Siūlys įstatymu įtvirtinti teisę kviesti prezidentą
Opozicinių Tėvynės sąjungos – konservatorių bei Liberalų ir centro sąjungos frakcijų Seime atstovai ketvirtadienį siūlys svarstyti įstatymo pataisą, kuri užtikrintų laikinųjų parlamentinių tyrimo komisijų teisę į savo posėdžius pakviesti prezidentą bei numatyti galimybę atvesdinti į posėdžius asmenis, kurie atsisako atvykti.
“Praktinės Seimo laikinųjų tyrimo komisijų darbo organizavimo problemos parodė, kad įstatyme yra tikslinga įvardinti ir komisijos teisę į savo posėdį pakviesti valstybės vadovą”, – teigiama konservatorių ir liberalcentristų parengto projekto aiškinamajame rašte.
Šiuo metu galiojančio Seimo laikinųjų tyrimo komisijų įstatymas numato komisijos teisę, be kitų asmenų, į savo posėdį kviesti valstybės ir savivaldybių politikus. Kituose įstatymuose yra atskleidžiamas “valstybės ir savivaldybių politikų” sąvokos turinys, tačiau greta kitų valstybės pareigūnų nėra įvardijamas prezidentas.
Opozicijos parengtame įstatymo papildymo projekte taip pat siūloma papildyti komisijos teises, numatant galimybę komisijai pasitelkti policijos pareigūnus ir atvesdinti į jos posėdžius asmenis, kurie atsisako atvykti ir tuo esmingai apsunkina komisijos darbą bei Seimo komisijai pavestų užduočių įgyvendinimą.
Anot opozicijos, tokia galimybė būtų logiškas papildymas, kadangi įstatyme jau numatyta analogiška komisijos teise pasitelkti policijos pareigūnus, kai asmenys atsisako pateikti komisijai reikalingus dokumentus ar medžiagą.
Prezidentas Rolandas Paksas tris kartus Seimo laikinajai tyrimo komisijai pareiškė, jog atsisako gyvai dalyvauti komisijos posėdyje. Jis praėjusią savaitę du kartus paprašė komisijos užduoti jam klausimus raštu, į kuriuos žadėjo atsakyti “visiems priimtina forma”.
Praėjusią savaitę premjeras Algirdas Brazauskas pareiškė, jog vieša R.Pakso apklausa gali diskredituoti prezidento instituciją.
Pirmadienį Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Vytenis Andriukaitis paragino komisiją neatmesti galimybės gauti prezidento atsakymus raštu, nes kitu atveju ji gali būti apkaltinta šališkumu.
Parlamentinė tyrimo komisija buvo sudaryta lapkričio pradžioje kilus skandalui dėl galimų prezidento aplinkos ryšių su abejotinos reputacijos asmenimis, slaptos informacijos nutekėjimo iš Prezidentūros į nusikaltėlių sluoksnius, dosniausio prezidento rėmėjo spaudimo valstybės vadovui.
Komisija savo išvadas Seimui turi pateikti iki gruodžio 1 dienos. Manoma, kad tai gali būti padaryta dar šią savaitę. Jeigu komisijos išvados bus nepalankios prezidentui, neatmetama galimybė, jog Seime R.Paksui gali būti surengta apkalta arba jis pats atsistatydins.
Prezidentas iki šiol teigė neketinąs atsistatydinti.