Vestuvės – viena iš gražiausių ir įsimintiniausių švenčių, dviejų žmonių bendro gyvenimo pradžia. Tai diena, kuriai reikia didelio pasiruošimo ne tik jauniesiems, bet ir jų sveikinti ateisiantiems svečiams. Dažniausia problema, su kuria susiduria svečiai – ką padovanoti jaunavedžiams? Kaip originaliai nudžiuginti porą ir palikti ilgalaikį vestuvių prisiminimą?

Jau nuo senų senovės vestuvių puotoje nebuvo apsieinama be dovanų. Lietuvių liaudies vestuvių papročiai pasižymi nepaprasta įvairove. Dovanų teikimas per vestuves – tradicijomis apipintas ritualas. Pagrindinės dovanos buvo audiniai. Tekstilė buvo simbolis, kuris rodė įvairius užsimezgančius tarp žmonių ryšius. Jaunieji ne tik gaudavo dovanas, bet ir patys turėdavo apdovanoti tėvus, piršlius, pamerges ir pabrolius, šeimininkes ir muzikantus bei kitus artimus giminaičius. Ir dabar jaunavedžiai, gavę dovanų iš artimųjų, jiems atsidėkoja nedidelėmis dovanėlėmis. Tai ne tik gražus gestas, bet ir meilės, dėkingumo įrodymas.

Šiandien gražu ir netradiciška vestuves švęsti pagal senas liaudies tradicijas. – Dovanojimo papročių tąsa išliko. Tiktai rankų darbo audinius pakeitė pirktinė tekstilė. Ir dabar jauniesiems dažnai dovanojami rankšluosčiai, patalynės komplektai, lovatiesės. Dovanos, kurios ir praėjus nemažai laiko po vestuvių, džiugina santuokinius ir primena artimuosius.

Prieš du mėnesius susituokę Agnė ir Gediminas Ramanauskai pasakoja, kad prieš vestuves turėję nemažai paplušėti, kol viską suorganizavo, užsakė, suruošė. Negana to, ramybės nedavė nuolat skambantis mobilusis telefonas. Tėvai, draugai, dėdės ir tetos užvertė klausimais: „Ką jums padovanoti?“, „Ar tiktų piniginė dovana?”, „Ar turite mikrobangų krosnelę, šaldytuvą?“…

„Per daug nesureikšminome tų klausimų, rodėsi, ką padovanos – tas ir bus gerai. Dovanas išpakavome tik praėjus trims ar keturioms dienoms po vestuvių. Buvome nepaprastai nustebinti artimųjų originalumu. Gavome kvietimą apsilankyti SPA centre Druskininkuose, dviejų savaičių kelionę į Graikiją, abonementą žirgyne, didelę taupyklę, ant kurios buvo lentelė „Šeimos bankas“. Pati originaliausia pasirodė piršlių dovana – skrydis oro balionu dviems. Daug sentimentų ir džiaugsmo sukėlė senelės dovana – ji keturis mėnesius savomis rankomis siuvinėjo antklodę. Taip miela ir brangu gauti šitiek ilgai ruoštą staigmeną,“ – įspūdžiais dalinasi neseniai savo vestuves atšventusi Agnė.

Šiandien artimiesiems tenka gerokai pasukti galvą, norint išrinkti originalią vestuvių dovaną jaunavedžiams. Jau senokai įsigalėjusi ir viena populiariausių vestuvių dovanų – pinigai. Jaunieji dažnai patys pageidauja gauti piniginę dovaną, mat ji labai reikalinga pradedant šeimyninį, savarankišką gyvenimą. Jauniesiems įteikiamas vokas su pinigais. Šalia piniginės dovanos gražu padovanoti kokį nors laimę nešantį mažmožį, nes jaunieji, išleidę pinigus, turės kažką, kas juos džiugins ir primins dovanojusį žmogų, gražią šventę, ypatingas akimirkas.

Vis labiau populiarėja dovanų čekiai, kuriuos galima įsigyti daugelyje parduotuvių. Praktiška ir patogu – jaunieji bet kada gali apsilankyti parduotuvėje ir išsirinkti jiems patinkantį ir reikalingą daiktą. Dabar daugybė įvairiausių parduotuvių, grožio, SPA centrų, viešbučių, suteikia galimybę padovanoti artimiesiems dovanų čekį. Galbūt vienintelis čekio minusas – pačiam dovanojančiajam tenka apsispręsti kiek pinigų jis dovanų čekiui gali išleisti.

Organizuojant prabangesnes vestuves, jaunavedžių pora dažnai pateikia dovanų sąrašą, kuriame būna išvardinta, kokias dovanas jie pageidautų gauti, ko jiems trūksta. Siunčiant kvietimą-  į vestuves, pridedama žinutė, kur paliktas dovanų sąrašas. Dovanų sąrašai turi ne vieną privalumą. Artimiesiems ir draugams būna daug lengviau išrinkti dovaną. O dovanojant nelieka baimės, kad daiktas gali būti nereikalingas. Tačiau jaunųjų veiduose, gavus dovanas, nebelieka didelio nustebimo – pora gauna tai, ko ir tikėjosi, ko prašė.

Dažnai grupė draugų, bendradarbių ar klasiokų jaunavedžiams nuperka bendrą didelę dovaną – šaldytuvą, skalbimo mašiną, dujinę viryklę ir pan. Dulkių siurbliai, skrudintuvai, vazos, patalynės, servizai – per daug įprasta, neoriginalu, tačiau naudinga. Šuoliai parašiutu, jodinėjimas, fejerverkų šou, kelialapiai į egzotiškas šalis, nakvynės prabangių viešbučių apartamentuose su burbulinėmis voniomis ir –  baseinais – stulbinančios dovanos, tačiau dažnai ir kainos dažniausiai būna stulbinančiai didelės. Kiekviena dovana, visų pirma, yra sveikinimo simbolis, todėl reikšmingiausias turėtų išlikti pats dovanojimo aktas.

Ir pabaigai, svarbiausia neužmiršti, kad visos dovanos turi būti dovanotos su meile ir nuoširdžiausiais linkėjimais, tik tuomet jauniesiems jos teiks džiaugsmą ir kels malonius vestuvių šventės prisiminimus.

Views All Time
Views All Time
4643
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!