Kuo arčiau Leo, tuo daugiau malkų ir mažiau avinų
Panašu, jog viskas pagaliau stoja į savo vietas. Atrodo, kad visi pasakos apie atominę Lietuvą pagrindiniai veikėjai nusprendė, jog darbas jau atliktas, todėl nebėra reikalo nieko slėpti ir ką nors vynioti į vatą.
Gediminas Kirkilas, dar visai neseniai gulęs kryžiumi bandydamas visus įtikinti, jog 2,7 mlrd. litų vertės biznis su „Maximos” savininkais būtinas tam, kad su Europos Komisija būtų galima derėtis dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo, prabėgus vos savaitei po to, kai prezidentas pasirašė Atominės elektrinės įstatymą, ramiausiai pareiškia, kad „šansų susitarti išlieka nedaug”.
Ar galima buvo tikėtis ko nors kito? Vargu, ypač turint galvoje, kad Europos Komisijoje jau senokai guli Lietuvos Vyriausybės pateiktas dokumentas, kuriame nurodoma, kad Lietuvai nekils jokių problemų uždarius Ignalinos elektrinę.
Buvęs Gedimino partneris A. Kubilius taip pat pagaliau užėmė teisingą poziciją. Pašūkavo, paaimanavo, net ranką „prieš” pakėlė, kai valdančioji dauguma balsavo už įstatymą, atveriantį kelią didžiausiai aferai Lietuvos istorijoje.
Tačiau po to ėmė ir nusiramino. „Būtų klaida ieškoti būdų, kaip toliau stabdyti „liūto gimimą”, pareiškė opozicijos (?) lyderis ir pasiūlė Seime įkurti komisiją, kuri kontroliuotų nacionalinio investuotojo kūrimą.
Įdomi pozicija. Ją būtų galima palyginti su situacija žmogaus, stebinčio, kaip plėšikas bando įsilaužti į svetimą butą. Kol vagis laužiasi, jis skambina į policiją, bando prisišaukti kaimynus, tačiau plėšikui pagaliau įveikus spyną, žmogus nusiramina ir sako: ai, viskas baigta, vis tiek jau įsilaužė, geriau pažiūrėsiu, kiek išneš. Juk vis tiek ne iš mano namų neša. O gal dar nešdamas ką nors pames…
Tiesa, kalbėdamas apie stebėjimą, A. Kubilius neužsiminė, kas galėtų šiam procesui vadovauti. Gal koks A. Pekeliūnas, B. Bradauskas, B. Vėsaitė ar A. Paulauskas? Būtų logiška – juk Vyriausybės įsteigtai „priežiūros komisijai” vadovaus G. Kirkilas ir V. Navickas. O gal A. Kubilius tikisi, jog Gediminas pagal seną pažintį leis jam šiai komisijai vadovauti. Taip, kaip iki šiol leido vadovauti Seimo Europos reikalų komitetui?
Tačiau Gedimino ir Andriaus metamorfozės yra tik vaikų žaidimai, palyginti su tuo, ką išgirdome iš pagrindinės pastarojo pusmečio Lietuvos žydrųjų ekranų žvaigždės – VP dešimtuko nario ir „NDX energijos” valdybos nario – Žilvino Marcinkevičiaus.
Jis pagaliau viešai pasakė tai, ką dauguma protingų žmonių jau seniai buvo supratę: VP grupė atominės elektrinės nestatys.
„Idėja yra ta, kad palengva iš tos bendrovės mes iš tiesų išeisime, perduodami tiek valstybei, tiek Lietuvos piliečiams dalį akcijų”, – pareiškė Ž. Marcinkevičius per sekmadienį TV3 eteryje rodytą laidą.
Viskas labai aišku ir visiems suprantama. Na, gal tik dėl susijaudinimo vieną raidę viename žodį Ž. Marcinkevičius neteisingai ištarė: vietoj „perduosime” jis tikriausiai norėjo pasakyti „parduosime”. Ir tikriausiai, kaip numatyta Vyriausybės ir „NDX energijos” akcininkų sutarties projekte – „už sąžiningą ir teisingą kainą”.
Ž. Marcinkevičius nurodo ir planuojamus terminus – 7 metus. Tiesa, dar prieš tai, iš karto po „Leo LT” įsteigimo, „NDX energija” „perduos” 5 proc. „liūto” akcijų. Logiškas žingsnis – reikia juk atsiimti pradines investicijas: įstatymo priėmimas, konsultantų samdymas, atlyginimai viešųjų ryšių specialistams, dirbantiems Gedimino 11, reklaminė kampanija žiniasklaidos priemonėse, įskaitant paskutiniąją TV3 laidą ir 1000 litų „premijas” žiūrovams už klausimus. 5 proc. „Leo LT” akcijų vertos kiek daugiau nei 350 mln. litų – tikriausiai užteks visoms aukščiau paminėtoms išlaidoms padengti.
Ar po šių Ž. Marcinkevičiaus atviravimų kam nors dar gali būti kas nors neaišku?
Argi kas nors dar gali abejoti, kad tikrasis „Leo LT” tikslas buvo leisti „Maximos” berniukams atiduoti valstybei už 700 mln. litų iš jos pirktas (tačiau iš tikrųjų nieko VP grupei nekainavusias, nes lėšos panaudotos pirkimui buvo vėliau išimtos iš tos pačios VST mažinant įstatinį kapitalą ir mokant dividendus) VST akcijas, gaunant už jas apie 2,7 mlrd. litų?
Oi atsiprašau, Žilvinas sako, kad „NDX energija” akcijas už „sąžiningą ir teisingą kainą” galės „perduoti” ir mums visiems – Lietuvos Respublikos piliečiams.
Teisingai Žilvinas mąsto – piliečių gali prireikti, juk valstybės ižde tuo metu, kai „Maximos” berniukams prireiks pinigų naujiems „Akropoliams”, gali ir nebūti 2,7 milijardų litų.
O piliečiai pinigų kojinėse juk visada turi. Ir jei valstybei iškils pavojus tikriausiai suneš tas kojines kaip nešė auksinius žiedus, laikrodžius ir auskarus į Blokados fondą.
Juk G. Kirkilo, Ž. Marcinkevičiaus ir visų kitų „Leo LT” projekto autorių giliu įsitikinimu, dauguma Lietuvos piliečiai yra avinai. Jie tiki, viskuo, ką jiems sakai, jie yra pasirengę mirti iš laimės, kai jiems pasiūlai 15 proc. pigesnio alkoholio ar pažadi 60 proc. didesnius atlyginimus po trejų metų, kai darbo užmokestis kasmet vidutiniškai auga po 20 procentų.
Todėl jie mano, kad jei pavyks labai greitai užbaigti amžiaus aferą, pasirašyti visas sutartis ir apkeisti VST akcijas į Lietuvos piliečiams priklausančius 2,7 mlrd. litų, viskas bus baigta.
Ž. Marcinkevičius išvažiuos į Bulgariją, D. Nedzinskas galbūt bus pasiųstas į Rumuniją ar Estiją, G. Kirkilas po rinkimų taip pat tikriausiai susiras šiltą vietelę. Visi viską pamirš, o 2,7 mlrd. litų ramiai nusės VP berniukų kišenėse.
Tačiau ar neapsirinkate, ponai? Ar nepamirštate, kad iš neteisės teisė neatsiranda ir kad stambaus mąsto vagystėms senatis netaikoma?
Gali būti kad klystate ir dėl avinų kiekio. Jų pastebimai mažėja ir gali būti, kad pigi degtinė ir pasakos apie atominę Lietuvą jiems atsibos.