Šio sezono vestuvių mados diktatorės krizės kauniečiai nepaiso
Besituokiančios poros sunkmečio nepaiso ir prabangos neatsisako: prie stalo sodina arti šimto svečių, į dangų leidžia būrius balandžių, puošiasi brangiais drabužiais. Tiesa, derasi labiau nei pernai ir reikalauja kokybės.
Rengia visus metus
Praėjusių metų vasarį, priklaupęs ant įšalusios Nidos žemės, 24 metų kaunietis Vytautas Samerdokas savo ilgametės draugės paprašė pakeisti judviejų draugystės statusą – tapti vyru ir žmona.
Jau kitą rytą laimingieji įsimylėjėliai, stvėrę šratinukus, sudarinėjo svečių sąrašą. Tąkart jame buvo apie 70 žmonių. “Dabar jis sumažėjo maždaug dešimčia, tačiau tikrai ne dėl krizės”, – šyptelėjo būsimoji nuotaka Lina Kveselytė.
Kaimo turizmo sodybos, kurioje šių metų rugpjūčio 14-ąją švęs kelios dešimtys svečių, jaunuoliai ėmė ieškoti prieš metus. “Kuo vėliau pradėsi rūpintis patalpomis, tuo mažesnė tikimybė rasti pigesnių variantų”, – mano apdairioji 25 metų nuotaka. Kol kas dar neaišku, kiek sodybos šeimininkai prašys už karštus, šaltus patiekalus ir patalpų nuomą, tačiau jaunieji viliasi, kad vienam asmeniui tai kainuos ne daugiau kaip 120 litų.
“Krizė apkarpė sodybų kainas. Vieta, kuri praėjusių metų pradžioje buvo įkainota 200 litų, šiemet siūloma ketvirtadaliu pigiau”, – apie pakitusias kainas kalbėjo Lina.
Fotografą jaunuoliai užsisakė dar praėjusių metų viduryje, kai kalbos apie krizę daug kam kėlė juoką. “Jei 2007 m. fotografas norėjo 1,2 tūkst. litų, tai po metų atlygį padvigubino. Tačiau per savus šaltinius radome keliais šimtais pigiau”, – žvelgdama į mylimąjį kalbėjo Lina.
Dabartinė ekonominė padėtis porai padėjo sutaupyti kelis šimtus litų ieškant vestuvių muzikanto. Vietoj 2 tūkst., kurių dainorėlis prašė praėjusiais metais, Lina ir Vytautas mokės 1,6 tūkst litų.
Imti paskolą persigalvojo
Linai neteks varstyti drabužių nuomos salono durų – balta suknele rūpinasi jos sesuo. Kvietimus svečiams, padedama giminaitės, Lina gamins pati.
“Nebus jokių limuzinų ir balandžių išėjus iš bažnyčios. Geriau tuos pinigus skirsime kelionei”, – poros sprendimą pranešė Lina. Ketvirtadaliu pigesni bilietai į Rodo salą, kurioje jaunavedžiai praleis medaus savaitę – jau beveik jų kišenėse. “Krizė, todėl ir kelionių agentūros kainas nuleido”, – džiaugėsi Lina.
Dabar pagrindinis jos rūpestis – jaunosios puokštė, tortas ir alkoholiniai gėrimai. “Nemažai sutaupėme vyną pirkdami per akcijas. Laukiame, kada jos bus ir stipriesiems gėrimams”, – sakė taupioji nuotaka. Po akimirkos iš jos lūpų išgirdome ir sumą, kurią pora pasirengusi išleisti savo vestuvių šventei – 20 tūkst. litų. Linos skaičiavimais, daugiausiai pinigų jiedu išleis sodybos nuomai, fotografui ir muzikantui.
“Anksčiau svarstėme apie paskolą, tačiau dabar jos imti paprasčiausiai neapsimoka. Jei viską būtume tvarkę ne praėjusiais, o šiais metais, gal būtume išsivertę su mažesne suma”, – svarstė jaunuoliai.
Kad ir ant stogo
Ne vienus metus vestuvių planavimu užsiimanti Viktorija Prokofjeva dar nesusidūrė su pora, kuri dėl pablogėjusios ekonominės situacijos nuspręstų atidėti vestuves.
“Nematau ryškaus taupymo”, – nedvejodama žodžius tarė V.Prokofjeva. Tiesa, jos agentūros slenkstį peržengę klientai pastaruoju metu tapo reiklesni. “Išlaidauja kaip ir išlaidavę, tačiau labiau žiūri, už ką moka, ir reikalauja kokybės”, – pastebėjo 27 metų verslininkė.
Paradoksas, tačiau daugumai siaubą kelianti krizė, vestuvių planuotojos teigimu, pasitarnavo jos verslui, tiksliau – klientui. Esą dabar lengviau susitarti su operatoriais, fotografais ir už tą pačią kainą gauti daugiau paslaugų nei praėjusias metais. “Tarkim, anksčiau prašymas vestuves iškelti ant pastato stogo būtų palydėtas griežtu “ne”. Dabar tik pasiūlyk pinigų – įsileis bet kur”, – pastebėjo V.Prokofjeva.
Dažniausiai tuoktuvių planuotojos paslaugomis domisi 25–35 metų jaunavedžiai. Kiek dabar savo šventei jie skiria pinigų? Vestuvių planuotoja čia nepanoro būti tiksli – išsisuko nuo konkretaus atsakymo: “Tie, kurie kreipiasi į vestuvių planuotojus, retai skaičiuoja.” Ji pabrėžė, kad dėl galimybės sutaupyti kelias dešimtis ar šimtus litų, jaunieji neatsisako vestuvių šventės smulkmenų – karietų, į dangų leidžiamų balionų, balandžių, mėtomų rožių žiedlapių.
Ar vis dar populiarios didelės vestuvės? “Pasitaiko tokių, kuriose būna dešimt žmonių, bet būna ir tokių, kuriose dalyvauja 110”, – sakė V.Prokofjeva. Jos pastebėjimu, sunkmečiu dažniausiai prie šventinio stalo sėda 70–80 vestuvių dalyvių.
Dėl limuzinų derasi
Nemažėjančiu uždarbiu džiaugiasi ne visi vestuvių verslo atstovai.
Praėjusių metų pradžioje už valandą, praleistą prabangiame limuzine, įsimylėjėliai mokėjo 250–300 litų. Šiemet ši paslauga įkainota perpus pigiau.
Prieš traukdami 50 litų iš kišenės už automobilio puošybą, jaunavedžiai taip pat gerai pagalvoja, o tada ima derėtis. “Pasitaiko porelių, kurios bando numušti kainas. Skaičiuoja. Prieš kelerius metus buvo daugiau ekspromto”, – su nostalgija senus laikus prisiminė bendrovės “Comriva” direktorius Rimvydas Inokaitis.
Prabangių 6, 10, 14, ir 20 vietų amerikietiškų “Lincoln” limuzinų nuoma šioje bendrovėje svyruoja nuo 90 iki 160 litų už valandą. “Viskas priklauso nuo kilometražo ir limuzino dydžio”, – aiškino R. Inokaitis, pasidžiaugęs bent tuo, kad taupumo sumetimais jaunavedžiai nepradėjo važinėti vien šešiaviečiais limuzinais.
Vestuvių tortui netaupo
Vis dažniau nuomotus šventinius ratus jaunieji keičia į asmeninius arba draugų automobilius, užtat vestuvių saldumynai – nediskutuotinas klausimas: reikia.
“Užsakydami tortą gimtadieniui žmonės ėmė labiau skaičiuoti, tačiau vestuvėms – ne. Juk tai yra vienas svarbiausių šventės akcentų”, – nė kiek jaunųjų požiūriu nesistebi bendrovės “Alkava” direktorė Liuda Kunčienė. Dviejų trijų aukštų, puošti gyvomis gėlėmis arba jaunavedžių statulėlėmis, priderinti prie nuotakos suknelės arba puokštės – pasak L.Kunčienės, populiarūs įvairūs tortai. Juos jaunieji užsako prieš kelias savaites, o neretai ir dar anksčiau.
Sunkmečiu užsakymų pobūdis esą taip pat nepasikeitė: kaip ir ankstesniais metais, vienų pasirinkimą diktuoja piniginė, kiti pirmiausiai kataloge išsirenka tortą, ir tik tada teiraujasi jo svorio ir bendros sumos. Dažniausiai jaunavedžiai už tortą pasirengę mokėti 150–250 litų. “Viskas priklauso nuo to, kas jo viduje ir kas naudota puošybai”, – aiškino L.Kunčienė.
Ne mažiau už saldųjį stalą jauniesiems, o ypač – nuotakoms, rūpi jų išvaizda, todėl drabužių nuomos salonuose krizės pėdsako – nė kvapo.
“Jei jau poros nutaria tuoktis, tai būna pasirengusios ir išlaidauti, ypač moterys. Juk ko nepadarysi dėl grožio”, – apie dabartinę padėtį nuomos versle kalbėjo “Danguolės” salono savininkė Danguolė Grigaitienė. Kainos jos salone pastaraisiais metais nepasikeitė: už prabangią sniego baltumo arba vadinamosios šampano burbuliukų spalvos suknelę čia paklosite nuo 1 tūkst. iki 4 tūkst. litų. Šio sezono nuotakoms, salono šeimininkės pastebėjimu, priimtiniausias aukso viduriukas – 2 tūkst. litų. “Kartais derasi”, – šyptelėjo moteris.
Vestuvių muzikantas klesti
Kauno muzikantams sunkmetis paženklintas sėkme. Bent jau taip teigia daugiau nei 22 metus vestuvėse dainas traukiantis Saulius Gervickas.
“Vilniečiai daug prašo, gal todėl jiems sunkiau rasti klientūrą”, – savo sėkme gyrėsi muzikantas. Valanda, per kurią vyras groja, dainuoja ir linksmina susirinkusiuosius įkainota 100 litų. “Trumpiau nei keturioms valandoms koncertuoti niekada nesutinku”, – rėžė S.Gervickas. Dažniausiai jis vestuvių svečius linksmina aštuonias valandas. Tačiau vis dažniau jaunieji prašo muzikuoti dvi dienas iš eilės. “Maniau, kad sausio mėnesį sėdėsiu be darbo, o sukausi kaip voverė rate – nė vieno laisvo savaitgalio”, – džiūgavo S.Gervickas.
Šią vasarą jo automobilis dardės ne tik Kauno rajono keliukais – linksmasis dainorėlis trauks ir į Šilutę, Klaipėdą ir Jurbarką. “Esu užsakytas iki rugsėjo pabaigos”, – patenkintas šypsojosi S.Gervickas
Smuklė šalia kelio klesti
Kelyje Panevėžys–Šiauliai įsikūrusi smuklė “Žarija” jaunavedžiams siūlo daugybę pramogų: poilsio aikštelę, tvenkinius su šviečiančiais fontanais, mini golfo, krepšinio aikšteles ir nakvynės namus.
“Sezonas tik prasideda, tačiau nemanau, kad šįmet sulauksime mažiau jaunavedžių. Kalbos apie krizę – išpūstas burbulas”, – taip mano smuklės direktorė Vida Dauneckienė. Birželį šioje smuklėje tėra likęs vienas laisvas savaitgalis, rugpjūtį – du. Liepą laisvų vietų apskritai nėra. “Smuklę šiai vasarai jaunavedžiai rezervavo prieš metus, kai kurie ir prieš dvejus. Aišku, gal kažkieno planai ir pasikeis, negalima to prognozuoti”, – svarstė V.Dauneckienė.
Ekonominė situacija šios smuklės kainų nepakeitė – anot direktorės, jos tokios, kaip ir prieš dvejus metus: šalti užkandžiai, karšti patiekalai, nakvynė parai vienam žmogui čia kainuoja apie 150 litų. Į šią sumą neįtraukti saldumynai ir alkoholiniai gėrimai. Paskaičiuokime: 50 svečių būrys jaunųjų porai kainuos 7,5 tūkst. litų. “Bent jau mūsų smuklėje populiariausios vestuvės tos, kuriose būna apie 90 žmonių”, – teigė V. Dauneckienė.
Vestuvių šventės kainos:
Kaimo turizmo sodyba su šaltais užkandžiais ir karštais patiekalais vienam žmogui: apie 150 Lt.
Vestuvinė suknelė: 600–5 tūkst. Lt.
Vyriškas kostiumas: nuo 150 Lt.
Muzikantas-vakaro vedėjas (dviem dienoms): apie 1,5 tūkst. Lt.
Fotografas: nuo 1,5 tūkst. Lt.
Operatorius (įskaitant montavimo paslaugas): 500–3 tūkst. Lt.
Vestuviniai žiedai: nuo 500 Lt.
Vestuvinių balandžių porelė: nuo 50 Lt.
Balta karieta – 800 Lt.
Profesionalūs 3 min. trukmės fejerverkai: apie 2 tūkst. Lt.
Vestuvių planuotojų skaičiavimu, šiemet iškelti vestuves kainuoja 10–30 proc. pigiau negu pernai. Labiausiai nukrito atlikėjų ir vedėjų įkainiai. Vestuvių organizatoriai pastebi, kad tik restoranai patiekalų kainų nelinkę nuleisti.
Sunkmečiu poros mažiau tuokiasi:
Praėjusiais metais iki balandžio 28 d. Kauno civilinės metrikacijos biure aukso žiedus sumainė 495 poros. Šiemet tuo pačiu laikotarpiu – 405 poros.
Į povestuvinę kelionę – britams neleistina prabanga
Didžiosios Britanijos jaunavedžiai pamynė su medaus mėnesiu sietinas tradicijas. Dėl pasaulį ištikusios ekonomikos krizės ką tik susituokusios poros išgali prabangiai pailsėti vos keletą dienų. Tiesa, po jungtuvių praėjus keliems mėnesiams kai kurioms jaunavedžių poroms pavyksta susitaupyti pakankamai pinigų ir kiek vėliau išvykti į povestuvinę kelionę.
Jungtinėse Valstijose apsieinama be gyvų gėlių
JAV žmonės ne tik linkę mažinti išlaidas šampanui ar tortams, bet ir visai neberegistruoti santuokų. Kita vertus, ekonomikos krizė skatina išradingumą. Pavyzdys galėtų būti virėja iš vieno televizijos šou, suorganizavusi masines vestuves 33 poroms Hiustono beisbolo stadione. Imamasi ir mažų gudrybių: vietoj didelių pietų vis dažniau rengiami kokteilių vakarėliai. Išradingumas praverčia ir puošiant stalus: atsisakoma gyvų gėlių puokščių, kaip stalo puošmenos naudojamos žvakės ar nuotraukos. O vietoj didžiulio grietinėlės torto svečiams siūloma pasivaišinti pyragėliais. Vedybų planuotojai taupumo sumetimais pataria vestuvinį tortą patiekti ne vidurnaktį, bet iš karto po valgio, mat taip galima sutaupyti, atsisakant deserto.
Vokiečiai taupo visur
Vestuvių krizė jaučiama ir Vokietijoje. Čia pirmiausia labiau apgalvojami svečių sąrašai. Jei anksčiau į šventę vidutiniškai buvo kviečiama 100 žmonių, dabar šis skaičius sumažėjo iki 80–70 asmenų. Norinčiųjų kelti vestuves liko tiek pat, tačiau taupoma visur, kur tik įmanoma: nuotakos suknelei, dekoracijoms, vaišėms, vietoj muzikantų grupės dažnai samdomas didžėjus.
Anot vieno žymiausių Vokietijos vedybų planuotojo Franko Matthee, kuriam yra tekę organizuoti ir žvaigždžių santuokos ceremonijas, net ir itin didelio biudžeto vestuvėms šiais metais išleidžiama 100–500 tūkst. eurų (345 tūkst.–1,7 mln. litų) mažiau.