Aukšti teisėsaugos pareigūnai dangsto kontrabandininkus?
Aukšti Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai dalyvauja nusikalstamo pasaulio, susijusio su kontarabanda ir vagystėmis, veikloje, o jų veiklą dangsto aukštesnių teisėsaugos įstaigų vadovai, teigia Kalvarijos kriminalistai.
Kaip rašoma Lietuvos policijos profesinės sąjungos išplatintame pranešime, šiuos skandalingus kontrabandos ir valstybinių miškų grobstymo aferos faktus atskleidę Kalvarijos kriminalistai atvirai spaudžiami nutraukti pradėtą tyrimą.
Neturėdami kitos išeities Kalvarijos rajono policijos komisariato kriminalistai kreipėsi į Generalinį prokurorą, prašydami pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojo Edvardo Bukotos, to paties komisariato viršininko Kęstučio Kalinausko, o taip pat Kauno apygardos vyriausiojo prokuroro Kęstučio Betingio ir Policijos departamento Generalinio komisaro pavaduotojo Visvaldo Račkausko veiklos.
Teisės projektų ir tyrimų centras teigia, kad Kalvarijos kriminalistai persekiojo kontrabandininkus ir vieno iš jų sodyboje buvo užpulti grupės nusikaltėlių.
Pareigūnai teigia išsiaiškinę, kad sodybos šeimininkas veikia kartu su Policijos komisariato viršininko pavaduotoju, atsakingu už kriminalistų darbą.
„Kontrabandine veikla įtariamo asmens sodyboje kriminalistai rado senokai iš policijos dingusį nusikaltėliams gaudyti reikalingą, policijai priklausantį naktinio matymo prietaisą, kurį, pasak šeimininko, jam atgabeno jo geras draugas policijos komisariato viršininko pavaduotojas. Kriminalistų surinkti duomenys parodė, kad šis policijos komisariato vadovaujantis pareigūnas, be kita ko, praėjusių metų Kovo 11-os valstybinių švenčių dieną kartu su minėtos sodybos šeimininku organizavo valstybinio miško vagystę ir joje pats aktyviai dalyvavo“, – rašoma Teisės projektų ir tyrimų centro pranešime.
Surinkę įrodymus, pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą ir rengėsi pateikti įtarimus kaltiems asmenims. Tačiau šie septyni policijos pareigūnai susidūrė su įtariamojo komisariato viršininko pavaduotojo išsisukinėjimu, cinišku melu, o taip pat su trukdančiu neveiklumu arba su šiurkščiu atviru spaudimu iš komisariato vadovo, apygardos vyriausiojo prokuroro ir Policijos departamento Generalinio komisaro pavaduotojo pusės.
Kaip rašoma pranešime, nusikalstamų veikų vykdytojus apygardos prokuratūra išgelbėjo nuo rimtos atsakomybės. Kriminalistų teigimu Valstybinio miško medžių vagystę organizavęs ir vykdęs policijos viršininko pavaduotojas net nebuvo atiduotas teisti. Išnaudoję visas galimybes gintis policijos sistemos viduje, septyni kriminalistai ėmė ginti savo tiesą ir teises iki šiol nenaudotu būdu-prašydami pagal jų surinktus įrodymus neteisėtai besielgiantiems ir jiems dirbti trukdantiems aukštiems teisėsaugos pareigūnams iškelti baudžiamąją bylą dėl kliudymų vykdyti ikiteisminį tyrimą, dėl didelę žalą valstybei, policijos ir visos teisėsaugos autoritetui padariusių piktnaudžiavimų tarnybine padėtimi bei dėl pareigų neatlikimo.
Teisės ekspertų nuomone, Lietuvoje tokios bylos perspektyva yra sudėtinga, nes šalyje nėra specialaus piliečiams atskaitingo teismo ir specialaus nepriklausomo prokuroro, kuris nagrinėtų prokurorų ir kitų aukštų pareigūnų veikas, todėl dabar pati prokuratūra sprendžia dėl savo pačios darbuotojų.
Septynių kriminalistų atstovo advokato Kęstučio Čilinsko manymu, šiuo metu prokuratūroje vyksta permainos, vienas prokuroras jau patrauktas atsakomybėn už pareigų neatlikimą, todėl septynių kriminalistų bylai yra teisinės perspektyvos.
Aiškinasi konflikto aplinkybes
Policijos departamente sudaryta darbo grupė, kuri aiškinsis įvykio Marijampolėje aplinkybes.
Policijos departamente jau šių metų pradžioje buvo gautas Kalvarijos kriminalistų prašymas pareikšti nepasitikėjimą Marijampolės aps. VPK viršininko pavaduotoju Edvardu Bukota. Šį prašymą Policijos departamentui perdavė Marijampolės aps. VPK viršininkas, dėl jo buvo nedelsiant atliktas tarnybinis patikrinimas. Tarnybinio patikrinimo metu Marijampolės aps. VPK viršininko pavaduotojo E. Bukoto veiksmuose tarnybinės atsakomybės nenustatyta, tačiau jo reputacija ir doroviniai principai tyrėjams sukėlė abejonių. Visa medžiaga tolimesniam stebėjimui buvo perduota Lietuvos kriminalinės policijos biuro Korupcijos kontrolės valdybai, o Marijampolės aps. VPK viršininkas išklausytas Policijos departamente.
Policijos generalinis komisaras Marijampolės aps. VPK viršininkui K.Kalinauskui nurodė imtis priemonių, kad kilęs konfliktas neturėtų įtakos pareigūnų tarnybinei veiklai, kad būtų užtikrinti visaverčiai tarnybinio pavaldumo santykiai bei eliminuota galimybė neteisėtomis priemonėmis daryti poveikį nepasitikėjimą pasirašiusiems Kalvarijos PK pareigūnams.
Tačiau atsižvelgiant į tai, kad šie nurodymai nebuvo vykdomi pakankamai greitai ir problema nebuvo išspręsta, Policijos departamente buvo sudaryta darbo grupė, kuri rytoj planavo išvykti į Marijampolę aiškintis konflikto priežastis ir atlikti Marijampolės aps. VPK kriminalinės policijos veiklos patikrinimą. Po šios dienos pareiškimo, darbo grupei papildomai nurodyta tirti ir šios dienos pareiškime nurodytas aplinkybes, kiek tai leidžia jų kompetencija.