Tinklas už durų
Apie šimtas laimingų namų šeimininkų, gyvenančių Kardifo (Velsas) apylinkėse, galės nemokamai pažvelgti į ateitį. Jie pirmieji pasaulyje bus prijungti prie naujo tipo bevielio tinklo, vadinamo radijo tinklu. Šis tinklas leis žiūrėti užsisakytas vaizdajuostes, kalbėtis su kaimynais naudojant plačiajuostį vaizdo konferencijų ryšį, o iš Interneto siųstis informaciją fantastišku 4 Mb/s greičiu.
Dar geriau, anot tinklo kūrėjų, bus tai, kad jis nei kiek nesulėtės ir tuomet, kai tinklu vienu metu sumanys naudotis daug žmonių. Paprastai ADSL paslauga leidžia pasiekti 500 kb/s spartą, tačiau ji gerokai sulėtėja, kai keli toje pačioje gatvėje gyvenantys žmonės jungiasi prie Interneto tuo pat metu. Panašiai yra ir su kabeliniais modemais.
Tradicinės bevielės duomenų perdavimo sistemos, vadinamos daugiataškėmis vaizdo paskirstymo sistemomis MVDS (Multipoint Video Distribution Systems), naudoja galingą bazinę stotį su aukšta antena, iš kurios signalai yra perduodami dideliame plote išsidėsčiusiems namams. Tokie, dar vadinami „bevieliais kabeliais”, tinklai yra labai paplitę kaimiškose JAV vietovėse, kur neapsimoka tiesti kabelius. Bet kiekvienas netoliese esantis aukštesnis pastatas ar netgi medis sugeria signalus, sukurdamas aklavietes, kuriose esantys namai ryšiu naudotis negali. Todėl paprastai bazinės stotys „temato” tik apie trečdalį apylinkėje esančių namų.
Radijo tinklas leidžia pasiekti beveik šimtaprocentinę aprėptį, nes jis kiekvieną namą paverčia miniatiūriška bazine stotimi. Nedideliame ant stogo įrengiamame stulpelyje yra keturios kryptinės antenos ir varikliai, kurie tas antenas automatiškai orientuoja į ant kitų stogų įrengtas antenas. Todėl vienu metu kiekvienas tinklo mazgas gali rištis su keliais kitais mazgais. Jeigu kontaktas dingsta, antenos automatiškai susiranda kitą ryšio tašką.
Tinklo valdymo centras magistraline skaiduline optine linija sujungiamas su vaizdų ir Interneto resursais. Tinklu keliaujantys duomenų paketai yra suženklinti, todėl kiekvieni namai turi privačią jungtį su magistrale. Sistema, kuri bus bandoma Kardife, o poto ir keliose kitose JAV, Ispanijos ir Vokietijos vietose, naudoja 28 GHz dažnį. Vėliau sistemos veiks 40 GHz dažnių ruože. Yra tvirtinama, kad dvipusį 4 Mb/s spartos ryšį vieno kvadratinio kilometro plote galima garantuoti iki 600 abonentų.
Radijo tinklo idėją užpatentavo anglų kompanija Radiant Networks, tačiau bandymus vykdo tradicinis telekomo operatorius British Telecom. BT jau yra įdiegęs ADSL paslaugas, o dabar nori įsitikinti, ar radijo tinklas yra išties toks geras, kaip sako Radiant.
Radijo tinklas kels mažiau rūpesčių dėl galimo poveikio sveikatai nei korinis ryšys. Jis veikia didesniame dažnyje, o galia bus mažesnė už 1 W, lyginant su mobiliojo ryšio stočių spinduliuojamais 8 W. Tačiau Pasaulinė sveikatos organizacija WHO neskuba su vertinimais. Neseniai WHO paneigė spaudoje pasirodžiusią informaciją, esą ji paskelbusi mobiliuosius telefonus ir bazines stotis nekenksmingais sveikatai.