Specialistai pataria: kad poilsis miške būtų malonus
Prasidėjus grybavimo sezonui, į miškus jau plūsta lankytojai ir grybautojai. Tai neramus metas aplinkosaugininkams, miškininkams ir kitų tarnybų darbuotojams, teigiama Generalinės miškų urėdijos (GMU) pranešime.
“Ne paslaptis, kad nemažai daliai miškų lankytojų trūksta kultūros – paliekamos šiukšlės, ne vietoje deginami laužai, draskoma miško paklotė, niokojama augmenija”, – teigia aplinkosaugos specialistai.
Prieš kelias dienas Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Švenčionių rajono agentūra kartu su Švenčionių rajono policijos komisariato ir Lietuvos saugios laivybos administracijos pareigūnais atliko Aukštaitijos nacionaliniame parke esančio Žeimenio ežero patikrinimą. Pareigūnai tikrino, kaip poilsiautojai laikosi miško lankymo bei mėgėjiškos žūklės taisyklių reikalavimų. Reido metu nustatyti trys miško lankymo taisyklių pažeidimų atvejai – ne vietoje įrengtos laužavietės. Pažeidėjams buvo surašyti protokolai, jie geranoriškai sumokėjo po 25 litus baudos.
Miško lankymo taisyklės draudžia kurti laužus tam neįrengtose vietose, mėtyti neužgesintus degtukus ir nuorūkas, šiukšlinti mišką, ne šiukšlių dėžėse palikti atliekas ir tarą, kirsti medžius, ardyti miško paklotę, gaudyti ir naikinti laukinius gyvūnus, neštis juos į namus, ardyti gyvūnų būstus (lizdus, skruzdėlynus, olas), leisti bėgioti palaidiems šunims, trukdyti kitų lankytojų poilsį triukšminga muzika.
Reikia atminti, kad negalima automobilio statyti tiesiog ant miško paklotės ir arčiau nei 25 m iki vandens telkinio, plauti miške autotransporto priemones. Įvažiuoti į mišką ir važinėti po jį galima tik keliais (tai liečia ir keturračius). Statyti autotransporto priemones miškuose leidžiama tik tam tikslui skirtose aikštelėse ir šalikelėse, primena GMU. Draudžiama naikinti ir gadinti poilsiaviečių įrangą, informacinius ženklus bei stendus, kvartalinius stulpus, riboženklius ir kitokius ženklus.
Būtina griežtai laikytis priešgaisrinės saugos reikalavimų. Miško lankytojai, pastebėję gaisrą, privalo jį užgesinti, o jei to padaryti nėra galimybių – nedelsiant pranešti Miškų urėdijai ir Priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai. Poilsiautojams pasiruošti kurą laužavietėms leidžiama tik pasirenkant nelikvidinių šakų, žabų, taip pat atpjovų ir kitų atliekų, likusių baigtose eksploatuoti kirtavietėse.