Emocijos valdo mus
Negalime įsivaizduoti mūsų gyvenimo be emocijų. Mes nuolat džiaugiamės, pykstame, ko nors bijome, jaučiame gėdą ir t.t. Ir visa tai, ką jaučiame, susiję su smegenų veikla. Kiekvienas, kuris yra patyręs stiprių emocijų, supranta, kad tai neįprasta sąmonės būsena. Emocijos mus valdo, jos turi lemiamą, reikšmę gyvenime: ką darome, pavyzdžiui, pykčiui užėjus, dažnai darome nesąmoningai, o paskui stebimės savo poelgiais.
Skiriame 10 svarbiausių emocijų: intereso, džiaugsmo, nuostabos, kančios, pykčio, pasibjaurėjimo, neapykantos, baimės, gėdos, kaltės. Kaip matome, jų yra ir teigiamų, ir neigiamų. Tačiau ta pati emocija gali turėti skirtingą poveikį Žmogaus veiksmams. Tai priklauso nuo aplinkybių ir sąveikos su kitomis emocijomis. Emocija yra sudėtingas procesas. Įvairūs dirgikliai – tiek vidiniai, tiek išoriniai, – per pojūčius veikia nervų sistemą. Smegenyse signalai tampa suprantami – atsiranda emocija, kuri sukelia įvairius išgyvenimus, veikia suvokimą, mintis, jausmus, keičia veido išraišką. Veikia ir atgalinis ryšys: veidas -smegenys. Mimika, sukelta emocijos, gali slopinti ar stiprinti ją. Pavyzdžiui, supykus, jaučiant nerimą ar baimę, nusišypsokite ir pastebėsite, kaip neigiamos emocijos ims gesti. Prisiverskime dažniau šypsotis. Mūsų nuotaika bus geresnė, palengvės bendravimas su kitais žmonėmis. Veidas yra galingas stimuliatorius socialiniame gyvenime.
Be mimikos emocijos gali būti išreiškiamos prisilietimu, kalba ir t.t. Kiekviena kultūra turi savo emocijų išraišką kaip socialines normas ar tabu sistemas.
Žmogaus fizinė ir dvasinė būsena turi reikšmę emocijoms atsirasti. Pavyzdžiui, nuvargus ar sergant greičiau kyla neigiamos emocijos, Todėl toks svarbus yra poilsis, mokėjimas atsipalaiduoti, meditacija, rūpinimasis sveikata, fizinis aktyvumas, kūryba.
Žmogaus interesas valdo jo suvokimą, mąstymą, dėmesio sukaupimą, troškimą suprasti, išreikšti save. Tai išryškėja žmogaus kūrybinėje veikloje. Interesas yra svarbiausia emocija, turinti didelę reikšmę žmogui tobulėjant plėtojantis jo intelektui. Suinteresuotas žmogus jaučia įkvėpimą, džiaugsmą, kad jis gyvena ir kuria.
Džiaugsmą išgyvenam, kai pasitikim savimi, kai mylim ir esame mylimi, kai mus lydi jausmas, kad viskas sekasi. Su laimingu žmogumi lengva ir malonu bendrauti. Kiekvienas žmogus turėtų sugebėti rasti džiaugsmą savyje ir aplink save, mokėti jį išreikšti, tikėti, kad po nesėkmės vėl bus giedra.
Neigiamos emocijos – kančia, pyktis, baimė ir kitos – sukelia depresiją, apatiją, pesimizmą. Kartais kančia ar pyktis gali turėti ir teigiamą poveikį – žmogus tampa aktyvus, kenčiant ar pykstant atsiranda noras dirbti, įrodyti sau ir kitiems, ko esi vertas. Juk ne veltui sakoma: kai mane įsiutina, galiu kalnus nuversti!
Mūsų emocijos stiprios, jaučiam, kaip jos mus valdo. Apima mūsų mintis, mūsų veiksmus. Tačiau jas galime įveikti. Arba pakeisti kitoms – ne kam kitam, o mums patiems naudingesnėmis. Aišku, jei mus apėmusi gili depresija, patys jų gal ir neįveiksime – reiks profesionalaus gydymo. Bet nugalėti savo neigiamas emocijas, kurios būdingos kiekvienam, privalome.
Tai galime padaryti, užsibrėžę užduotis, kurias pamažu turiste įvykdyti. Pirmiausia išsiaiškinkime savo neigiamas mintis.
Antra – suradę ir supratę jas, mėginkime keisti. Negalvokite apie save blogai; keiskite negerą mintį į priešingą. Iš karto po to nepasijusite geriau (nors ir tai įmanoma). Ilgai apie tai negalvokime, renkimės kitam žingsniui.
Trečias žingsnis: stenkimės išmesti keliančią nerimą mintį iš galvos. Mėginkime ją pašalinti, naudodami tokią jėgą ir atkaklumą, kokią naudotume gindami šalin mintį, pavyzdžiui, apie žmogžudystę.
Gali būti, kad didelėmis pastangomis tai pavyks, bet yra dar ir ketvirtas žingsnis – įsigilinkime į ką nors kitą, kas teikia mums džiaugsmo, stimuliuoja.
Tai labai svarbu, nes neigiamos mintys ne kartą stengsis grįžti. Bet jūs turite vieną privalumą – visiškai įsigilinti vienu metu galite tik į vieną dalyką. Pamėginkite – mąstyti apie du dalykus iškart neįmanoma. Jei protas užimtas kuo nors kitu, blogoms mintims bus sunku grįžti atgal.
Paminėjome keturis žingsnius. Jie labai paprasti, bet nugalėti save nėra jau taip lengva. Todėl nenusiminkite,
jei iš karto nepavyks. Visada mąstykite apie tai, kad ateityje bus vis lengviau. Svarbiausia – nenuleiskite rankų,
nes tai padaryti paprasčiausia. Kovokite su blogomis mintimis, net jei tai daryti tekių ilgai.
Ar galima neigiamas emocijas visiškai įveikti? Pamėginkite. Ir jums pavyks!