Dalijamas Amerikoje besislapstančio G.Petriko turtas
EBSW prezidento pirmoji žmona ketina atpirkti buvusiam sutuoktiniui priklausantį butą Kaune
Edita Petrikienė padavė į teismą savo buvusį vyrą Gintarą Petriką, kurio nuo 1997 metų nesėkmingai ieško Lietuvos teisėsaugininkai. Moteris siekia savo vardu įregistruoti santuokoje įsigytą butą, tebepriklausantį G.Petrikui, kurį antstoliai ketina parduoti.
Siekia išsaugoti butą
Buvusi Gintaro Petriko žmona Edita Petrikienė gali netekti dalies gyvenamojo ploto. Partizanų gatvėje esantį butą, kuriame ji gyvena, ketinama parduoti, nes jis tebepriklauso G.Petrikui.
“Per skyrybų procesą turto nepasidalijome. Vyras neprieštaravo, kad likčiau gyventi bute, tačiau nesuskubau turto perrašyti savo vardu”, – “Kauno dienai” sakė E.Petrikienė, kuri su vyru išsiskyrė 1996 metais. Moteris žinojo, jog butas, kaip ir kitas G.Petrikui priklausantis turtas, buvo areštuotas. Šiuo metu turtas pardavinėjamas, kad būtų atsiskaitoma su civiliniais ieškovais, tad antstoliai ketina parduoti ir butą, kuriame ji gyvena.
Norėdama išsaugoti stogą virš galvos, E.Petrikienė kreipėsi į Kauno miesto apylinkės teismą, prašydama padalyti šį santuokoje įsigytą turtą. Atsakovu tapęs jos buvęs sutuoktinis G.Petrikas, kaip reikalaujama Civilinio proceso kodekse, turėtų pateikti atsiliepimą į ieškinį.
Vakar vykusiame parengiamajame teismo posėdyje, kaip ir buvo galima tikėtis, jokio G.Petriko atsiliepimo nesulaukta. Tačiau teismas nutarė skirti atsakovui atstovausiantį advokatą.
Dalybų klausimas
Civiliniame procese dalyvauja ir Kauno holdingo kompanijos likvidavimo komisijos pirmininko UAB “Valeksa” atstovai. Bendrovės įgaliotasis asmuo Michalas Rokickis teigė, jog jie kol kas nesutinka su E.Petrikienės buto padalijimo sąlygomis.
“Esame pasirengę įrodinėti, jog Gintarui Petrikui turėtų priklausyti pusė buto. Šią buto dalį ir turėtų parduoti antstoliai”, – sakė M.Rokickis.
Tuo tarpu E.Petrikienė ketina įrodyti, jog buvusiam sutuoktiniui galėtų priklausyti tik trečdalis buto.
“Kituose teismo posėdžiuose ieškosime abiem pusėms priimtinų sąlygų”, – tvirtino M.Rokickis.
Jis neatmetė galimybės, jog, susitarus dėl buto dalybų, bus sudaryta taikos sutartis, pagal kurią E.Petrikienė galės išsipirkti jos vyrui priklausančią buto dalį.
M.Rokickio žiniomis, trijų kambarių butas Partizanų gatvėje įvertintas apie 40 tūkst. litų.
Iš viso G.Petrikui yra priteista civilinių ieškinių daugiau kaip už 1 mln. litų.
Nuteisti ne visi
G.Petriko, kaip ir kitų kaltinamųjų Kauno holdingo kompanijos (KHK) byloje, turtas buvo areštuotas netrukus po to, kai 1995 metų rugpjūtį buvo iškelta baudžiamoji byla dėl lėšų iššvaistymo. Teisėsaugininkai nustatė, jog nuo 1993 metų balandžio iki 1995 metų birželio KHK iš gyventojų surinko 344 mln. 347 tūkst. litų, iš kurių 81 mln. litų taip ir negrąžino.
Kauno apygardos teismas, baudžiamąją bylą nagrinėjęs net penkerius metus, iš penkių teisiamųjų suolan atsidūrusių KHK vadovų realią pusšeštų metų laisvės atėmimo bausmę skyrė tik vienam – Valdui Krasnickui. Jam talkinusi bendrovės direktorė Jolanta Barysienė nuo 5 metų bausmės atleista dėl amnestijos. KHK steigėjas, EBSW viceprezidentas Algirdas Pašukevičius buvo išteisintas, jo veiksmuose neįžvelgus nusikaltimo sudėties. Minėtiems asmenims bei dar dviem buvusiems jų bendražygiams – KHK stebėtojų tarybos nariams Nijolei Končienei bei Kęstučiui Armaičiui, suėjus senaties terminui, dėl neteisėtos kompanijos veiklos nebeteks atsakyti.
KHK bylos likimas dar nėra aiškus. Po dviejų mėnesių bus nagrinėjami apeliaciniai skundai, kuriuos padavė ir prokurorai, ir teisiamieji, ir 14 tūkst. indėlininkų atstovaujantis civilinis ieškovas.
Kartu su minėtais KHK vadovais turėjo būti teisiamas ir pagrindinis EBSW imperijos strategas Gintaras Petrikas, tačiau jis pabėgo iš Lietuvos 1997 metais.
Su buvusia žmona ryšių nepalaiko
Įpusėjus baudžiamosios bylos tyrimui, 1996 metais G.Petrikas net ryžosi kelti savo kandidatūrą į Seimą. Vėliau buvo suimtas, tačiau, 1997 metais balandį suėmimą pakeitus namų areštu, po kelių dienų iš Lietuvos dingo. Teisėsaugininkai taip ir nebeturėjo galimybės supažindinti jį su iškeltais kaltinimais. Nuo 1997 metų balandžio 24-osios paskelbta G.Petriko paieška.
Netrukus iš Lietuvos išvyko ir jo sužadėtinė Joana Kripaitytė su sūnumi, kurie, kaip įtariama, gali kartu su G.Petriku gyventi Jungtinėse Amerikos Valstijose.
JAV teisėsaugininkai paneigė prieš kelis mėnesius Lietuvos spaudoje pasirodžiusius pranešimus, esą G.Petrikas yra saugomas Amerikoje pagal svarbių liudytojų programą, ir paskelbė aktyviai ieškantys lėšų iššvaistymu kaltinamo lietuvio. Tačiau kol kas jo pėdsakų aptikti nepavyko.
Lietuvos prašymas išduoti finansinėmis machinacijomis ir lėšų pasisavinimu kaltinamą G.Petriką nėra atmestas ir, kai bus surastas ir sulaikytas, jis stos prieš JAV teismą, svarstysiantį ekstradicijos prašymą. Kai teismas nuspręs jį išduoti, G.Petrikas bus perduotas mūsų šalies teisėsaugos žinion ir išgabentas į Lietuvą.
Pirmoji G.Petriko žmona Edita “Kauno dienai” teigė taip pat nieko nežinanti apie buvusio sutuoktinio likimą. Ji tvirtino su juo ryšių nebepalaikanti nuo pat skyrybų proceso pabaigos 1996 metais.
Tuo tarpu G.Petrikas laisvai grįžti į tėvynę galės ne anksčiau kaip 2010-aisiais. Tuomet baigsis 15 metų senatis, kuri skaičiuojama nuo jam inkriminuojamo nusikaltimo padarymo pradžios.
Lina NAVICKAITĖ