Legaliai įsidarbinti vasaros atostogų metu – misija neįmanoma?
Lietuvos mokinių parlamento (toliau LMP) Socialinių reikalų komitetas praėjusią savaitę LR Seimo Socialinių reikalų komitetui įteikė rezoliuciją dėl Lietuvos respublikos Užimtumo rėmimo įstatymo. Mokinių atstovai atkreipia dėmesį, kad viena aktualiausių problemų, kylančių šiandieniniam jaunimui – užimtumo stoka, labiausiai paaštrėjanti vasaros atostogų metu. Vienas iš būdų skatinti vaikus turiningai praleisti atostogas – sudaryti sąlygas legaliai įsidarbinti sezoniniam darbui. Tačiau šiandieninė situacija kiek kitokia: nepilnamečiui, norinčiam įsidarbinti vasaros metu, tai tampa tiesiog neįmanoma misija.
LMP teigimu, skatinant jaunimą įsidarbinti vasaros metu, būtų įmanoma dar efektyviau vykdyti profesinį orientavimą ir informavimą bei spręsti opią jaunimo užimtumo stokos problemą. Rezoliucijoje pastebima, kad vasaros atostogų metu kultūrinė veikla nepilnamečiams yra prastai ir negausiai organizuojama, o vasaros stovyklos yra sunkiai prieinamos mažesnes pajamas gaunančioms šeimoms, todėl dažnai paaugliai praleidžia nenaudingai ar netgi žalingai.
“Vis daugiau nepilnamečių ieško sezoninio darbo, bet dažnai, susidūrę su darbdavių nenoru įdarbinti pilnametystės nesulaukusių asmenų, pasirenka nelegalų darbą, o tai ne tik kelia grėsmę paties jaunuolio gerovei, bet ir nenaudinga valstybei”, – teigia LMP Socialinių reikalų komiteto pirmininkė Kotryna Gasiūnaitė.
Mokiniai teigia, kad darbdaviai nėra suinteresuoti įdarbinti pilnametystės nesulaukusių asmenų, nes reikia užpildyti gerokai daugiau įvairių dokumentų nei įdarbinant pilnametį asmenį. LMP mano, kad būtina supaprastinti nepilnamečių priėmimo į darbą sąlygas ir, atsižvelgiant į vis didėjantį nepilnamečių, ieškančių sezoninio darbo, skaičių, juos įtraukti į darbo rinkoje papildomai remiamų asmenų sąrašą. Atlikus šį pakeitimą, darbdaviams, kurie įdarbina pilnametystės nesulaukusius asmenis, būtų mokamos subsidijos, taip didinant jų motyvaciją įdarbinti nepilnamečius.
Lietuvos mokinių parlamentas yra demokratiškai renkama mokinių institucija, atstovaujanti mokinių interesams bei konstruktyviai dalyvaujanti kryptingos vaikų ir jaunimo politikos formavime. Lietuvos mokinių parlamentas svarsto Lietuvos mokiniams aktualius klausimus, problemas, teikia siūlymus valstybinėms institucijoms, inicijuoja diskusijas, įgyvendina projektus.