Naudingi patarimai keliaujantiems vasarą
Vasara – kelionių metas ir karščiausias metų laikas ir Lietuvoje ir už Lietuvos ribų. Karšta saulė, dulkės, alergenai, saulės ir gamtos pokštai, nelaimingi atsitikimai ar susirgimai kartais sutrukdo kelionės planus. Keliaudami į užsienį vasaros metu dauguma keliautojų keliauja į šiltus kraštus, kur saulė yra dar karštesnė, stipresnė, o prisitaikant prie naujo klimato galimybės pasijausti blogai ar susirgti yra didesnės. Labai svarbu apsaugoti save ir savo šeimą nuo persikaitinimo saulėje, pervargimo kelionės metu, peršalimo, žinoti kaip elgtis esant virškinimo sutrikimams, įkandus bitei, susižeidus, o nelaimingų atsitikimų ir negalavimo atsiradimo metu rasti natūralių ir paprastų senolių patikrintų ir veiksmingų būdų sau padėti.
DAŽNIAUSI KELIAUTOJŲ NUSISKUNDIMAI
GALVOS SKAUSMAS
Kelionės metu vartokite kiek galima daugiau skysčių. Patartina išgerti ne mažiau kaip 2-4 litrus priklausomai nuo karščio ir klimato. Dehidratacija sukelia svaigulį, pykinimą, galvos skausmus, nevirškinimą, pilvo spazmus. Atsiradus galvos skausmui sumaišykite 1 šaukštelį cukraus, ¼ šaukštelio druskos ir apie 10 lašų citrinos sulčių. Jei skausmas atsirado nuo nepakankamo skysčių vartojimo, jis turėtų išnykti arba sumažėti.
KELIONĖS NUOVARGIS
Vasarą keliaujant automobiliu, lėktuvu žmogaus organizmui sukeliamas stresas, jis gali jaustis letargiškai išsekęs, be jėgų, mieguistas arba skųstis nemiga.
- Po kelionės vieną valandą prieš miegą išgerkite 1 šaukštelį imbiero miltelių su šilto vandens stikline.
- Puiki priemonė šiltas pienas su imbieru, cinamonu, kardamonu, medumi.
- Skrendant lėktuvu kas 1-2 valandas gerkite 2-3 stiklines vandens, venkite alkoholio, kofeino, sunkaus maisto, mėsos.
- Po kelionės patrinkite savo pėdas ir galvos skalpą juodojo sezamo aliejumi ir išgerkite 1 puodelį šilto pieno su žiupsneliu muskato riešuto ir imbiero. Šie du paprasti veiksmai labai padės jums atgauti prarastas jėgas.
- Vakare lygiomis dalimis išgerkite ramunėlių, mėtų ir saldymedžio arbatos.
PERŠALIMAS KELIONĖS METU
Dažnai vasarą, kelionės metu žmonės peršąla nuo klimato pasikeitimo, skersvėjų, skrydžių lėktuvais, oro kondicionierių. Reikia vengti staigaus temperatūrų skirtumo, skersvėjų.
- Geriausias vaistas – šviežias imbieras. Sumaišykite 1 dalį imbiero (jei neturite žalio imbiero, panaudokite miltelius), 1 dalį cinamono miltelių, 2 dalis citrinos žievelių arba geriausia citrinos žolės. Iš šio mišinio pasidarykite arbatos ir paskaninę medumi išgerkite. Ši arbata ne tik padės išgydyti lengvą peršalimą, bet sustabdys bėgančią nosį ir sušvelnins gerklės skausmą.
- 2 dalys imbiero, 3 dalys cinamono ir žiupsnelis kardamono miltelių. 1 šaukštelį mišinio užpilkite karštu vandeniu ir po 10-15 minučių gerkite su medumi.
- Sumaišykite ½ šaukštelį cinamono ir 1 šaukštelį medaus. Valgykite šį mišinį 2-3 kartus per dieną.
Perspėjimas:
Negerkite imbiero arbatos kartu su aspirinu, nes abi medžiagos skystina kraują. Tuo atveju, jei norite vartoti aspiriną, gerkite imbiero arbatą dvi valandas prieš arba dvi valandas po aspirino vartojimo.
PERSIKAITINIMAS SAULĖJE
Persideginimas saulėje gali būti gana pavojingas. Gerkite vėsius gėrimus, rūgpienį, valgykite arbūzus, agurkus, kokosus.
- Ištepkite odą alijošiaus sultimis, tai geriausias būdas nuraminti odą ir sumažinti karštį.
- Jei esate egzotiškuose kraštuose ir galite gauti kokoso riešuto vandens, gerkite jį bei tepkite ant kūno, tai vėsinantis vaisius.
- Puikiai tinka karvės pienas, vartokite grietinėlę.
- Nevartokite rūgpienio ar kefyro odos tepimui, nes šie produktai yra rūgštaus skonio, o rūgštus skonis pagal Ajurvedą dar labiau sukelia organizmo Pita (karštį), o tai nepadės perkaitusiai odai.
ODOS NUSISKUNDIMAI
ĮGĖLIMAI IR ĮKANDIMAI
- Kuo galima greičiau sutrinkite žalios kalendros ar petražolių lapus ir uždėkite ant įkandimo vietos. Gerkite 2-3 šaukštus šviežių kalendros sulčių. Tai nuramins skausmą, atšaldys, nuims raudonį ir niežėjimą.
- Jei turite alijošiaus, užtepkite ant įgėlimo ar įkandimo. Alijošiaus sultys ar alijošiaus gabalėlis su žieve nuramins skausmą, sumažins raudonį ir tynimą.
- Padarykite košytę iš ½ šaukštelį ciberžolės ir ½ šaukštelį sandalo medžio miltelių ir užtepkite ant įgėlimo ar įkandimo vietos. Tai natūralus antibiotikas bei priešnuodis. Jei neturite sandalo medžio miltelių, vartokite vieną ciberžolę.
BĖRIMAI, NIEŽĖJIMAI, ODOS RAUDONIS
- Svarbu išsiaiškinti bėrimo priežastis. Jei bėrimai ar niežėjimas susijęs su alergija, nusiprauskite be muilo, ištepkite vieta su šviežiomis kalendros sultimis, venkite alergenų. Gerkite 2-3 šaukštus kalendros ir saliero sultis 3 kartus per dieną.
- Jei turite šviežią kokosą, tepkite kokoso vandeniu jautrias kūno vietas.
- Arbūzo skiltelės ar sultys – nuostabus metodas nuraminti įsiaudrinusią odą ir sumažinti karštį. Rekomenduojama valgyti arbūzo esant bėrimui ar odos raudoniui.
- Jei yra stiprus bėrimas, gerkite mišinį pagamintą iš ½ šaukštelio kmyno miltelių, 1 šaukštelio kalendros miltelių, 1 šaukštelio cukraus ir 1 puodelio pieno. Gerkite 1-2 kartus per dieną.
ODOS NUDEGIMAI
- Daugelis žmonių galvoja, kad nusideginus reikia tepti aliejų ar sviestą. Jokiu būdu! Pagal Ajurvedą, riebalai apibūdinami turintys karštas prigimtines savybes ir didina organizmo Pita (karštį). Dėl šios priežasties reikia šaldyti, dėti ledo gabaliukus ar ledo maišelius ant nudegimo vietos.
- Nuostabi priemonė yra alijošiaus gelis arba sultys, nes jos šaldo ir ramina odą. Galima išgerti 2-3 šaukštus alijošiaus sulčių, kad organizmą atšaldytume iš vidaus.
- Nudegimą gerai gydo 1 šaukštelis ciberžolės su alijošiaus sultimis. Užtepkite ant nudegimo ir palaikykite.
- Šviežios kalendros ar petražolių sultis užtepkite ant nudegusių vietų ir leiskite nudžiūti.
IŠORINIS KRAUJAVIMAS
Lengvas išorinis kraujavimas turėtų nustoti po 5-6 minučių. Jei žmogus vis dar kraujuoja, reiškia jo kraujas yra skystas ir galbūt žaizda yra gilesnė.
- Sustabdyti kraujavimą panaudokite ledo gabaliukus įvyniotus ir nosinaitę. Kraujagyslės susitrauks ir kraujavimas nustos.
- Alijošiaus sultys ar gelis, o geriausia alijošiaus žievelė kartu su ciberžolės žiupsneliu puikia sustabdo kraujavimą.
- Gerkite šaltą vandenį ir nejudėkite.
VIDINIS KRAUJAVIMAS
- Esant lengvam vidiniam kraujavimui, kai žmogui atsiranda didelė mėlynė ir patinimas, tinka košelė – 1 šaukštelis ciberžolės ir 1 šaukštelis sandalo medžio sumaišyta su vandeniu arba alijošiaus sultimis. Įtrinkite mėlynę ir palikite, kol nudžiūs. Galima uždėti tvarstį ir palaikyti ilgiau, kad būtų efektyviau.
- Puikus Ajurvedinis receptas – ½ šaukštelio ciberžolės ir ½ šaukštelis druskos su truputėliu vandeniu. Užtepkite košelę and vidinio kraujavimo vietos ir palikite kiek galima ilgiau, geriausia visai nakčiai užbintuoti su bintu arba užklijuoti. Iš ryto tynimas bus nuslūgęs ir mėlynė pamažu dings. Pakartokite kitą naktį.
- Esant vidiniam kraujavimui gerkite granatų ir spanguolių sultis.