Atsargiai: mažylis tyrinėja pasaulį
Jūsų mažylis ko gero yra užsiėmęs nuo ryto iki vakaro – sukiodamasis tokiose vietose, kuriose jūs net nesitikite! Jis užsilipa ant virtuvės stalo, o jūs galvojate: „Kaip jis ten pateko?“ arba randate jį bežaidžiantį tualete. Jis visuomet yra pasiruošęs jums padėti namų ruošoje ir nuolat mėto viską, kas papuola, ant grindų.
Toks vaikų noras sužinoti ką nors naujo ir pažinti pasaulį dažnai tėvams kelia susierzinimą.
Vaikai mokosityrinėdami aplinką.
Tačiau aplinkos tyrinėjimas turi būti saugus ir mažyliai turi pradėti pažinti pasaulį tokiais būdais, kurie leistų jiems ir išmokti kažką naujo. Kai pradedate pastebėti, kad jūsų vaikas pradeda tyrinėti pasaulį, prisiminkite šiuos teiginius:
Tyrinėjimas yra normalus ir vaikams svarbus dalykas.
Tyrinėjimas yra vienas pirmųjų žingsnių, besimokant pažinti bei suvokti atskirus dalykus ir spręsti problemas.
Vaikus labai traukia sužinoti, kaip veikia vienas ar kitas daiktas, kaip jie atrodo viduje ir iš ko jie yra padaryti.
Tokie gebėjimai kaip laipiojimas, bėgiojimas, šliaužiojimas, daiktų tampymas tiesiog padeda vaikams tyrinėti juos supančią aplinką.
Kai jūsų vaikas yra 1 – 3 metukų amžiaus, jis turbūt yra susidomėjęs kiekvienu daiktu ir kiekvienu nepažįstamu žmogumi. Šiuo amžiaus periodu mažyliui visuomet reikia daryti tai, ką darote jūs. Be to, jis dažnai stengiasi jus pamėgdžioti ir reikalauja, kad jūs nesikištumėte, nes viską gali padaryti pats. Kartais jis ypač stipriai priešinasi jūsų pagalbai.
Štai keletas dažnų būdų, kaip mažyliai tyrinėja juos supantį pasaulį:
Jie lipa ant visų baldų ir krapštosi visuose kampuose, į kuriuos tik gali užlįsti.
Žaidžia su vandeniu ten, kur tik jį randa: kriauklėje, tualete, vonioje, dubenyje, puode ar baloje.
Varsto spinteles bei atidarinėja stalčius ir ištraukia iš jų viską, ką ten randa.
Krapštosi rastoje rankinėje, piniginėje, kokioje nors dėžutėje ar kitokioje taroje.
Greitai susidraugauja su šunimis, katėmis ar kitais vaikai ir pradeda su jais žaisti.
Kodėl tyrinėjimas yra gerai?
Pirmiausia, aplinkos tyrinėjimas ugdo vaiko protinius gabumus. Vaiko susidomėjimas pasauliu skatina vaiką pasikliauti savo pojūčiais: skoniu, lytėjimu, rega, kvapais. Pavyzdžiui, daužydamas į stalą šaukštą, jis suvokia, kad taip yra skleidžiamas garsas. Apversdamas puoduką, kuriame yra pieno, jis pamato, kad pienas išsilieja, yra šlapia ir stalą reikia valyti. Bandydamas naujus būdus kaip galima valdyti daiktus ir klausinėdamas, mažylis mokosi spręsti problemas.
Kitas aplinkos tyrinėjimo rezultatas yra socialinis ir emocinis vystymasis. Kuomet vaikas žino, kad jis gali domėtis viskuo, kas jį supa ir ko nors nesuvokdamas galės nubėgti pas tėtį ar mamą paklausti, jis jaučiasi saugus ir pasitikintis savimi.
Tyrinėjimas taip pat yra gyvybiškai svarbus fiziniam vaiko vystymuisi. Vaikai privalo judėti aplinkui, kad pažintų pasaulį. Taip jie vysto akių ir rankų koordinaciją, taip pat raumenų judėjimą.
Kaip padėti vaikui saugiai tyrinėti aplinką?
Mažyliai stengiasi įlįsti ir paliesti viską, o tėvai dėl to dažnai pradeda jaustis pavargę dieną naktį. Vien tik visuomet stebėti savo vaiką namuose, darosi labai varginama. Kad vaikas būtų saugus, jam reikia nuolatinės priežiūros, ir kartais atrodo, jog jūs negalite atsikvėpti nei minutėlei. Tiesiog stebėtina kiek pavojingų daiktų ir vietų atranda mažyliai. Kartais jūs galite bandyti sustabdyti savo vaiką nuo tokių tyrinėjimų, tačiau atminkite: tai yra reikalinga augančiam vaikui.
Tuo pačiu labai svarbu, kad aktyvusis mažylis būtų saugus. Juk jis tiesiog nekreipia dėmesio į daiktus, kurie yra jo kelyje. Jokie susidūrimai ir nugriuvimai jo nesustabdo.
Tad garantuokite vaikučio saugumą:
Slėpkite daiktus, kuriais jis galėtų susižaloti.
Užtverkite laiptus.
Uždenkite visas rozetes.
Pasirūpinkite, kad neatidarytų langų, kuriuos pasiekia.
Laikykite visus vaistus ir valymo priemones vaikams nepasiekiamoje vietoje.
Pasirūpinkite saugia žaidimo vieta ir saugiais žaislais.
Supraskite, kad jūsų vaiką tikrai ne visuomet sustabdys žodžiai: „Tai nesaugu“.
Būkite pasiruošę apsaugoti vaiką nuo atbėgančio šuns, greitai lekiančio automobilio ar panašių situacijų.
Kaip suderinti žaidimus ir pasaulio pažinimą?
Paūgėjęs vaikas pradeda praleisti mažiau laiko tyrinėdamas ir daugiau jo praleidžia žaisdamas. Žaidimas yra vaiko „darbas“, kurio metu vaikas ugdo savo protinius, fizinius ir socialinius įgūdžius. Norėdami padėti vaikui lavinti šiuos gebėjimus, bandykite ieškoti įdomių variantų:
Pagalvokite apie naujas žaidimų idėjas. Juk galima įtraukti įvairias formas, spalvas ir dydžius.
Stenkitės kuo dažniau nusivesti vaiką į naujas vietas: parkus ar zoologijos sodą. Pasakokite apie tai, kas čia yra nauja ir nematyta.
Leiskite vaikui plauti plastmasinius indus drauge su jumis, arba leiskite su vaikiškais indais žaisti vonioje.
Kalbėkite apie tai ką matote ir girdite, vaikščiodami, važiuodami autobusu ar vairuodami automobilį.
Taip pat kuo dažniau stenkitės pasakoti apie tai, ką darote virtuvėje, nes čia mažiesiems yra ypač įdomu.
Tyrinėjimas su klausimais
Mažylių norėjimas pažinti pasaulį tiesiog neturi ribų. Netgi jeigu jo kūnas nejuda, akytės ir burnytė yra užimti. Jis vis daugiau ir daugiau kalba ir klausosi. Jis stebi kitus žmones. Dabar jis tyrinėja užduodamas klausimus apie tai, ką mato. Jeigu jūs girdite „Kodėl? Kodėl? Kodėl?“, atminkite, kad taip jūsų mažylis mokosi.
Klausimų yra daug, nes jis negali paklausti visko iškart paprasčiausiai dėl to, kad jam nebūtų per daug informacijos. Tad ir jūs atsakinėdami į vaikučio klausimus stenkitės viską paaiškinti kuo išsamiau, bet trumpiau. Be to, į pagalbą dažnai galite pasitelkti ir iliustruotas knygas.