Radvilų palikuonė nori Biržų rūmų
Į vienintelius Lietuvoje išlikusius bastioninės Biržų tvirtovės rūmus netrukus gali įsikelti nauja šeimininkė. Pirmosiomis šių metų dienomis Biržų savivaldybė gavo vilnietės Nadieždos Kazakevičienės prašymą atkurti nuosavybės teisę į Biržų rūmus, kainuojančius penkis milijonus litų.
“Prašau grąžinti nuosavybės teisę į Biržų Radvilos žemes ir pilį, nes mano senelis Petras Tatoris buvo Stefanijos Radvilaitės – vienintelės teisėtos Radvilų paveldėtojos – anūkas”, rašo N.Kazakevičienė.
Vilnietės laišką Biržų savivaldybė užregistravo, nors jis atėjo dvi dienas pavėlavęs. Prašymus dėl nuosavybės teisės atkūrimo savivaldybė priėmė tik iki pernai metų gruodžio 31 dienos. Daugiau jokių duomenų apie save ir kilmingo paveldėjimo dokumentų autorė nepateikė. Biržų valdžia vilnietės kol kas nei akyse matė, nei telefonu su ja bendravo.
Sąmyšis
Šis pareiškimas sukėlė daugybę diskusijų ne tik savivaldybėje ar pilyje, kurioje įsikūrusi miesto biblioteka ir krašto muziejus “Sėla”, bet ir tarp biržiečių. Piktinamasi, kodėl valdžia iš viso priima tokius absurdiškus pareiškimus.
Kai kurie kalbinti biržiečiai sakė, kad Lietuvoje viskas įmanoma, tad jie visai nenustebtų, jei pilis naujajai šeimininkei būtų atiduota. Dar kiti abejojo dosniu valdžios gestu. “Duok Dieve, iš savivaldybės gauti tai, kas priklauso – pašalpas ir kompensacijas, o kas nepriklauso, gali gauti tik balandžio 1-osios proga”, – juokėsi biržiečiai.
Nepriklauso
Savivaldybės administratorius Romas Šaltauskas, vadovaujantis Nuosavybės teisių atkūrimo komisijai, mano, kad pilies grąžinimo klausimo valdyboje svarstyti neteks. 47 metų N.Kazakevičienei iki vasario 1 dienos bus atsakyta raštu, kad ji neturi jokių šansų atgauti pilį.
Net jeigu Radvilų palikuonė pristatytų nuosavybę patvirtinančius dokumentus, jos galimybių nė kiek nepadaugėtų. Sovietų valdžios metais pilis nebuvo nacionalizuota, todėl pagal Nuosavybės teisių, išlikusių į nekilnojamąjį turtą, atkūrimo įstatymą pilis negali būti grąžinta.
Be to, 1811 metais ji buvo beveik sugriauta ir pradėta atstatyti tik 1979- aisiais. Prikelti iš griuvėsių Radvilų rūmus sumanė tuometinis ministrų tarybos pirmininko pavaduotojas Ksaveras Kairys. Mat tada jam, biržiečiui, ambicijas užgavo baigiama atstatyti Trakų pilis. Tam tikslui Biržuose buvo įkurtos iki šiol išlikusios restauravimo dirbtuvės. Net trijų milijonų rublių prireikė, kad iš vienos išlikusios rūmų sienos būtų atkurta autentiška Radvilų pilis.
Zina Paškevičienė, “Lietuvos žinios”