Amerikietiškas požiūris į sekimą: 2012-ųjų metų gegužė
2012 metų gegužės 22 dieną, JAV Senato Žvalgybos komitetas balsavo už FISA įstatymo pataisos veikimo pratęsimą (terminas baigiasi 2012 m. pabaigoje).
Balsavimas – tai pirmasis Barako Obamos administracijos žingsnis, pratęsiant įstatymo, kuris, siekiant užkardyti teroro atakas, leidžia perimti amerikiečių elektroninius laiškus ir skambučius į užsienį be teismo orderio, galiojimą.
Pataisa, kuriai pritarė dar Bušo administracija po rugsėjo 11 teroro aktų, leidžia kontroliuoti komunikacijas be specialaus orderio kiekvienam asmeniui, paskirto pasiklausymui, jeigu asmuo nėra amerikietis ir yra už JAV ribų. Tad generalinis prokuroras ir nacionalinės žvalgybos direktorius gali gauti iš teisėjo orderį neriboto žmonių skaičiaus masiniam pasiklausymui.
Teisių gynimo organizacija American Civil Liberties Union (ACLU, liet. – Amerikos piliečių laisvių gynimo sąjunga) 2008 metais ginčijo šį sprendimą kaip prieštaraujantį konstitucijai. Ieškovai tvirtino, kad jie turi pagrindo ieškiniui, nes jų susirašinėjimas su adresatais užsienyje gali būti perimtas. Apeliacinis teismas sutiko ir panaikino federalinio teisėjo, maniusio, kad ieškovai neturi legalaus pagrindo ieškiniui, sprendimą.
Tačiau neseniai JAV Aukščiausiasis Teismas sutiko surengti klausymą dėl JAV vyriausybės apeliacijos. Vyriausybė tvirtina, kad žurnalistai ir advokatai vis dėlto neturi teisės ginčyti teisme šią JAV vyriausybės veiklos dalį.
„Kritiškai svarbu, kad vyriausybinės sekimo programos būtų konstitucinių apribojimų subjektas, bet Administracijos veiksmai leis izoliuoti būtiniausias pasiklausymo programas nuo teismų kontrolės“, – pareiškė apie tai Džamilis Džaferis (Jameel Jaffer), ACLU juridinio direktoriaus pavaduotojas.
Klausymas greičiausiai vyks šiemet spalį, o sprendimas bus paskelbtas 2013 metais.
Be to, leidinys CNET sužinojo, kad FTB suformavo naują padalinį – National Domestic Communications Assistance Center (NDCAC, liet. Vidaus komunikacijos paramos centras), kuriam pavestas uždavinys sukurti naujas sekimo technologijas, taip pat ir sekimo internete, bevielio ryšio perėmimą, ir internetinės telefonijos, tarp jų ir Skype.
Naujoji struktūra bazuojasi Kvantike, ją sudaro tiek FTB, tiek ir JAV Maršalų tarnybos (Teisingumo ministerijos padalinys), o taip pat ir kovos su narkotikais agentūros DEA agentai. Leidinys primena, kad Kvantikas jau keletą metų yra Silikono slėnio analogas sekimo technologijų srityje: ten bazuojasi FTB Operacinių technologijų valdyba ir Tyrimų ir inžinerijos padalinys, Kovos su narkotikais agentūros Tyrimų technologijų valdyba ir JAV Maršalų tarnybos Techninių operacijų grupė. 2008 metais Wired.com rašė, kad FTB jau tiesiogiai prieinami stambiausi bevieliai tinklai per supergreito priėjimo tašką Kvantike.
CNET duomenimis, NDCAC turi tapti technologine dalimi bendros FTB darbo internete programos, kuriai Senato komitetas praėjusią savaitę skyrė 54 mln. dolerių. Ne mažiau svarbus legalus programos aspektas: FTB ketina įtikinti internetines kompanijas neginčyti naujo įstatyminio akto, kuris pareikalaus iš socialinių tinklų ir internetinės telefonijos tiekėjus sukurti galimybes slaptam sekimui vykdyti.