Uodai – poilsio gamtoje palydovai
Neatskiriami poilsio gamtoje palydovai – įkyriai zyziantys ir besikandžiojantys uodai. Pelkėtose ir drėgnesnėse vietose šiltu oru žmogų ir gyvūnus puola uodų spiečiai.
Pasak Kauno visuomenės sveikatos centro vyr. specialistės Irinos Bulsienės, labiausiai Lietuvoje paplitę taip vadinami miško uodai: apie 98 proc. žmones puolančių uodų, priklauso Aedes genčiai. Šie kraujasiurbiai veisiasi laikinuose vandens telkiniuose: nedideliuose stovinčio vandens klanuose, miško balutėse, drevėtuose drėgnuose medžiuose, pakelės grioviuose, kelmų duobėse, statinėse, vandens talpose. Kuo daugiau vandens telkinių ir kuo šiltesnė oro temperatūra – tuo uodų populiacija gausesnė.
Kai kurie uodai platina pavojingas užkrečiamąsias ligas. Pavojingiausi yra maliariniai uodai, platinantys keturių rūšių maliarijos sukėlėjus, kurie bręsta uodo patelės organizme. Nors uodų platinamos ligos (geltonoji karštligė, denge karštligė, filiarijozė ir kt.)daugiau būdingos tropinio klimato šalims, tačiau yra grupė ligų, paplitusių ir vidutinio klimato juostoje. Tai maliarija, uodų platinami encefalitai.
Specialistai aiškina, kad norint išvengti uodų įkandimų, namus nuo šių vabzdžių patikimiausiai apsaugos specialūs tinkleliai langams ir durims, o gamtoje apsisaugojimui nuo uodų įkandimų patartina naudoti repelentus (kraujasiurbius nariuotakojus atbaidančias medžiagas). Jų gali būti įvairios konsistencijos ir sandaros – aerozoliai, tepalai, kremai, pieštukai arba garuojantys prietaisai.
Uodus gerai atbaido gvazdikėlių, baziliko, pelargonijos, anyžiaus ir eukalipto kvapai, pelyno ar varpučio šaknų nuovirai, arbatmedžio aliejus. Pastarasis dar padeda sušvelninti ir įkandimo pasekmes.
Jeigu uodas įkando, specialistai pataria sukandžiotas vietas būtinai nuplauti švariu vėsiu vandeniu su muilu ir netrinant nusausinti. Tada ant skaudamų vietų uždėti ledo arba kitokį šaltą kompresą, įkandimų vietą patepti dezinfekuojančiu tirpalu, o tada preparatais, kurie efektyviai malšina uždegimą ir niežulį, mažina skausmą ir tinimą. Uodo įkandimo sukeltą niežulį galima numalšinti ant įkandimo vietos 15 min. palaikius vatos gniužulėlį, suvilgytą spiritiniu medetkų žiedų antpilu. Skausmą ir niežulį gerai naikina šviežiai trinti pelyno, petražolės, mėtos ar gysločio lapai. Nereiktų pamiršti „seno gero” tepalo „Žvaigždutė”. Jis, beje, taip pat gerai atbaido uodus.