Naujas darbas – tai ne tik naujas atlyginimas, bet ir nauji kolegos. Dėl ko jie kartais būna tokie nemalonūs ir kaip greičiau pritapti prie naujo kolektyvo?

Herojus-meilužis, juokdarys, genijus, paskalų bobutė, barnių kurstytojas, biuro gražuolė…

Kiekviename biure, kaip ir teatro trupėje, yra visas vaidmenų sąrašas. Šis darbo kolektyvas susiderino dar gerokai iki jums prie jo prisijungiant, o vieta, kurią užimsite kolektyve, priklauso ne tiek nuo jūsų užimamų pareigų statuso, kiek nuo psichologinių pačios grupės savybių ir jūsų gebėjimo šiomis savybėmis pasinaudoti, rašo zdr.ru.

Toks yra bet kokios biologinės sistemos egzistavimo principas: būtinas balansas gali būti palaikomas tik tuo atveju, kai kiekvienas užima savo nišą.

Kaip elgtis naujokui – puikiai susidoroti su jam skirtu vaidmeniu ar nuo pirmų dienų įrodinėti savo kolegoms, kad jis sugeba ir daugiau?

Tapti savu tarp svetimų

Pirma paslaptis: santykiai su naujais kolegomis daugeliu atžvilgiu vystosi veikiant tam įspūdžiui, kurį sudarote per kelias pirmąsias bendravimo su jais minutes. Prisiminkite: antros galimybės sudaryti pirmą įspūdį nebeturėsite. Svarbu viskas – jūsų išvaizda, veido išraiška, laikysena, manieros, pirmieji jūsų ištarti žodžiai…

Būtinai iš anksto išsiaiškinkite, kaip įprasta rengtis jūsų naujojoje darbovietėje.

Nepritapimas prie visuotinai priimto aprangos stiliaus – per daug griežtas, pernelyg prabangus arba priešingai – per daug ekscentriškas kostiumas – iškart gali sudaryti „ne tokio, kaip mes” žmogaus įspūdį.

Stebėkite savo mimiką ir manieras – pasistenkite nesudaryti niūraus, nervingo, nemandagaus ar impulsyvaus žmogaus įspūdžio. Bet nepiktnaudžiaukite ir „karnegiška” šypsena – visgi gyvename ne Amerikoje, čia plati šypsena be aiškios priežasties vertinama gana atsargiai.

Antra paslaptis: nesitikėkite įtikti visiems ir kiekvienam. Psichologas Herbertas Swope’as pastebėjo: „Nėra tikslios sėkmės formulės, bet yra nesėkmės formulė – pabandykite patikti visiems”. Skirtingi žmonės vertina skirtingas savybes, ir tai, kas prie jūsų traukia vieną žmogų, atstumia kitą.

Taigi pasistenkite elgtis natūraliai, neapsimetinėti ir nebandyti dirbtinai didinti savo kainos. Net jei esate visai neprastas aktorius, ilgai veidmainiauti vis vien nesugebėsite – anksčiau ar vėliau pasirodys tikrasis jūsų veidas. Nepersistenkite, nes vėliau pasirodysite esąs apsimetėlis.

Trečia paslaptis: elgtis natūraliai, nereiškia, elgtis visiškai atsipalaidavus: būkite savimi, bet laikykitės tam tikrų rėmų. Iš pradžių daugiau stebėkite ir klausykitės: kaip įprasta elgtis naujoje vietoje, kas čia leidžiama, o kas nepriimtina.

Pačios svarbiausios taisyklės yra nerašytos ir jas reikia suvokti kaip įmanoma anksčiau.

Pasistenkite išsiaiškinti, kaip įprasta elgtis vienam su kitu, ar tinkamas humoras (nesėkmingas pokštas gali ilgam sugadinti jūsų reputaciją), ar leidžiami asmeniniai pokalbiai telefonu, arbatos gėrimas darbo vietoje… Bet kuriuo atveju, kai bus neaišku, kaip elgtis, įsiklausykite į anglų patarlę: „Romoje elkis kaip romėnas”.

Ketvirta paslaptis: net jei naujame kolektyve jums kažkas atrodo keista ar nesąžininga, neskubėkite kritikuoti. Gali būti, kad vėliau, kai įgysite autoritetingo specialisto reputaciją, jums pavyks ko nors imtis, kad pakeistumėte padėtį. Bet nuo to pradėti nederėtų, nes pagarsėsite kaip kritikuotojas ir skandalistas.

Penkta paslaptis: be jokios abejonės, pirmosiomis bendravimo su kolegomis dienomis kalba pasisuks apie jūsų ankstesnę darbo vietą ir darbo keitimo priežastis. Pabrėžkite teigiamą patirtį, kurią jums pavyko įgyti ankstesniame darbe. Net jei darbo keitimas buvo susijęs su skandalu, neskubėkite apie tai pasakoti.

Visų pirma, jūsų nesugyvenamumas apie jus nesako nieko gero, o antra, žmonės jaučia: jei esate dosnus priekaištų kitiems, tai tikriausiai ir apie juos pasakosite ne pačius geriausius dalykus. Tai nesustiprins pasitikėjimo jumis.

Šešta paslaptis: visos psichologinės rekomendacijos nublanksta prieš pagrindinį dalyką: geras žmogus – ne profesija. Pasistenkite nuo pat pradžių parodyti, kad esate savo reikalo specialistas ir pasirengęs pateisinti su jumis siejamas viltis. O tam reikia mikliai ir efektyviai dirbti. Juk jūs tam čia ir atėjote.

Views All Time
Views All Time
2210
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!