Telefonas vaiko rankose – prabanga ar būtinybė?
Vargu ar šiais laikais rastume namus, kuriuose nebūtų mobiliojo ryšio telefonų. Suaugusieji neįsivaizduoja gyvenimo be šių ryšio priemonių ir skuba jomis aprūpinti vaikus. Kriminalinėse suvestinėse gausu pranešimų apie iš nepilnamečių pagrobtus mobiliuosius telefonus. Beveik visi PB kalbinti pašnekovai sutinka, kad telefonų pirmokėliams gal ir nereikėtų.Tačiau vyresnių klasių mokiniams jie tampa būtinybe.
Galima paskambinti iš mokyklos
„Pradinukams telefonas, manyčiau, tikrai nėra būtinas: vien beprotiškas žinučių rašymas, „majakinimai“. Aš liepiu telefonus išjungti. Mano klasėje nėra buvę vagysčių, tačiau teko girdėti apie atvejus, kai dingus telefonui tėvai ima net kaltinti mokytojus, neva atsakingus už vaikų turtą“, – taip apie naudojimąsi mobiliojo ryšio telefonais per pamokas kalbėjo Velžio gimnazijos pradinių klasių mokytojas metodininkas Jonas Marcinkevičius.
Pedagogas įsitikinęs, kad bent I-II klasių moksleiviai be telefonų gali išsiversti.
Pasak J.Marcinkevičiaus, pradinukai ir taip turi galimybę susisiekti su tėvais.
„Tėvai turi telefonus, aš taip pat turiu. Jeigu kas nutiktų, galėčiau paskambinti tėvams, jie man – perskambinti. Telefonai reikalingesni vyresniems, pavyzdžiui ketvirtokams, kai pradeda važinėti į papildomus užsiėmimus mieste“, – teigė Velžyje dirbantis mokytojas.
Pernai visi 14 J.Marcinkevičiaus klasės vaikų turėjo mobiliojo ryšio telefonus, tačiau pedagogas įsitikinęs, kad tai nėra būtinybė. Telefonai sukelia papildomų rūpesčių ir mokiniams, ir mokytojams.
Liepia išjungti
M.Karkos vidurinės mokyklos pradinių klasių mokytojos metodininkės Nijolės Donielienės manymu, viskas priklauso nuo mokytojo sugebėjimo valdyti klasę.
„Mano klasėje iš 26 vaikų 15 turi mobiliuosius telefonus. Pamokų metu liepiu juos išjungti, jei neklauso, reikalauju nesinešti į mokyklą. Tai veikia, nes nė vienas nenori likti be telefono. Vaikai skambina per pertraukas“, – sakė 25-erių metų darbo patirtį turinti pedagogė.
Anot N.Donielienės, vaikai visuomet galėtų paskambinti tėvams iš mokyklos sekretoriato, mokytojų kambario ar pan. „Mokinys saugus mokykloje“, – įsitikinusi mokytoja.
„Vaikai nešiojasi ne tik telefonus, bet ir pinigų. Nemanau, kad telefono turėjimas padidintų pavojų būti užpultam gatvėje. O kas vyksta mieste, visi žinome“, – į klausimą, ar vaikas nebūtų saugesnis be telefono, atsakė N.Donielienė.
Kartais norima pasipuikuoti
Panevėžio pedagoginės psichologinės tarnybos psichologė, dirbanti ir Skaistakalnio pagrindinėje mokykloje, Danutė Bagdonienė sutinka, kad mobiliojo ryšio telefonas vaiko rankose yra ir mados reikalas.
„Kaip ir bet kuriuo kitu daiktu, taip ir telefonu kartais norima pasipuikuoti, tačiau dažnai telefonas yra būtinybė, ypač atokiau gyvenančiam vaikui“, – sakė D.Bagdonienė.
Psichologė įsitikinusi, jog lankančiam būrelius vaikui mobiliuoju telefonu patogiausia susisiekti su tėvais, kad šie jį pasiimtų.
„Norint būti saugiam gatvėje pakaktų nesipuikuoti telefonu. Taip pat vaikui nereikėtų pirkti ypač brangaus aparato“, – nuomonę išsakė D.Bagdonienė.
Lombardai telefonais užversti
Panevėžio 2-ojo policijos komisariato Viešosios policijos Prevencijos poskyrio Nepilnamečių reikalų Pareigūnų veiklos grupės vyresnioji specialistė Raimunda Mažrimienė teigė, kad atvejų, kai mobiliojo ryšio telefonai buvo pagrobti ar pavogti iš mažamečių, užregistruota nebuvo.
„Buvo nutikimų, kai nukentėjo vyresni vaikai. Gal todėl, kad jų telefonai brangesni. Mažesnieji dažniausiai turi pigesnius telefonus arba nesikreipia į policiją, jei nuostoliai nedideli“, – sakė pareigūnė.
R.Mažrimienės manymu, pradinukams tikrai nėra būtina neštis telefonų į mokyklas. Dėl to ir mokytojai pyksta, nes žaidimai, žinučių rašinėjimai trukdo pamokoms ir blaško vaikus.
Taip pat, pareigūnės nuomone, vargas būna, kai vaikai telefonus pamiršta ant suolų ar per kūno kultūros pamokas.
„Dar nėra buvę, kad telefonus iš vaikų atimtų mokyklose, tai nutinka gatvėse. Lombardai pilni mobiliųjų telefonų ir juos ten priima neklausdami, iš kur aparatai gauti. Todėl bendraamžiai ir vagia telefonus iš nepilnamečių, o pilnamečiai draugai neša į lombardus. Pasipelnymo tikslais tai daroma“, – sakė R.Mažrimienė.
Pareigūnė patarė vaikams nesipuikuoti telefonu ir jo nedemonstruoti. Tuomet sumažės tikimybė, kad kas nors susigundys aparatu ir patykos gatvėje.