Vaidmenų žaidimai (role playing games – RPG)
Bendras vaizdas: už stalo, užversto popieriais, pieštukais, figūrėlėmis, knygomis ir maisto likučiais, sėdi 5 žmonės, vienas slepia nuo kitų kažkokį planą ir laikas nuo laiko pasakoja kitiems keturiems, ką jie pamato ir kas jiems nutinka. Šie, pertraukdami pirmąjį ir vienas kitą, skelbia, ką daro, lydėdami savo žodžius kauliukų metimais. Pirmojo akyse po truputį ima ryškėti neviltis, nes jis supranta, kad kontrolė vis labiau slysta iš rankų…
Žaidimo principas: žaidžia meistras (game/dungeon master) ir grupė iš 2-6 veikėjų. Meistras pagal iš anksto sugalvotą scenarijų (na, jis bent jau apsimeta, kad tokį turi) stato veikėjus į keblias, pavojingas ir/arba juokingas situacijas, o šie pasakoja, ką veikia. Jų veiksmų sėkmę lemia kauliukų metimai – storos taisyklių knygos apsprendžia, kaip veiksmai gali būti atspindėti žaidime. Kiekvienas veikėjas turi susikūręs savo personažą su fizinėmis savybėmis, įgūdžiais bei psichologiniais bruožais, išreikštais skaitinėmis vertėmis.
Išskirtiniai bruožai: nors taisyklės griežtos ir išsamios, RPG suteikia žaidėjams daugiausiai laisvės: taisyklių interpretavimas ir pakeitimai – tai grupės susitarimo reikalas. Egzistuoja gausybė kompiuterinių RPG, tarp kurių – populiarieji Diablo, Fallout, Baldur`s gate ir kiti. Nors stalo vaidmenų žaidimams nepasiekiamas kompiuterinių pusbrolių vizualusis efektas, jie gali pasiūlyti žymiai platesnę veiksmų laisvę. Iš kitų stalo žaidimų RPG išsiskiria savo pigumu: iš esmės žaidimui pakanka keleto lošimo kauliukų ir lapų popieriaus. Nebūtina turėti taisyklių knygą: pakanka, kad GM yra ją kažkada skaitęs. Ypatinga vaidmenų žaidimo rūšis – Life RPG. Tai žaidimo perkėlimas į gamtą, kur kovojama butaforiniais ginklais, pasidabinus šarvais, o dalis veiksmų sėkmės nustatoma kauliukų metimais ar kitais burtais. Life RPG – tai grandiozinis spektaklis po atviru dangumi, kuriame nėra ne žiūrovų, nei statistų, yra tik teisėjai ir žaidėjai, vaidinantys teigiamas ar neigiamas asmenybes ir atliekantys įvairias misijas.
Šios grupės žaidimų, žaistų Lietuvoje daugybė, juos sunku išvardinti, kadangi teoriškai bet kas, nusisiurbęs iš interneto taisykles, gali žaisti. Populiariausi mūsuose ir visame pasaulyje: Dungeons and Dragons (pateiktas bendrame vaizde, nors iš esmės ten gali būti bet kuris RPG), GURPS, Ars Magica.
Kur rasti Lietuvoje: bet kur, kur yra fantastikos fanų. Meistrų rasite bet kuriame aukščiau minėtų klubų. Yra interneto konferencija, skirta GURPS sistemai (tiesa, dabar jau visai pridvėsusi). Life RPG atveju, egzistuoja mitinė Tolkino fanų brolija, kuri juos kartais organizuoja. Jos atstovą galima rasti Lotuse.
Pabaigai
Ši trumpa apžvalga nepretenduoja į išsamią stalo žaidimų analizę – tikiuosi, kad vėliau bus pateikti smulkūs straipsniai apie žaidimų grupes ir atskirus žaidimus. Norėjau tik supažindinti publiką su stalo žaidimų specifika. Pasirinkite, kuris jums labiausiai prie širdies, ir išbandykite jį, tačiau pamatysite, kad vieno jums neužteks. Ir tegul jums gerai krenta.
Shizzar