Naudingi patarimai. Namo dažymas
Kaip parengti dažymui naują karkasinį, dailylentėmis apkaltą namą?
Norint gerai nudažyti medinėmis dailylentėmis apkaltą namą, svarbu įsitikinti, kad dailylentės sausos. Jei ne, saulei pakaitinus atsiras plyšių. Sausas dailylentės reikia impregnuoti. Geriausias rezultatas, kai dailylentės impregnuojamos iš visų pusių dar prieš sukalant ant fasado. Impregnantas gerai įsigers į sausą medieną. Jam nudžiūvus, dailylentės dažomos pasirinktais dažais.
Į ką reikia atkreipti dėmesį renkant dažus mediniam namui?
Svarbiausios medžio dažų savybės – pralaidumas vandens garams ir elastingumas. Medis yra “gyva” medžiaga. Jis visada šiek tiek “vaikšto”, nes keičiasi drėgmės santykis. Jei dažai neturės minėtų savybių, po metų ar dvejų pradės luptis.
Ar galima dažyti namą, jei prieš tai jo sienos buvo padengtos “Pinotex”?
Galima, tačiau renkantis dažus būtina įsitikinti, kad dažai yra tinkami dažyti ant “Pinotex”.
Pietinėje pusėje medinio namo sienos dažai pradėjo trupėti po poros metų. Ką daryti, jei nenoriu perdažyti viso namo, o tokių pat dažų nebeturite?
Geriausia suskilusias vietas nušveisti, tuomet užgruntuoti tinkamu gruntu ir uždažyti atitinkamos spalvos medžio dažais.
Ar būtinai prieš dažant reikia naudoti gruntą?
Siekiant ilgalaikio rezultato – taip. Impregnuojantis gruntas apsaugo medieną nuo puvimo, mėlio, graužikų. Be to, ant gruntuoto paviršiaus geriau prikimba dažai.
Ką daryti, kad nulakuota mediena lauke taip greitai nepajuoduotų?
Mediena juoduoja nuo ultravioletinių spindulių poveikio. Bespalvis lakas paprastai nesudaro filtro, dėl to mediena pradeda juoduoti. Norint to išvengti, reikia naudoti nors šiek tiek pigmentuotą laką.
Norimte perdažyti tinkuotą namą. Kaip parinkti dažus?
Renkantis dažus tinkuotam fasadui svarbios šios savybės: garų pralaidumas bei atsparumas drėgmei. Nepralaidūs garams dažai gali atsilupti, o neatsparūs drėgmei greitai susipurvins ir susidėvės.
Kaip parinkti dažus, kad nebūtų paklaidos tarp spalvų paletės parduotuvėje ir ant namo sienų.
Toks skirtumas gali būti dėl dviejų priežasčių. Pirma, gali būti, kad dažus gaminusi firma sumaišė atspalvį. Antra, labiau tikėtina priežastis – optinis skirtumas. Daugelis ryškių atspalvių atrodo žymiai intensyvesni ant didelio ploto nei ant mažo.
Ką daryti, jei dažyto tinkuoto namo siena įskilo? Kaip užmaskuoti įtrūkimą ir padažyti tą vietą?
Paslėpti įskilusią fasado tinko vietą sunku. Ypač sunku priderinti ryškesnį atspalvį, nes siena paprastai jau būna apdulkėjusi ir nauji dažai neišvengiamai skirsis. Tačiau jei spalva šviesi, tai padaryti žymiai lengviau.
Namo fasadą nudažėte brangiais dažais, bet jie pradėjo pūstis. Ką padarėte ne taip?
Dažai pučiasi tik dėl vienos priežasties – juos pakelia išeinanti drėgmė. Matyt, buvo pasirinkti, nors ir geri, bet fasadui nelabai tinkami dažai, kurie neišleidžia iš fasado sienų vandens garų. Todėl dažai pradėjo pūstis ir luptis.
Kokie dažai atsparūs drėgmei ir saulės poveikiui? Kada rinktis akrilinius, kada alkidinius dažus?
Alkidinius dažus rekomenduojama rinktis metalui ar medžiui sausose patalpose. Fasadui galima rinktis akrilinius dažus. Tačiau yra ir kur kas geresnių – silikono dervos dažų. Tokie dažai pasižymi pačiomis geriausiomis garų pralaidumo ir atsparumo drėgmei savybėmis.
Vasara – tinkamiausias metas dažyti namų fasadus. Ar galima imtis šio darbo, jei temperatūra aukštesnė nei 20 laipsnių šilumos. Ar dažai bus nepatvarūs ir atšoks nuo pagrindo?
Temperatūra turi didelę įtaką dažų patvarumui. Esant aukštai temperatūrai ir vėjui, vanduo iš dažų išgaruoja per greitai ir dažai nespėja tinkamai išdžiūti. Tuomet nudažytų sienų paviršius pradeda trūkinėti.
Kokie dažai užmaskuoja, kokie paryškina sienų nelygumus?
Dažai niekuomet visiškai neužmaskuos sienų nelygumų. Tačiau matiniai dažai juos šiek tiek slepia. Jei sienos išties nelygios ir nenorite jų lyginti, rekomenduočiau rinktis struktūrinius dažus.
Kaip parinkti dažus, jei pirmas namo aukštas tinkuotas, o mansardinis iškaltas lentelėmis?
Tuomet pirmą aukštą dažykite tinko dažais, o mansardinį – medžio dažais.
Kaip apskaičiuoti, kiek reikia dažų namo fasadui?
Kiek reikės dažų, priklauso nuo dažų rūšies ir fasado gruoblėtumo. Standartiškai galima skaičiuoti vienam kvadratiniam metrui apie 150 ml grunto ir apie 250 ml dažų.
Ar yra specialiomis priemonėmis plaunamų arba atnaujinamų fasadinių dažų?
Visus dažytus fasadus galima plauti vandeniu. Gaminami ir specialūs plovikliai ypač apterštiems fasadams. Pageidaujantys gali įsigyti savaime nusiplaunančių dažų.
Iš ko gaminami savaime nusiplaunantys dažai?
Tai silikono dervos dažai su specialiu priedu. Tokie dažai visiškai neįgeria drėgmės, o lietus nuplauna susikaupusias dulkes.
Kaip apsaugoti fasadus nuo mėgėjų juos aprašinėti?
Speciali bespalvė danga gali apsaugoti nuo paauglių “meninių” bandymų. Ji dengiama ant nudažyto fasado. Tuomet visi piešiniai ir užrašai nuplaunami paprasčiausia šilto vandens srove.
Labai naudingas straipsnis apie dažymo darbus, kai dažomas didelis plotas. Nuo savęs galėčiau pridėti, kad medieną lakuoti yra būtina, nes nenulakuota mediena tikrai pajuoduos.