Ar valdysime kompiuterį mintimis?
Vietoje pelės spragtelėjimo – mirkteli akimi, o teksto įvedimas valdomas mintimis. Ar greitai biologiniais signalais valdysime kompiuterį? Betarpiška žmogaus ir technikos sąveika turėtų padidinti efektyvumą. Tai būtų kitas žingsnis nuo šiuo metu jau esančių balsų ir gestų atpažinimo sistemų (žr. taip tai “”). Kol kas dar tėra tokių sistemų užuomazgos – reikia tobulesnių biologinių daviklių. Be to, dar nėra didelio praktinio šių technologijų panaudojimo perspektyvų. Tačiau jos gali labai padėti neįgaliesiems, kuriems įprastas darbas klaviatūra ir pele yra nepriimtinas. Jie gali būti pritaikomi ir interaktyviuose žaidimuose.
Šios sąsajos naudoja bioelektrinius raumenų (EMG), smegenų (EEG) ir akių (EOG) signalus, kuriuos registruoja specialūs davikliai. Ir nors šios technologijos atsirado neseniai, jau yra keli taikymai.
Emory universiteto neurochirurgai 53-ių metų paralyžuotam ir nevaldančiam raumenų (kvėpavimui naudojamas ventiliatorius) vyriškiui į smegenis inplantavo prietaisą, kuris leidžia jam mintimis valdyti kompiuterio žymeklį. Jį sukūrė neurofiziologas Phillip Kennedy Georgia technologijos institute. 1,5 mm stiklinis kūgis su dviem aukso elektrodais užrašo smegenų bangas. Cheminių reakcijų dėka paciento nervai verčiami sąveikauti su elektrodais. Signalai siunčiami į po oda esantį DSP, kuris analizuoja bangų formą, amplitudę ir trukmę. DSP šią informaciją verčia skaitmeninėmis komandomis, valdančiomis žymeklį ekrane. Šios sąsajos privalumas – signalų skirtingas intensyvumas (ne vien “taip- ne” jungiklis).
Andrew Junker iš Brain Actuated Technologies sukurta Cyberlink Mind Mouse nereikalauja invazijos į organizmą. Tai galvos raištis, kurio trys davikliai registruoja EMG, EEG ir EOG signalus, kurie perduodami į 10 analoginių valdiklių, imituojančių pelės valdymą ir jos mygtukų paspaudimą. Prietaisas veikia Windows 9x terpėje.
Dar trys šio prietaiso davikliai leidžia priimti akių ir raumenų signalus (pvz., antakio kilstelėjimas perduodamas 1 bitų konvertoriui). Šie signalai pervedami į pelės valdymo ir klaviatūros komandas.
Benjamin Knapp ir Hugh Lusted iš BioControl Systems sukūrė Biomuse, kurio ekektrodai priima EMG, EEG ir EOG signalus, kurie gali valdyti bet kokius prietaisus per nuoseklią (RS-232) sąsają. Jis gali būti pritaikytas žaidimams ir imitatoriams (pvz., skridimų) valdyti, nutolusiems robotams (pvz., chirurgijoje) valdyti ir t.t.
Paprastesnis variantas – tai ant rankos dėvimas EGR signalus priimantis pelės imitatorius (Biomuse Hands-Free Controller), kuris signalus perduoda kompiuteriui. Jis gali būti panaudotas dirbant su kompiuteriu sąlygomis, kai negalima naudotis įprasta pele ir klaviatūra – pvz., vykdant antžeminius montažo darbus.
Tokiems prietaisams išmokti valdyti reikia nemažų pastangų. Tad dauguma neuro-sąsajų iškart pateikiamos su mokymo programomis ir žaidimais, pvz., Cyberlink Mind Mouse su keliais žaidimais (tarp jų ir Tetris bei Pong).
Be neįgaliųjų, kurių kiekis kasmet padidėja maždaug 5-10%, neuro-sąsajas gali naudoti asmenys, esantys sąlygose, kuriose naudoti tradicinį kompiuterio valdymą nepatogu (pvz., vairuojant). O jų trūkumas – nepatogus naudojimas. Daugelis asmenų su jais jaučiasi nepatogiai. Taip pat ir jų tobulinimui skiriama mažai lėšų.