Seime įvyko balsavimas dėl Prezidento nušalinimo
Seime nuo 14.05 val. 40 minučių vyko balsavimas dėl Prezidento Rolando Pakso nušalinimo. Posėdį atnaujinti ir balsavimo rezultatus paskelbti ketinama 15.30 val. Žurnalistų skaičiavimais, ką tik pasibaigusiame slaptame balsavime apkaltos procese Seime dalyvavo 116 parlamentarų.
Seimo Liberaldemokratų frakcija balsavime nedalyvavo. Ši frakcija pareiškė negalėjusi sutikti su, jos nuomone, nedemokratiškai ir skubotai vykdytu apkaltos procesu, kurio metu teisinės valstybės principai, demokratinės vertybės politinių oponentų buvo sąmoningai pamintos ir pamirštos.
“Lietuva į Senojo žemyno istoriją įėjo ne tik kaip pirmoji valstybė Europoje, kurioje vyko apkaltos procesas Respublikos Prezidentui. Mūsų valstybė gali tapti ir pirmąja teisės istorijoje, kurioje šalies vadovas nušalintas neteisėtai ir nepagrįstai”, – pareiškė Seimo liberaldemokratai.
Pasak jų, antradienį bus užbaigtas tamsus Lietuvos valstybės istorijos puslapis, kurio apačioje savo pavardes įrašys tie Seimo nariai, kurie prisidės prie tautos demokratiniuose rinkimuose išrinkto Prezidento nušalinimo.
Liberaldemokratai viliasi, kad ateityje žmonės, prieš eidami balsuoti ateinančiuose rinkimuose, savo atmintyje atsivers šį puslapį ir prisimins pavardes tų, kurie ignoruos jų valią.
Seimo Liberaldemokratų frakcijos seniūno Henriko Žukausko teigimu, nuo pat pirmųjų skandalo akimirkų Prezidentui mesti sunkūs kaltinimai vėliau nepasitvirtino, tačiau tiek šalies vidaus situacijai, tiek ir Lietuvos reputacijai viso demokratinio pasaulio akivaizdoje, buvo padaryta milžiniška žala.
Balsus skaičiuoja Seimo sudaryta komisija, į kurią įeina Justinas Karosas, Gintautas Šivickas, Artūras Vazbys, Vladas Žalnerauskas, Klemensas Rimšelis, Viktoras Rinkevičius ir Stanislovas Buškevičius.
Jeigu nors vienam kaltinimui pritars 85 parlamentarai, prezidentas bus nušalintas nuo pareigų.
Tuo tarpu Prezidentas Rolandas Paksas nusprendė balsavimo rezultatų Seime nelaukti ir prieš pat balsavimo pradžią iš Seimo išvyko. Prieš tai R.Paksas Seime sakė kalbą.
Konstitucinis Teismas antradienį taip pat nusprendė nenagrinėti prezidento gynėjų prašymo išaiškinti apkaltos proceso eigą. Tai rašoma Konstitucinio teismo pranešime spaudai.
Pirmadienį prezidento Rolando Pakso gynėjai prašė atidėti apkaltos procesą, kol KT apsvarstys prezidento prašymą išaiškinti apkaltos proceso eigą, grąžinti patikslinti kaltinimus bei išsireikalauti iš Valstybės saugumo departamento (VSD) medžiagą, pagrindžiančią būtinumą klausytis prezidento aplinkos žmonių pokalbių.
Prezidentui yra pateikti trys kaltinimai dėl šiurkštaus Konstitucijos pažeidimo ir priesaikos sulaužymo:
1 kaltinimas. Prezidentas R. Paksas, 2003 m. balandžio 11 d. neteisėtai suteikęs Jurijui Borisovui Lietuvos Respublikos pilietybę už šio suteiktą finansinę ir kitokią svarią paramą, šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė duotą priesaiką. Todėl Prezidentas R. Paksas šalintinas iš užimamų pareigų.
2 kaltinimas. Prezidentas R. Paksas, sąmoningai leisdamas J. Borisovui suprasti, kad dėl jo teisėsaugos institucijos atlieka tyrimą ir vykdo jo pokalbių telefonu kontrolę, šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė duotą priesaiką. Todėl Prezidentas R. Paksas šalintinas iš užimamų pareigų.
3 kaltinimas. Prezidentas R. Paksas, siekdamas įgyvendinti jam artimų privačių asmenų turtinius interesus, naudodamasis savo statusu duodamas nurodymus savo patarėjui Visvaldui Račkauskui, pasinaudojant tarnybine padėtimi, siekti per teisėsaugos institucijas paveikti UAB “Žemaitijos keliai” vadovų ir akcininkų sprendimus dėl akcijų perleidimo R. Paksui artimiems asmenims, taip pat R. Paksas, 2003 m. siekdamas įgyvendinti jam artimų privačių asmenų turtinius interesus ir naudodamasis savo statusu, darydamas įtaką UAB “Žemaitijos keliai” vadovų ir akcininkų sprendimams dėl akcijų perleidimo R. Paksui artimiems asmenims, šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė duotą priesaiką. Todėl Prezidentas R. Paksas šalintinas iš užimamų pareigų.