Urvinio žmogaus žandikaulis – seniausias radinys Europoje
Pernai rastas urvinio žmogaus, gyvenusio vietovėje, kur dabar yra Rumunija, žandikaulis laikomas seniausia šiuolaikinio žmogaus iškasena Europoje, pareiškė JAV mokslininkai.
Primityvūs žandikaulio bruožai – kietas kaulas, dantų struktūra, tartum patvirtina spėjimą, kad anais laikais kromanjoniečiai ir neandertaliečiai tarpusavyje kryžmindavosi.
Žandikaulis, rastas Rumunijoje, Karpatų pietvakarinėje dalyje, nustačius radiokarboniniu metodu, yra 34-36 tūkstančių metų senumo, pasakojo Erikas Trinkausas (Erik Trinkaus), Vašingtono universiteto Sent Lujyje mokslininkas, vadovavęs tyrimui.
Vadinasi, tai seniausia Europoje šiuolaikinio žmogaus liekana. “Ją tirdami tikimės daugiau sužinoti apie ankstyvą šiuolaikinio žmogaus evoliuciją šiaurės vakariniame Senajame pasaulyje”, – teigia E. Trinkausas (Erik Trinkaus) ir jo kolegos, paskelbę straipsnį “Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Žandikaulis buvo rastas 2002 metais urve, kuris rumuniškai vadinasi Pestera cu Oase, o tai reiškia “urvas su kaulais”. Daugiau šia tema rašoma internete adresu [http://www.artsci.wustl.edu/~anthro/blurb/b_trink.html].
Pasak E. Trinkauso (Erik Trinkaus), turima medžiaga pirmą kartą leidžia patikimai įsivaizduoti, kaip atrodė šiuolaikiniai žmonės, kai jie plito po Europą. “Nors mes juos ir vadiname “šiuolaikiniais” žmonėmis, jie nebuvo visiškai šiuolaikiniai ta prasme, kuria mes įsivaizduojame dabar gyvenančius žmones”, – tęsė jis, paaiškinęs, kuo jie skyrėsi nuo mūsų.
“Jie buvo purvini, dvokiantys ir panašiai. Pagrindiniai veido bruožai buvo panašūs į mūsiškius, bet žemiau skruostikaulių kaulas buvo labai masyvus”, – pasakojo E. Trinkausas (Erik Trinkaus). Jo žandikaulis panašus į kitų pirmykščių žmonių, kurių iškasenos rastos Afrikoje, Artimuosiuose Rytuose ir vėliau Europoje. Bet paskutinio radinio krūminiai dantys stambesni, panašesni į neandertaliečio.
E. Trinkausas (Erik Trinkaus) yra bene aistringiausias gynėjas hipotezės, kad gilioje senovėje šiuolaikiniai žmonės kryžmindavosi su neandertaliečiais. Anot jo, abu Homo sapiens porūšiai gyveno Europoje greta vieni kitų tūkstančius metų; iš turimų radinių spėjama, kad jie tarpusavyje bendradarbiaudavo ar bendraudavo.
Anot E. Trinkauso (Erik Trinkaus), kiek vėliau žmogaus anatomija gana staigiai pakito. Radinio kaulai labai panašūs į šiuolaikinio žmogaus ir neandertaliečių kaulų kombinaciją, teigia jis.