Bendravimas – įprastas veiksmas?
Anot psichologų, klysta manantieji, kad bendravimas nereikalauja ypatingų ar specialių pastangų, kad jis – įprastas kasdienis veiksmas. Bendraudami žmonės pirmiausia keičiasi informacija, emocijomis. Norint būti suprastam ir suprasti kitus, reikėtų atminti, jog žmonės yra skirtingi, tad ir informaciją jie priima skirtingai.
Bendravimo įgūdžiai puikūs, jeigu:
- padeda pasiekti užsibrėžtų tikslų,
- žmogus jaučiasi turįs savo vietą visuomenėje,
- sekasi darbe,
- gera nuotaika ir teigiamos emocijos valdo dažniau nei neigiamos,
- informacija perduodama taip, kad kiti suprastų,
- žmonės dažnai šypsosi ir būna geranoriškai nusiteikę.
Tik save lyginant su kitais, galima daryti išvadas apie savo gabumus ar laimėjimus, tad bendravimas leidžia geriau pažinti ir save.
Bendrauti žmones skatina ir vadinamieji socialiniai poreikiai, kai:
- norima būti pripažintiems,
- siekiama rasti savo vietą visuomenėje,
- realizuoti savo galimybes,
- jausti prieraišumą bei meilę aplinkiniams ar artimiems žmonėms.
Todėl teigiamas požiūris į save bei kitus ir yra gerų tarpusavio santykių pagrindas.
Pozityviai vertinantys aplinkinius tikisi iš jų gero ir patys taip linkę bendrauti ir bendradarbiauti, tuo tarpu asmenys, kitų atžvilgiu nusiteikę negatyviai, yra irzlūs, kritiški, įtarūs ir paprastai nelinkę padėti kitiems.
Norint išmokti sėkmingiau bendrauti, reikia:
- atsisakyti neigiamų charakterio bruožų ir elgesio būdų,
- bendraujant koncentruoti dėmesį į teigiamas charakterio savybes.
Gyvenime ir tarpusavio santykiuose didelę reikšmę turi žmogaus įvaizdis. Išmokus jį kurti ir kontroliuoti galima aplinkiniams sudaryti tokį įspūdį, kokiu patys būsite patenkinti, nes niekam nepatinka pesimistiškai nusiteikę ir viskuo nepatenkinti žmonės. Kad bendravimas nevargintų, turintiesiems daug problemų geriau nesiskųsti jomis kiekvienam sutiktajam, nes tai tik sukels neigiamas emocijas ir pašnekovas panorės kuo greičiau baigti pokalbį, rasdamas dingstį jumis atsikratyti. Todėl su menkai pažįstamais ar bendradarbiais derėtų elgtis taip, kad sudarytumėte pasitikinčio savimi ir teigiamai į pasaulį žiūrinčio žmogaus įvaizdį.
Bendraujant tarpusavyje ar tvarkant dalykinius reikalus visada galima tikėtis pašnekovo palankumo, jei jam bus parodytas atitinkamas dėmesys.