Spalvų derinimas interjere
Atskirti šiltą atspalvį nuo šalto gali kiekvienas. Ir nė feng šu patarimų nepaskaičius daugeliui aišku, kad miegamojo nevertėtų dažyti purpurine, o virtuvės – steriliai balta spalva. Tačiau jei atėjo metas remontuoti butą, prie spalvų paletės užtrunkame ne vieną valandą. Juk ne juokai išsirinkti iš tokios galybės tonų ir pustonių. Ir kokia gi spalva labiau tinka jūsų prieškambariui – “Rytų prieskoniai” ar “Maroko smėlis”?
Iš visų kambarių atnaujinimo būdų spalvų pakeitimas – pats dinamiškiausias ir greičiausias, leidžiantis pasiekti maksimalų pasikeitimo efektą.
Spalvos injekcija – tinkamoje vietoje
Kaip žinia, spalva veikia ne tik bendrą vienos ar kitos patalpos vaizdą, bet ir toje patalpoje esančiųjų nuotaiką. Ir nors žmonės spalvas suvokia vizualiai, esama tam tikų bendrų dėsnių, kaip kuri spalva veikia žmogaus psichiką, ir tai beveik nepriklauso nuo konkretaus žmogaus spalvinių pomėgių bei keliamų asociacijų.
Ne paslaptis, kad ryškios spalvos pažadina, aktyvina, o neutralios, ramios – atvirkščiai, ramina ir atpalaiduoja.
- Šiltos saulėtos spalvos (geltona, raudona, oranžinė) stimuliuoja veiklą, tad yra itin pageidaujamos virtuvėje, svetainėje, galbūt vaikų kambaryje, jei jame bus išskirta ir kitokiais tonais dekoruota erdvė, ramybės zona.
- Šaltos spalvos, pavyzdžiui, mėlyna, žalia ir violetinė, atpalaiduoja, suteikia ramybės – kaip tik ta nuotaika, kurią veikiausiai norėtumėte susikurti miegamajame.
- Prigesinti šaltų spalvų atspalviai suteikia interjerui formalumo ir prabangos, tai itin efektyviai galima išnaudoti kuriant tiek tradicinį, tiek avangardinį interjerą, o ypač įsirengiant darbo kambarį, biurą ar prieškambarį.
Įvairūs spalvų deriniai tą patį kambarį gali iš esmės pakeisti – vieni padarys jį svetingą ir jaukų, kiti – vėsų ir oficialų, vieni nuteiks darbui, žadins kūrybinę energiją bei polėkį, kiti harmonizuos ir disciplinuos. Spalva, tarsi mostelėjus burtų lazdele, galima vizualiai padidinti, sumažinti, paaukštinti ar pažeminti kambarį.
3 keliai, kuriuo pasuksite?
Svarbu suvokti, kaip spalvos derinamos. Kad sukurtumėte norimą efektą, jums bus patogiausia naudotis trimis pagrindinėmis schemomis: monochromine, vienatone ir kontrastine.
Monochrominėje schemoje naudojama daug vienos spalvos atspalvių. Tai gali būti bet kokia dominuojanti spalva, kurią pagyvina kitokio intensyvumo, bet tos pačios spalvos detalės. Monochrominė schema suteikia vienovės, harmonijos, erdvės ir nesuskaidymo įspūdį. Jos keliamas efektas visada turi didesnį ar mažesnį raminamąjį poveikį. Tačiau kyla rizika, kad taip dekoruotas kambarys bus nuobodus ir monotoniškas. Interjero specialistai dažniausiai pataria pasirinkus monochrominę kambario dekoravimo schemą pažaisti skirtingais reljefais. Taigi jei sienų apmušalai bus padengti įspaustu raštu, baldų užtiesalai pasiūti iš nelygaus audinio, kambaryje bus derinamos įvairios formos ir paviršiai, nuobodulys turėtų pasitraukti.
Vienatonė schema – kai derinamos spalvos, spektre esančios greta viena kitos. Pavyzdžiui, mėlyna ir žydra, žalia ir melsvai žalsva jūros spalva, raudona ir violetinė, geltona ir oranžinė, oranžinė ir ruda ir pan. Šią schemą ypač efektyviai pagyvina triukas, kai kambaryje suderinami įvairaus intensyvumo šių spalvų atspalviai. Vienatonė schema suteiks kambariui harmonijos, tačiau tuo pačiu ir žadins energiją bei saikingai stimuliuos veiklą.
Kontrastinė schema – pati drąsiausia ir stipriausia. Geriausio efekto pasiekiama, kai derinamos spalvos, spektre esančios priešais viena kitą, pavyzdžiui, geltona ir violetinė, oranžinė ir mėlyna, raudona ir žalia. Tačiau vertėtų nepamiršti, kad kontrastuojančios spalvos, atsidūrę greta viena kitos, atrodo dar ryškesnės, taigi šią schemą turėtumėte rinktis itin pamatuotai ir apgalvotai. Toks spalvų derinys geriausiai tinka kambariams, kuriuose vyksta aktyvi veikla, pavyzdžiui, bendram gyvenamajam kambariui, virtuvei, svetainei.
Spalvos kiekvienam skoniui
Spalvos suvokimas su laiku gali kisti. Ryškios spalvos turi trumpą impulsinį poveikį, jos paprastai stipriausiai veikia ir mobilizuoja tik trumpą laiką, o vėliau… arba įkyri, arba tampa nebe tokios pastebimos.
Tuo tarpu neintensyvios spalvos – atvirkščiai, su laiku įgyja naujų niuansų ir turi ilgalaikiškesnį poveikį.
- Šiltos spalvos – minėtoji trijulė geltona-oranžinė-raudona – interjere iš pradžių tonizuoja, tačiau vėliau, kad jų poveikis išliktų, ši šiluma turėtų būti neutralizuota kokia nors vėsesne neryškia spalva, kad ir švelniai pilka.
- Violetinė spalva bet kokiam interjerui suteiks pusiausvyros.
- Pastebėta, kad skirtingai spalvos veikia kirtingo temperamento žmones. Pavyzdžiui, tamsesni, neryškūs tonai kiek apramina kunkuliuojantį sangviniko charakterį, o štai cholerikas kuo puikiausiai toleruoja kitiems charakterio tipams taip sunkiai pakeliamą raudoną interjero spalvą.
- Psichologai nustatė, kad žmogaus akis geriausiai veikia baltame fone esančios žydros detalės, o blogiausiai – geltoname fone esančios raudonos.
Parengta pagal užsienio žiniasklaidą