Korupcijos piramidė
Žemaičių dailės muziejuje Plungės savivaldybė, viešoji biblioteka (Civitas klubas), Pilietinės visuomenės institutas surengė diskusiją „Ko mes galime pasimokyti iš Vilniaus miesto korupcijos žemėlapio?”.
LRT žurnalistas Rytis Juozapavičius mūsų rajono seniūnus, bendruomenių atstovus, švietimo ir kultūros darbuotojus supažindino su korupcijos tyrimų, atliktų sostinėje ir šalyje, rezultatais. Beje, parausinėti, kaip plinta ir veši korupcija Vilniuje, užsakė pats meras Artūras Zuokas. Apklausta 2000 gyventojų.
63,9 proc. respondentų teigė, jog labiausiai korumpuoti yra savivaldybė ir jos padaliniai, 54,5 proc. – sveikatos priežiūros įstaigos, 14,1 proc.- švietimo įstaigos, 13,1 proc. – seniūnijos. Pasak R. Juozapavičiaus, o kelių policijos korumpuotumas toks akivaizdus visoje šalyje, jog net netirta… Išryškėjo, jog 90 proc. žmonių patys rodo iniciatyvą duoti kyšį. Vyrauja nuomonė – iš anksto atsilyginant už paslaugą, užsitikrinamas palankus rezultatas. Remiantis gyventojų patirtimi, turto valdymo ir privatizavimo skyriuose „atskaičiuojama” 85-627 Lt, mokesčių tarnyboje – 82-367, aukštosiose mokyklose – 175-550 Lt ir t.t. Pats R. Juozapavičius pajuokavo, jog jo vaikų gimimas Vilniuje vienąkart kainavo 400 Lt, o antrą – 600 Lt.
Kaip kovoti su korupcija? Kitose valstybėse žmonės skatinami pranešti apie pastebėtą korupcijos atvejį. Mūsų šalyje nėra liudytojų apsaugos įstatymo, o žodis „skundikas” rodo nepagarbą tam asmeniui. Tad apie 60 proc. respondentų nepraneštų apie pastebėtą korupcijos atvejį, 73 proc. nenorėtų dalyvauti antikorupcinėje veikloje. Net 50 proc. savivaldybių darbuotojų nepraneštų apie pastebėtą korupcijos atvejį.
Tačiau tyrimai parodė, jog per 5 metus korupcijos sumažėjo. Didėja procentas nuomonių, jog kyšio davimas nepadeda.
Tyrimų duomenimis, tarp apskričių labiausiai korumpuota atrodo Tauragės apskritis bei arčiau didžiųjų miestų esančios Šiaulių ir Kauno apskritys. Telšių apskritis sąraše – tarp mažiau korumpuotų, o kelių policijos darbuotojų vertinimas, palyginti su kitų apskričių, pakankamai teigiamas.
Korupcija – piktnaudžiavimas patikėta galia siekiant asmeninės naudos. Efektyvus kovos su korupcija būdas – atskaitomybės ugdymas. Pigiau korupciją nutraukti pradžioje negu jai įsisiūbavus. Korupcijai suvešėti neleistų sudarytos antikorupcinės komisijos konkretiems savivaldybės darbams ir projektams įvertinti.
Komisijų nariai turėtų būti ne tik visuomenėje gerbiami žmonės, bet ir atitinkamų sričių specialistai, ekspertai.