Kalvarijos kriminalistai reikalauja kelti baudžiamąją bylą aukštiems pareigūnams, tarp kurių – miškavagiai ir medžiotojai
Kaip 2010-03-29 praneša portalas DELFI remdamasis Lietuvos policijos profesinės sąjungos pranešimu, neturėdami kitos išeities Kalvarijos policijos komisariato kriminalistai kreipėsi į generalinį prokurorą, prašydami pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojo Edvardo Bukotos , to paties komisariato viršininko Kęstučio Kalinausko , o taip pat Kauno apygardos vyriausiojo prokuroro Kęstučio Betingio ir Policijos departamento generalinio komisaro pavaduotojo Visvaldo Račkausko veiklos.
Pareigūnai teigia išsiaiškinę, kad kontrabandininkai veikia kartu su Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotoju Edvardu Bukota, atsakingu už kriminalistų darbą. Kriminalistų surinkti duomenys parodė, kad šis pareigūnas, be kita ko, praėjusių metų Kovo 11-osios valstybinių švenčių dieną kartu su vienu kontrabandininkų organizavo valstybinio miško vagystę ir joje pats aktyviai dalyvavo.
[portalo Alfa.lt žurnalistė Rita Gečiūnaitė išsiaiškino, kad Kalvarijos kriminalistai aukštų pareigūnų sąsają išaiškino sekdami kontrabandos vežėjų „pėdsakais“, kurie vedė į Medžiotojų klubo vadovo Edmundo Derenčiaus sodybą. Joje tyrėjai aptiko ne tik kontrabandos, bet ir iš Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato dingusį specialų naktinio matymo prietaisą. Tyrėjų duomenimis, E. Derenčius aiško juos gavęs iš paties E. Bukoto. Pareigūnų profsąjungos susivienijimo pirmininkas Vytautas Bakas neslepia, kad pareigūnams prireikė advokato pagalbos, nes pradėjus tirti tolesnes pareigūnų sąsajas, iš K. Betingio staiga gavo nurodymus „nesikišti“.
Teigiama, kad nusikalstamų veikų vykdytojus apygardos prokuratūra išgelbėjo nuo rimtos atsakomybės. Kriminalistų teigimu, valstybinio miško vagystę organizavęs ir vykdęs policijos viršininko pavaduotojas net nebuvo atiduotas teismui. Išnaudoję visas galimybes gintis policijos sistemos viduje, septyni kriminalistai ėmė ginti savo tiesą ir teises iki šiol nenaudotu būdu – prašydami pagal jų surinktus įrodymus neteisėtai besielgiantiems ir jiems dirbti trukdantiems aukštiems teisėsaugos pareigūnams iškelti baudžiamąją bylą dėl kliudymo vykdyti ikiteisminį tyrimą, dėl didelę žalą valstybei, policijos ir visos teisėsaugos autoritetui padariusių piktnaudžiavimų tarnybine padėtimi bei dėl pareigų neatlikimo.
[Žurnalistų kalbintas E.Bukota teigė, kad kolegų įtarimai dėl nusikalstamo pasaulio veikėjų dangstymo visiškai nepagrįsti. Mat byla dėl medžių iš valstybinio miško vagystės, kurioje jis figūravo kaip liudytojas, dar prieš metus buvo išnagrinėta teisme. Prieš tai visą ikiteisminio tyrimo bylą tyrė tiek Kauno apygardos, tiek ir GP pareigūnai. Ir jokių teisės pažeidimų E.Bukotos veiksmuose nenustatė.]
Teisės ekspertų nuomone, Lietuvoje tokios bylos perspektyva yra sudėtinga, nes šalyje nėra specialaus piliečiams atskaitingo teismo ir specialaus nepriklausomo prokuroro, kuris nagrinėtų prokurorų ir kitų aukštų pareigūnų veikas, todėl dabar pati prokuratūra sprendžia dėl savo pačios darbuotojų.
Septynių kriminalistų atstovo advokato Kęstučio Čilinsko manymu, šiuo metu prokuratūroje vyksta permainos, vienas prokuroras jau patrauktas atsakomybėn už pareigų neatlikimą, todėl septynių kriminalistų bylai yra teisinės perspektyvos.
„Su K. Betingio daromais nusikaltimų dangstymais pareigūnai susiduria jau ne pirmą kartą. Tiek K. Betingio, tiek aukštų Marijampolės pareigūnų pavardės dominuoja ir valstybės miškų grobstymo nusikaltimuose. Prokuroras akivaizdžiai „numarino“ tą bylą ir vietoj stambaus masto žalos, padarytos valstybei, liko pusseptinto šimto litų bauda“, – sakė advokatas Kęstutis Čilinskas.
Pasak K. Čilinsko, miško grobstymo sistema buvo gerai suplanuota. Vogtą medieną lydėjo policijos ekipžas, kad „niekas neprisikabintų“, o automobilio vairuotojas neturėjo net vairuotojo pažymėjimo. Tačiau kriminalistams ištyrus faktus, sulaukė prokuratūros skambučio, kad ji privalo būti skubiai perduota K. Betingiui. „Po to, kai byla nukeliavo pas K. Betingį, iš visų įtariamųjų tik vienas perduotas teismui ir prašant tik baudos. Kiti įtariamieji iš viso „ištraukti“ iš bylos“, – sakė K. Čilinskas. Tos pačios pavardės pareigūnų „užkliudytos“ tiriamame kontrabandos kelyje staiga jiems ėmė kelti grėsmę dėl darbo vietos.]