Kaip kurti gerus videofilmus?
Kuo daugiau filmuosite, tuo geresni bus jūsų filmai!
PIRMOJI DALIS
Kviečiame filmuoti 8 mm videokamera. Tada visa šeima patirs filmo kūrimo džiaugsmą. Mamai ir tėčiui bus smagu matyti, kaip auga jų atžalos, vaikai taip pat galės dalyvauti kūrybos procese, pavyzdžiui, šeimai atostogaujant. Jūsų mažoji teniso žvaigždė galės nufilmuoti visas pamokas, kad paskui galėtų jas pakartoti.
Galimybės beribės!
8 mm videokamera labai lengva, ja patogu naudotis. Filmuoti galima pradėti bet kada. Sustoti nenorėsite. O kuo daugiau filmuosite, tuo geresni bus rezultatai.
Pirmasis patarimas
Pagrindinė padėtis
Jeigu filmuodami kamerą laikote rankoje, svarbu, kad būtumėte patogioje, subalansuotoje padėtyje. Mat jeigu vaizdas dreba, o akys turi sekti veiksmą, žiūrovai pavargsta, jiems nemalonu žiūrėti. Todėl visada pasirūpinkite, kad filmuojant kamera nejudėtų.
* Stovėkite ramiai, tačiau atsipalaidavę, alkūnes prispauskite prie šonų. Kamera neturi judėti.
* Dešinę ranką laikykite tokioje padėtyje, kad galėtumėte laisvai pasiekti raudoną mygtuką Start/Stop. Užveržkite rankenos diržą.
* Papildomo stabilumo suteiksite, kaire ranka laikydami kamerą iš apačios, arba tegul jos padėtis būna tokia pat kaip dešinės rankos.
* Atsistokite patogiai ir tvirtai. Jeigu įmanoma, atsiremkite į medį ar pastatą.
* Jeigu filmuojate iš apačios, remkitės į vieną kelį. Kita koja turi tvirtai liesti žemę.
* Žiūrėdami per vaizdo ieškiklį stenkitės neužmerkti kitos akies, kad geriau matytumėte, kas vyksta aplinkui, ir išvengtumėte bet kokių nesusipratimų.
* Vaizdo ieškiklio okuliaras turi būti prispaustas prie akies.
* Kad vaizdas būtų stabilesnis, naudokitės stovu arba trikoju.
Atkreipkite dėmesį
* Patikrinkite savo aparatūrą
Pasistenkite išsaugoti vertingus savo prisiminimus. Prieš pradėdami filmuoti visada patikrinkite aparatūrą.
* Patikrinkite baterijas
Kiekvieną kartą būtinai patikrinkite baterijas. Visada turėkite papildomą bateriją.
* Patikrinkite juostą
Ar esate įsitikinę, kad juostos užteks? Jos visada turėkite daugiau negu reikia. Dar kartą pažiūrėkite, ar juosta visiškai persukta. Prieš pradėdami filmuoti prasukite truputį tuščios juostos. Baigę filmuoti raudoną auselę užfiksuokite padėtyje “nufilmuota”, kad niekada neištrintumėte svarbios įamžintos medžiagos.
Antrasis patarimas
Prieš pradedant filmuoti
Kai jau mokate tvirtai laikyti kamerą, pats laikas pradėti filmuoti. O kaip filmuoti teisingai, atsižvelgiant į subjekto bei jo aplinkos apšvietimą?
1. Nėra reikalo fokusuoti !
Filmuodami gamtoje paprasčiausiai nustatykite automatinį režimą. Tik filmuojant namuose galbūt gali prireikti rankinio fokusavimo (atsižvelgiant į tai, koks atstumas iki subjekto).
2. Naudokite priešakinį apšvietimą
Filmuodami visada stovėkite nugara į saulę. Jeigu šviesos šaltinis yra už subjekto, kadre jis gali būti labai tamsus.
Be to, filmuodami namuose žiūrėkite, kad fluorescencinių lempų ar dienos šviesa, sklindanti pro langą, neapšviestų subjekto iš nugaros. Jeigu subjektą iš nugaros reikia apšviesti lauke, puikių rezultatų pasieksite kamerą laikydami šešėlyje ir kadre nerodydami dangaus. Bet jeigu jūsų videokamera kompensuoja užpakalinį apšvietimą, galite tai efektyviai išnaudoti ir apšviesti subjektą.
Trečiasis patarimas
Filmo kūrimo principai
Jau beveik galite filmuoti, tik dar vertėtų išsiaiškinti kai kuriuos svarbiausius filmavimo principus.
1. Kamerą nukreipkite į horizontą
Kadangi žinote, jog negalima sukioti kameros, būtų apmaudu, jeigu galutinis vaizdas būtų kreivas. Kad taip neatsitiktų, raskite horizonto arba bet kurią kitą liniją ir nustatykite ją kadre.
2. Nejudinkite kameros
Daugelis naujokų kamerą judina daugiau negu reikia. Todėl neretai vaizdas dreba, ir žiūrovui sunku nustatyti, kas konkrečiai nufilmuota. Stabilus kadras (kadras, užfiksuotas iš vienos padėties) byloja apie gerą videofilmo kokybę. Vienintelė išimtis – naujienų reportažas, kur judanti kamera dažnai sukuria įtampos pojūtį.
3. Sujunkite kadrus
Nors pagrindinis yra stabilus kadras, bet jeigu kiekvienas kadras (kiekviena scena) bus rodomas 5-10 sekundžių, sukursite tobulą filmą. Filmas iš daugybės tokių trumpų kadrų teikia didžiulį pasitenkinimą žiūrovams. Įsivaizduokite vestuvių vakarą. Jeigu viso dėmesio nesutelkiate į kalbą rėžiantį asmenį, galite pasigėrėti nuotaka arba jaunikiu ir pan. Daugumai žmonių užtenka 10 sekundžių žiūrėti į vieną objektą. Daugiau laiko skirkite kadrams, kuriuose užfiksuota tai, kas vyksta tolesniame plane; tegul būna mažiau reginių stambiu planu; kaitaliokite šiuos kadrus, kad išlaikytumėte žiūrovų dėmesį.
“Aš baigiau. Dėkoju už dėmesį.”
Keisdami kadrus, naudokitės natūraliomis pokalbio pertraukėlėmis.
Kai vaizdas svarbiau…
Kadangi daugiau informacijos yra toliau esančiuose objektuose, žiūrovui reikia daugiau laiko detalėms pastebėti.
Daugiau laiko tolesniems, mažiau – arčiau esantiems objektams.
Kaip dirbti su pirmąja videokamera
1. Panoraminis filmavimas
Taikomas, kai reikia sudaryti didelės, atviros erdvės įspūdį arba viename kadre parodyti didelę sceną. Kamerą nukreipkite į vieną scenos kraštą ir lėtai “slinkite” per sceną. Norėdami parodyti 90 proc. peizažo, skirkite maždaug 10 sekundžių.
Parenkite penkių sekundžių kadrą kiekvieno panoraminio filmavimo pradžioje ir pabaigoje.
* Kaip nufilmuoti gerus panoraminius kadrus
(1) Numatykite, ką norite nufilmuoti. Su kamera atsistokite taip, kad veidu būtumėte atsisukę į paskutinės scenos vietą.
(2) Nejudindami kojų, pasisukite visu kūnu taip, kad matytumėte pradinę kadro dalį.
(3) – (4) Pradėkite filmuoti, lėtai sukdami liemenį, kad grįžtumėte į pradinę (paskutinio kadro) padėtį.