Generalinė prokuratūra tiria “Avia Baltika” veiklą
Generalinė prokuratūra antradienį pradėjo ikiteisminį tyrimą, kuris susijęs su bendrovės “Avia Baltika” ir jos darbuotojų veikla eksportuojant orlaivių atsargines dalis. Tai žurnalistams antradienį pranešė generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis.
Medžiagą apie galimą nusikaltimą prokuratūra gavo iš Valstybės saugumo departamento (VSD).
“Tirsim tą veiklą, kuri buvo fiksuota 2003-ųjų metų viduryje. Šis tyrimas yra susijęs su atitinkamų dalių sraigtasparniams, kitiems orlaiviams tiekimu per trečiąsias šalis į trečiąsias valstybes, tai yra ne per Lietuvą”, – sakė G.Jasaitis.
Tyrimas pradėtas pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, numatantį atsakomybę už neteisėtą vertimąsi ūkine, komercine, ar finansine veikla.
Anksčiau teisėsaugininkai neatmetė galimybės, kad bus pradėtas tyrimas dėl sraigtasparnių dalių ir kitų strateginių prekių kontrabandos. Prokuratūra tyrimo dėl kontrabandos nepradėjo, nes Lietuvos įstatymai numato, kad kontrabanda laikoma neteisėtas prekių vežimas per Lietuvos valstybės sieną, o tai liudijančių duomenų VSD medžiagoje neturima.
“Šiandien galima konstatuoti, kad operacijos buvo vykdomos tarp Rusijos ir Sudano”, – teigė prokuroras.
Įtarimai byloje kol kas niekam nėra pateikti.
Bendrovės “Aviabaltika” vadovui Jurijui Borisovui prieš kelias savaites pateikti įtarimai dėl grasinimų prezidentui. Iš jo paimti Lietuvos ir Rusijos piliečio pasai. Jo bute Vilniuje, viloje Trakų rajone ir jo vadovaujamos bendrovės “Avia Baltika” biure Kaune atliktos kratos ir paimta daug vertingų dokumentų.
Dabar jam gresia dar vienas įtarimas – dėl neteisėto vertimosi komercine ar ūkine veikla. Už šį nusikaltimą Baudžiamasis kodeksas numato viešuosius darbus arba baudą, arba laisvės apribojimą, arba laisvės atėmimą iki dvejų metų.
Valstybės saugumo departamento (VSD) parengtoje pažymoje aprašomi J.Borisovo vadovaujamos bendrovės holdingo “Avia Baltika” padalinio ryšiai su Sudanu. Anot pažymos, “Avia Baltika” darbuotojas ir Sudano ambasados Maskvoje karo atašė pasirašė sutartį dėl kovinių ir kitų karinės paskirties sraigtasparnių detalių tiekimo Sudano gynybos ministerijai.
Europos Sąjunga prekybos sankcijas Sudanui taiko nuo 1994, Jungtinės Tautos – nuo 1996 metų. JAV Valstybės departamentas yra įtraukęs Sudaną į šalių, kurios sąmoningai remia terorizmą, sąrašą.
VSD manymu, minėta sutartimi buvo pažeistas ES embargo režimas dėl ginkluotės ir jos komponentų tiekimo Sudanui.
VSD žiniomis, nuo balandžio J.Borisovas suaktyvino prekybinius santykius su Sudanu.
Kaip rašoma VSD pažymoje, atlikus sutarties ekspertizę, buvo nustatyta, kad didelė dalis į sąrašą įtrauktų detalių yra skirta karinės (kovinės) paskirties Rusijos gamybos sraigtasparniams “Mi-24”, kita dalis – dvigubos paskirties sraigtasparniams “Mi-17”. Tokios paskirties detalių tiekimas Sudanui pažeidžia Europos Sąjungos Tarybos rezoliucijos nuostatas.