsinis.net):

Nedažnai, bet pasitaiko.

Mantas Malčius (mantas.malcius.lt):

Tinklaraščiuose (bent jau mano skaitomuose) tokių dalykų praktiškai nepasitaiko. Net jei ir pasirodo šiek tiek panašių į minėtus komentarų, jų autorius paprastai stengiasi argumentuoti nuomonę.

Kokią komentavimo cenzūrą taikote?

Linas Kmieliauskas (vz.lt):

Triname komentarus, kuriuose platinama informacija, draudžiama pagal įstatymus: rasinė neapykanta, karo kurstymas, pornografija etc. Triname necenzūrinius, įžeidžiančius komentarus.

Romanas Buršteinas (krepsinis.net):

Kiekvienas komentatorius gali apskųsti kito lankytojo komentarą. Pranešimus apie tai gauna komentarus prižiūrintys žmonės, kurie sprendžia, ar šalinti komentarą, ar bausti vartotoją (įspėti arba kuriam laikui apriboti galimybę komentuoti).

Mantas Malčius (mantas.malcius.lt):

Komentarų moderavimą savo tinklaraštyje esu beveik išjungęs, kad nestabdyčiau kylančių diskusijų. Panašiai elgiasi ir dauguma kitų tinklaraščių autorių. Dažnai peržiūriu savo tinklaraščio komentarus, radęs komentare keiksmažodžių, paprastai juos pakeičiu į žvaigždutes. Taip pat tinklaraštyje veikia minimali apsauga nuo keiksmažodžių, kuri sulaiko tokių žodžių turinčius komentarus peržiūrai: jie pasirodo tik man patvirtinus. Reikalui esant, ištrinu komentarą, bet taip nutinka labai retai. Visi prasikaltusių komentatorių duomenys (IP adresas, el. pašto adresas ir pan.) įkeliami į juodąjį sąrašą (t.y. nuo šiol kiekvienas jų komentaras parodomas tik man jį patvirtinus). Stengiamės palaikyti tvarką bei kultūrą ir netrukdyti žmonėms diskutuoti.

Kodėl pasirinkote būtent tokią politiką?

Linas Kmieliauskas (vz.lt):

– Manome, jog tokie komentarai neturėtų teršti eterio ir trukdyti normalioms mūsų skaitytojų diskusijoms.

Romanas Buršteinas (krepsinis.net):

Esant didžiuliams komentarų srautams manome, kad tai yra geriausias sprendimas.

Mantas Malčius (mantas.malcius.lt):

Visos minėtos apsaugos – kad palaikyčiau tvarką tinklaraštyje, kad pasirodytų kuo mažiau nekultūringų, įžeidžiančių komentarų. Beveik atsisakiau moderavimo, kad nestabdyčiau kylančių diskusijų. Per griežtą komentarų moderavimą aš laikau nepagarba skaitytojui.

Ar teko susidurti su teisėsaugos reikalavimais pateikti duomenis apie savo komentatorius?

Linas Kmieliauskas (vz.lt):

Teko.

Romanas Buršteinas (krepsinis.net):

Ne.

Mantas Malčius (mantas.malcius.lt):

Neteko. Tikiuosi, kad ir neteks.

Ar, Jūsų nuomone, bet kokia komentarų cenzūra yra žmonių laisvės suvaržymas?

Linas Kmieliauskas (vz.lt):

Jei kažko kažkam neleidi padaryti – tarsi ir suvaržai laisvę (o ir pačios laisvės sąvoka pernelyg filosofinis objektas). Tačiau, pavyzdžiui, policija taip pat varžo kažkieno laisvę vogti, smurtauti, vairuoti girtam, etc.

Romanas Buršteinas (krepsinis.net):

Ne.

Mantas Malčius (mantas.malcius.lt):

Cenzūros reikia, bet viskas turi turėti savo ribas, nereikia persistengti.

Kuria linkme, Jūsų nuomone, turėtų judėti komentarų apribojimai Lietuvoje? Į suvaržymus ar visišką laisvę?

Linas Kmieliauskas (vz.lt):

Manau, kiekvienas tinklalapis turi turėti teisę pasirinkti savo politiką dėl komentarų skelbimo.

Romanas Buršteinas (krepsinis.net):

Tai priklauso nuo kiekvieno tinklapio strategijos ir požiūrio. Manau, kad svarbiausias dalykas yra skatinti vartotojus komentuoti kultūringai, gerbti vienam kitą.

Mantas Malčius (mantas.malcius.lt):

Gal vis dėlto judėsime link laisvės. Kaip minėjau, tinklaraščiuose nelabai pasitaiko, ką varžyti: vyrauja laisvė. Didžiuosiuose portaluose būna neetiškų, skatinančių nesantaiką komentarų. Su jais reiktų kaip nors kovoti (pvz., tinklaraščiuose atimti komentavusiojo teisę komentuoti ateityje). Teko girdėti ir apie skirtas baudas. Nemanau, kad tai būtina. Pirmam kartui užtektų ir įspėjimo. Žmonės – mąstančios būtybės, gal kitą kartą rašydami pagalvos. Na, jei ir toliau tas pats tęsis – tada jau reikia bausti, jei gražiuoju nenori susitarti.

Views All Time
Views All Time
7980
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

19 + = 28