Nuo greito sugrįžimo į tėvynę bėglį gelbsti Temidė
Buvusio EBSW vadovo advokatai gali apskųsti teismo nutartį iki rugpjūčio vidurio
Garsusis aferistas Gintaras Petrikas į Lietuvą gali būti pargabentas anksčiausiai po dviejų mėnesių. Ar taip atsitiks, priklauso nuo šiuo metu tik pro federalinio kalėjimo grotas saulę matančio buvusio EBSW vadovo advokatų.
Jeigu jie nuspręs teismo sprendimą dėl G. Petriko ekstradicijos Lietuvai apskųsti, mūsų šalies teisėsaugininkams, septynerius metus ieškojusiems šio veikėjo, teks apsiginkluoti kantrybe dar ilgesniam laikui.
G. Petrikas buvo sulaikytas JAV Kalifornijos valstijoje gegužės 2 d. Gegužės 14-ąją jis stojo prieš teismą Los Andžele. Buvęs Kauno holdingo EBSW vadovas įtariamas beveik 80-ies milijonų litų indėlininkų lėšų išgrobstymu. Savo pinigus jam patikėjo ir tūkstančiai klaipėdiečių.
Nuo 1999 m. Amerikoje su šeima gyvenęs G. Petrikas, pasivadinęs Aleksandru Davidofu, taps penktuoju piliečiu, kurį norima sugrąžinti į tėvynę pagal ekstradicijos sutartį tarp JAV ir Lietuvos.
Sprendimas: Petrikas yra Petrikas
Lietuvos Generalinės prokuratūros atstovas spaudai Vidmantas Putelis mūsų dienraštį informavo, jog iki šiol naujos informacijos dėl G. Petriko ekstradicijos nėra gauta.
“Amerikos teisėsauga pati turi pretenzijų tam ponui. Vyksta teismas ir tai įprasta ekstradicijos proceso dalis. Nieko neprognozuojame, bet praktika rodo, kad šis procesas gali užtrukti gerą pusmetį”,- sakė V. Putelis.
Tuo metu JAV ambasada Lietuvoje pranešė, kad šios šalies teismas jau identifikavo G. Petriko asmens tapatybę. Nustatyta, kad jis, nepaisant turimo kitos valstybės paso ir pakeistos pavardės, yra būtent tas asmuo, kurio ieškojo Lietuvos teisėsaugininkai.
“Šiuo metu Petriko advokatai turi per 4-6 savaites apsispręsti, ar apeliacine tvarka jie norės apskųsti teismo sprendimą išduoti Petriką Lietuvai. Tikėtina, jog šio veikėjo gynėjai taip ir nuspręs. Tada bus nustatyta nauja teismo posėdžio diena, kuri bus įtraukta į teismo posėdžių tvarkaraštį”,- “Vakarų ekspresui” sakė JAV ambasados atstovas spaudai ir kultūrai Entonis Pahigianas.
Šią informaciją mūsų prašymu jam suteikė Federalinių tyrimų biuro (FTB) Los Andželo skyriaus pareigūnai.
Senaties terminas negalioja
Jeigu G. Petrikas būtų pats neprieštaravęs savo ekstradicijai ir norėtų grįžti į Lietuvą, teisinių reikalų derinimas būtų jau užbaigtas.
Kadangi taip neatsitiko, Temidės kuruojamos teisinės sistemos subtilybės leidžia šiam bėgliui vilkinti neišvengiamą sugrįžimą į gimtinę. Todėl Kalifornijos teismas bus priverstas dar kartą peržiūrėti G. Petriko, suimto neterminuotam laikui, išdavimą Lietuvos teisėsaugininkams.
Buvusio EBSW vadovo paieška buvo paskelbta 1997 m. balandyje, kai jis pasinaudojęs namų arešto galimybėmis ir pasislėpė nuo tardymo. Kauno apygardos prokuratūroje tuo metu buvo baigiama nagrinėti baudžiamoji byla dėl lėšų iššvaistymo EBSW koncernui priklausiusioje individualioje akcinėje bendrovėje “Investicinė Kauno holdingo kompanija” ir G. Petriko laukė teisiamųjų suolas.
Kadangi G. Petrikas slapstėsi, dėl jo padarytų veiksmų iškeltoms byloms senaties terminas netaikomas.
Sutartimi pasinaudota 3 kartus
Dvišalė ekstradicijos sutartis tarp Lietuvos ir JAV buvo pasirašyta 2001 m. ir įsigaliojo praėjusių metų kovo mėnesį. Šis tarptautinis teisės aktas įpareigoja išduoti asmenis, nesvarbu, kokia jų pilietybė ir kur padarytas nusikaltimas.
JAV ambasados duomenimis, iki šiol ekstradicija jau pritaikyta tris kartus: Amerikos prašymu Lietuva yra išdavusi Džosefą Rajaną, o Lietuvos prašymu Amerika yra išdavusi Aroną Dilardą bei Luką Savilionį.
Prašymai pateikti, tačiau ekstradicija dar neįvykusi dėl G. Petriko ir klaipėdiečio Dariaus Reikos, kuris buvo įtariamas per tarpininkus 2000 m. papirkęs JAV ambasados darbuotoją, kad būtų išduotos išduotos devynios JAV vizos Lietuvos piliečiams.
Prognozavo spaudimą
Nors Generalinės prokuratūros atstovas spaudai mus patikino, jog jokios sensacijos ir jokie skandalai G. Petriko nesupa.
Priminsime, jog pasidžiaugęs sėkmingu bendradarbiavimu su kolegomis iš JAV ir G. Petriko sėkmingu sulaikymu, Lietuvos policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius po kelių savaičių prakalbo apie trukdžius bylai tirti.
Gegužės viduryje jis neatmetė galimybės, kad, grąžinus į Lietuvą G. Petriką ir tiriant koncerno EBSW bylą, gali būti ir politinio spaudimo.
Generalinio komisaro žodžiai priminė ir garsiojo bėglio žodžius, pasakytus žurnalistams prieš dingstant iš Lietuvos – jis pažadėjo, kad, jeigu bus spaudžiamas, viešai viską papasakos apie korumpuotus mūsų šalies pareigūnus.
Artėja trečiasis apsivalymas?
Žibalo į beįsiplieskiantį laužą suskubo įpilti ir konservatoriai, ryšiais su EBSW apkaltinę socialdemokratus.
Į konservatorių mestas replikas, konkrečiai – Andriaus Kubiliaus, pasiūliusio Seimui ištirti EBSW veikėjų ir to meto valdančios LDDP sąsajas 1992-1996 metais, socialdemokratai pateikė savo kaltinimus. Esą pirmieji tiesiog nori “tikrai tą gėdingą istoriją su “Williams” pridengti kokiu nors tariamu skandalu”. Tai vieno iš socialdemokratų lyderių Gedimino Kirkilo žodžiai.
Jam antrino ir Juozas Bernatonis, aiškindamas, kad EBSW koncernas ir jo įmonės nei vienuose rinkimuose nerėmė LDDP, o dabar neremia ir socialdemokratų partijos.
Premjeras Algirdas Brazauskas, kurio buvęs patarėjas Vladimiras Beriozovas vadinamas EBSW ir LDDP ryšininku, o prie bendrų priskiriamas ir A. Brazausko Vyriausybės kancleris Antanas Kaminskas, tuo metu ėjęs Privatizavimo departamento direktoriaus pareigas, neigia bet kokius ryšius su koncernu ir G. Petriku.
Įmanoma, kad po R. Pakso apkaltos proceso, šiomis dienomis suintensyvėjusio korupcijos skandalo, į kurį esą įsipainiojo trys Seimo nariai, galima laukti dar vieno didžiojo apsivalymo politiniame Lietuvos sluoksnyje.
Natalija MOGUČAJA