Paskutinis žingsnis į apkaltos duobę
Lietuvos Prezidentas R.Paksas savo visuomeniniu patarėju pasirinko Rusijos pilietį J.Borisovą
Apkaltos taikiklyje atsidūręs Rolandas Paksas žengė politinio precedento neturintį žingsnį – nepaisydamas vykstančių teisinių procesų, savo dosniausią finansinį rėmėją, prieštaringai vertinamą verslininką Jurijų Borisovą paskyrė savo visuomeniniu patarėju.
Dauguma politikų tokį Prezidento sprendimą įvertino kaip “politines konvulsijas”.
Šis R.Pakso sprendimas nustebino netgi jo bendražygius.
Skaitys laikraščius ir prognozuos
Vakar pavakary J.Borisovas netikėtai apsilankė Prezidentūroje ir susitiko su R.Paksu. Po maždaug pusvalandį trukusio susitikimo Kauno sraigtasparnių remonto bendrovės “Avia Baltika” savininkas pranešė žurnalistams sensacingą naujieną: “Nuo penktadienio būsiu Prezidentūroje. Dirbsiu. Patarėju. Visuomeniniu patarėju”.
J.Borisovas tvirtino užsiimsiąs “situacijos visuomenėje analize, vystymosi prognozėmis”. Pasak jo, visuomeninio patarėjo statusas reikš, kad jo užduotis bus “sėdėti namuose, analizuoti, skaityti laikraščius, žiūrėti ir daryti prognozes”.
J.Borisovas pasakojo, kad į susitikimą jį pakvietė pats R.Paksas. “Jis man pasakė – atvažiuok, aš atsakiau – gerai”, – teigė verslininkas. Pokalbio metu R.Paksas domėjosi, kaip gyvuoja “Avia Baltika”, kaip sekasi jos savininkui. “Jis uždavė man krūvą klausimų ir norėjo sužinoti, ką galvoju apie įvairius procesus”, – sakė skandalingasis verslininkas.
Paklaustas, kada paskutinį kartą bendravo su R.Paksu, naujasis patarėjas atsakė to nesakysiąs, nes tai esą “asmeninis Prezidento gyvenimas”. Neoficialiais duomenimis, toks susitikimas įvyko antradienį.
J.Borisovas žadėjo padėti Prezidentui valstybės vystymosi, taip pat socialiniais ir stojimo į ES klausimais.
Ir pats naujai iškeptas patarėjas pripažino, kad Prezidento pasiūlymas ateiti dirbti į jo komandą buvęs “siurprizas”.
Anot J.Borisovo, Prezidentas “atrodo pavargęs”. “Todėl padėsim, kad atrodytų geriau”, – šypsodamasis pridūrė jis.
Prezidentas, vakare apsilankęs Elektrėnuose, žurnalistams trumpai įvardijo savo sprendimo motyvus. “J.Borisovas man padėjo patarimais per rinkimų kampaniją, todėl tikiuosi, kad ir dabartinėje situacijoje jo patirtis bei patarimai bus naudingi”, – teigė jis. Paklaustas, ar nemano, kad toks sprendimas taps dar vienu kaltinimu jam, R.Paksas atsakė: “Vienu daugiau ar mažiau, jau nesvarbu”.
Bylinėjasi dėl teisės likti šalyje
Rusijos pilietis J.Borisovas šių metų pradžioje neteko Lietuvos pilietybės, nes Konstitucinis Teismas nustatė, kad pernai balandį pasirašytas Prezidento R.Pakso dekretas dėl Lietuvos pilietybės suteikimo išimties tvarka J.Borisovui prieštarauja šalies Konstitucijai. Šio dekreto pasirašymo aplinkybės, taip pat galimi Prezidento įsipareigojimai 1,2 mln. litų, o gal ir daugiau jo rinkimų kampanijai paaukojusiam verslininkui bei įtarimai, kad valstybės vadovas galėjo “nutekinti” J.Borisovui slaptą informaciją tapo vienais svariausių pagrindų pradėti apkaltą R.Paksui.
Valstybės saugumo departamento (VSD) pasiūlė įtraukti J.Borisovą į nepageidaujamų Lietuvoje asmenų sąrašą, nes jo bendrovė užsiima prekyba strateginės paskirties prekėmis su terorizmą remiančiomis valstybėmis.
J.Borisovas šiuo metu bylinėjasi dėl teisės pasilikti Lietuvoje. Prieš kelias dienas Vilniaus apygardos administracinis teismas nusprendė, kad nėra pakankami Migracijos departamento motyvai atmesti J.Borisovo prašymą laikinai gyventi Lietuvoje. Migracijos departamentas rėmėsi vien VSD išvada.
J.Borisovo atžvilgiu dabar atliekami du ikiteisminiai tyrimai – dėl grasinimų Prezidentui R.Paksui ir dėl prekybos strateginės paskirties prekėmis su valstybėmis, kurioms taikomos tarptautinės sankcijos.
Byloje dėl grasinimų Prezidentui J.Borisovui yra pateikti įtarimai, paskirta kardomoji priemonė – atimti pasai – Rusijos piliečio ir tuo metu dar turėtas Lietuvos piliečio pasas. Generalinė prokuratūra yra uždraudusi J.Borisovui bendrauti su R.Paksu.
Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Algimantas Kliunka sakė, kad prokuratūra gali svarstyti galimybę dėl kardomosios priemonės sugriežtinimo. “Nebūtinai griežčiausią – suėmimą, bet mes pažiūrėsim”, – teigė prokuroras.
Dalis komandos žada pasitraukti
Beveik visų pakraipų politikai audringai reagavo į naujausią Prezidento sprendimą. “Atrodo, kad R.Paksas visiškai susipyko su įstatymais. Kaip jis gali paskirti savo patarėju ne Lietuvos pilietį? Manyčiau, jog tai yra Prezidento agonija. Galbūt jis rengiasi atsistatydinti, todėl jam nusispjauti į įstatymus”, – svarstė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas, valdančiosios Socialdemokratų frakcijos narys Aloyzas Sakalas. “Čia yra politinės isterijos priepuolis”, – pridūrė kitas socialdemokratas Nikolajus Medvedevas.
“Tai įrodymas, kad R.Paksas sėdi J.Borisovo kišenėje. R.Paksui visiškai nusispjauti į Lietuvos žmonių nuomonę ir tarptautinę reakciją. Nenustebčiau, jeigu Pakso patarėju netrukus taptų Anzoris Aksentjevas-Kikališvilis”, – pareiškė opozicinės Liberalų ir centro frakcijos Seime seniūnas Eligijus Masiulis.
“R.Paksas galų gale turėtų baigti tyčiotis iš Lietuvos žmonių ir tapšnoti”, – trumpą pareiškimą išplatino opozicinės Tėvynės sąjungos lyderis Andrius Kubilius.
“Visi tokie sprendimai yra amoralūs. Negalima tyčiotis iš valstybės. Lietuvos pilietybės siekiantis žmogus turėtų atsiminti, jog tokioje situacijoje žmonės atsistatydina, o ne siekia valstybės postų”, – sakė parlamentaras, visuomenėje populiarios Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas.
Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis pasipiktino Prezidento sprendimu. “Man jis nesuprantamas. Užsienio valstybėms, kurios įtariai ir įdėmiai stebėjo J.Borisovo veiklą, tai dar vienas stimulas abejoti Lietuvos patikimumu”, – sakė jis.
Prezidentūros užsienio politikos grupės nariai pareiškė, kad, pasitvirtinus informacijai apie J.Borisovo paskyrimą, jie nedelsiant rašys atsistatydinimo pareiškimus. “Negalėsiu toliau dirbti. Rašysiu pareiškimą ir grįšiu dirbti į Užsienio reikalų ministeriją”, – “Kauno dienai” sakė Prezidento patarėjas diplomatiniais klausimais Eitvydas Bajarūnas.
Net Prezidento bendražygiai buvo nustebinti netikėto sprendimo. Proprezidentinės Liberalų demokratų partijos lyderis Valentinas Mazuronis “Kauno dienai” vakar vakare pareiškė: “Tai man buvo netikėta. Komentuoti galėčiau po to, kai tiesiai iš Prezidento išgirsiu jo motyvus”.
“Tai klaida. Nesuprantu tokio žingsnio”, – trumpai reagavo vienas Prezidento rėmėjų Antanas Terleckas.
Vadina “spjūviu į veidą”
Politologai J.Borisovo paskyrimą Prezidento visuomeniniu patarėju pavadino “stulbinančiu”.
“Tai spjūvis valstybei į veidą. Ne kartą kalbėta, kad aukščiausias valstybės pareigas užimančio žmogaus asmeninė problema virto valstybės problema, – BNS sakė politologas Raimundas Lopata. – R.Paksas nesupranta, kad tą problemą reikia spręsti, o ne eskaluoti”. Jo nuomone, vis aktualiau skamba klausimas, ar nevertėtų kalbėti netgi apie Tėvynės išdavystę.
Politologas Lauras Bielinis “Kauno dienai” teigė, kad VSD vadovas Mečys Laurinkus, prieš kurį laiką atkreipęs dėmesį į Prezidento įsipareigojimus J.Borisovui, buvo “visiškai teisus”. “Matome, kad R.Paksas gana tiksliai vykdo tą planą, kurį viso šio skandalo metu atskleidė M.Laurinkus”, – pastebėjo jis.
Stasys Gudavičius