G.Petrikas – socialliberalų korta socialdemokratams šantažuoti?
Įtariamajam EBSW turto iššvaistymu Gintarui Petrikui artimi šaltiniai teigia, kad G.Petrikas gali būti naudojamas kaip šantažo įrankis kai kuriems Lietuvos politikams paspausti. “Gintaras sumokėjo 200 tūkst. vienam pareigūnui ir 200 tūkst. vienam politikui, kad jam būtų leista pabėgti iš Lietuvos. Tie asmenys žinojo, kur slepiasi Gintaras, ir atėjus reikalingam momentui jis JAV buvo sulaikytas. Spėju, kad dabar jis naudojamas kaip šantažo įrankis”, – sakė “Laisvo laikraščio” šaltiniai. Jie mano, kad prieš Seimo rinkimus sudarant A.Brazausko ir A.Paulausko koaliciją “Už darbą Lietuvai” galėjo būti panaudota G.Petriko korta.“Prisimenate, kaip socialdemokratai iš pradžių nenorėjo eiti į Seimo rinkimus viename sąraše su socialliberalais? Gal ir sutapimas, tačiau po tokio socialdemokratų nenoro būti viename sąraše su socialliberalais policijos generalinis komisaras V.Grigaravičius paskelbė, kad į JAV išvyks kriminalistai apklausti Gintaro Petriko.
Po to sekė A.Brazausko grūmojimas savo partiečiams dėl bendros koalicijos su socialliberalais sudarymo, ir socialdemokratai, pasidavę A.Brazausko ir Č.Juršėno spaudimui, “pasirašė” būti koalicijoje su paulauskininkais, o kriminalistai apklausti Gintaro Petriko taip iki šiol ir neišvyko”, – sakė redakcijos šaltiniai. Tuo metu, kai vyko visos šitos priešrinkiminės batalijos, spauda rašė: “Užsitęsus įtariamojo EBSW turto iššvaistymu Gintaro Petriko ekstradicijai, Lietuvos kriminalinės policijos pareigūnai jau turėtų dirbti Jungtinėse valstijose ir būti apklausę sulaikytąjį buvusį EBSW koncerno vadovą. Tačiau dabar teisėsaugininkai tvirtina, kad kriminalistai į JAV nevyks”. “Kodėl? Kodėl Vytautas Grigaravičius neišsiuntė kriminalistų apklausti Gintaro Petriko? Ar todėl, kad A.Brazauskas sutiko Seimo rinkimuose dalyvauti koalicijoje su A.Paulausku? Gal šitokiu būdu A.Brazauskas yra už virvutės tampomas?” – svarstė redakcijos šaltiniai.
Kaip ten bebūtų, tačiau Lietuvos policijos “žaidimai” su Gintaru Petriku “kvepia” tikrai nešvariai – tiek policija, tiek žiniasklaida apie G.Petriką prabyla įtartinai ypatingais atvejais: kai socialdemokratai nesutinka eiti į koaliciją su paulauskininkais, paskelbiama, kad Lietuvos kriminalistai vyks apklausti G.Petriko į JAV – koalicija sudaroma, kriminalistai neišvyksta; lapkričio 15 d., kai renkamas Seimo pirmininkas, ir iškyla grėsmė, kad dalis socialdemokratų gali nepaklusti ir nebalsuoti už A.Paulausko kandidatūrą, iš pat ryto radijas praneša, kad “šiandien Amerikos teismas spręs, ar išduoti G.Petriką Lietuvai”. Socialdemokratai tvarkingai balsuoja už koalicijos partnerį A.Paulauską, jis išrenkamas Seimo pirmininku, ir antradienį žiniasklaida praneša: “Amerikos teismas dėl nežinomų priežasčių atsisakė atiduoti G.Petriką Lietuvai”. “Susidaro toks įspūdis, kad G.Petriko korta naudojama A.Brazauskui ir jo nepaklusniems socialdemokratams pažaboti”, – sakė G.Petrikui artimi šaltiniai.
Skaudžiausia socialdemokratų vieta Tai, kad Gintaro Petriko ekstradicija – skaudi socialdemokratų vieta, rodo ir šis faktas: 2004 m. birželio mėnesį buvo sudaryta Seimo laikinoji komisija koncerno EBSW veiklai ir jos ryšiams su politikais tirti. Tuo metu, kaip žinia, Seimo pirmininkas buvo Artūras Paulauskas, premjeras – Algirdas Brazauskas, o valdančiąją daugumą sudarė socialdemokratai ir socialliberalai. 2004 m. birželio 8 d. Seime įvyko pirmasis laikinosios komisijos posėdis. Jame – tik du klausimai: dėl komisijos darbo reglamento ir dėl komisijos darbo krypčių ir apimties. Kitas laikinosios komisijos posėdis įvyko po trijų mėnesių – rugsėjo 16 d. Seimo tinklapyje šis posėdis aprašytas vienu sakiniu: susitikimas su generalinio prokuroro pavaduotoju Gintaru Jasaičiu ir kitais savo laiku tyrusiais EBSW bylą prokurorais. Po keturių dienų Seimo laikinoji komisija savo posėdyje išklausė Policijos departamento generalinio policijos komisaro pavaduotoją S.Liutkevičių, dar po trijų dienų – buvusį Kauno Ekonominės policijos viršininko pavaduotoją S.Sipavičių. Praktiškai tuo ir baigėsi Seimo laikinosios komisijos EBSW veiklai ir jos ryšiams su politikais tirti darbas. Komisija nepateikė jokių išvadų (bent jau Seimo internetiniame puslapyje, kur yra visų kitų komisijų darbo išvados, ties šios komisijos darbo išvadomis – tuštuma). Kitaip sakant, šios komisijos darbas buvo nutrauktas. Kodėl?
EBSW ir jos buvusio vadovo Gintaro Petriko temą bei šio koncerno ryšius su politikais nustelbė kitas skandalas – Seimo narių korupcijos skandalas. Kam buvo reikalingas “kyšininkų” skandalas? Kaip mano redakcijos šaltiniai, praėjusios Seimo kadencijos pabaigoje kilęs parlamentarų korupcijos skandalas buvo sukeltas specialiai – kad nustelbtų EBSW koncerno ryšių su politikais veiklos tyrimą. “Reikėjo naujo skandalo – didesnio, kuris nustelbtų Gintaro Petriko temą, ir taip gimė naujas skandalas. Tuomet jo centre šalia parlamentarų Kvietkausko ir Vidžiūno atsidūrė ir vienas iš socialdemokratų lyderių Vytenis Andriukaitis. Tai yra visos strėlės nuo Petriko ir Brazausko buvo pervestos į Andriukaitį ir “Rubikoną”, – sakė redakcijos šaltiniai.
Apie tai spaudoje buvo parašyta tik vienu nežymiu sakiniu: “Seime kilus vadinamajam korupcijos skandalui, iš esmės įstrigo ir Seimo laikinosios parlamentinės komisijos EBSW veiklai ir jos ryšiams su politikais tirti darbas”. Niekas už šito sakinio neužsikabino, žiniasklaida pamiršo Gintarą Petriką ir jo ekstradiciją iš JAV, ir visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio centre buvo korupcija įtariami trys parlamentarai, kurie, turbūt ir patys nežinodami, kad tapo kito skandalo priedangos aukomis, atsistatydino iš Seimo narių ir baigė politinę karjerą. “Jei būtų aukojamas tik Andriukaitis, būtų įtartina – spėtų, kad jį pakiša saviškiai. Tačiau kai tai pateikiama puokštėje “gėlių” – į skandalą įtrauktas socialliberalas Vytautas Kvietauskas, konservatorius Arvydas Vidžiūnas, minimos liberalcentristų Eligijaus Masiulio, Gintaro Steponavičiaus pavardės – tuomet niekas nė neįtars, kad šis skandalas sukeltas tam, kad pridengtų kitą – EBSW koncerno ir Gintaro Petriko ryšius su politikais”, – sakė redakcijos šaltiniai.
Sugautas valdant A.Paulauskui Dar vienas keistas sutapimas šioje istorijoje – Gintaras Petrikas JAV buvo sulaikytas tuo metu, kai Lietuvos laikinojo prezidento pareigas po R.Pakso atstatydinimo ėjo Artūras Paulauskas. JAV G.Petrikas gyveno pasivadinęs Alexsander Davidoff vardu ir buvo suvenyrų parduotuvių Holivude ir Palm Springse bendrasavininkis. Kaip žinia, EBSW koncernas buvo įkurtas 1993 metais, kai Lietuvos Prezidentas buvo Algirdas Brazauskas, o šalį valdė komunistai. “Viskas prasidėjo taip: keletas energingų vyrukų ėmėsi gamybos, buvo sukauptas pradinis kapitalas. Paskui įkurta holdingo kompanija ir iš gyventojų renkami investiciniai čekiai, vėliau – indėliai. Prasidėjus privatizavimo procesui reikėjo investuoti kapitalą, jį koncentruoti. Taip atsirado koncernas, kuris valdo ne tiktai didžiausias pramonės įmones Kaune (“Banga”, “Pluoštas”, “Šilkas”, “Koordinatė”), institutus, “Palangos liną”, keletą poilsiaviečių, užsiimantis prekybam tarptautiniais gabenimais, statyta”, – 1993 metais spaudoje gyrėsi G.Petrikas.
Koncerne buvo įkurti aštuoni departamentai, vėliau tapę asociacijomis: komercijos, statybos, transporto, lengvosios pramonės, privatizacijos ir investicijų, metalo ir staklių gamybos, elektronikos, turizmo. 1994 m. pabaigoje koncernas pakeitė pavadinimą – tapo EBSW grupe. Kauno holdingo kompanija turtėjo rinkdama iš gyventojų pinigus, o iš žmonių surinkti pinigai buvo perskolinami EBSW prezidento G.Petriko bendrovėms. Jis ir jo verslo partneriai statėsi namus, pirko lėktuvus ir jachtas ir kaupė sąskaitas užsienio bankuose. Už pusvelčiui įsigytus investicinius čekius buvo privatizuota apie 100 įmonių, o jas įkeitus iš bankų buvo imamos milijoninės paskolos. G.Petriko vadovaujama bendrovė žmonėms negrąžino apie 80 mln. litų indėlių. Investicinei bendrovei savo santaupas buvo patikėję 15,6 tūkstančiai žmonių. Tuo metu, kai G.Petrikas vykdė šią piniginę aferą, generalinis prokuroras Lietuvoje buvo Artūras Paulauskas. Pačiame savo verslo įkarštyje G.Petrikas lydėjo prezidentą Algirdą Brazauską į susitikimą su Romos popiežiumi, o 1996 metais net buvo kandidatas į LR Seimą.
G.Petrikas iš Lietuvos pabėgo 1997 metais, o jo laisvė, šaltinių teigimu, kainavo 400 tūkst. Nuo to laiko G.Petrikas ramiai gyveno JAV, o Lietuvoje teisinis ir politinis EBSW veiklos tyrimas nuolat strigo. Dabar gi šio finansinio aferisto pavardė į viešumą išlenda tik tuomet, kai socialliberalams reikia paspausti socialdemokratus. Sutapimas ar ne?