Teritorinis kompiuterių tinklas
Teritoriniai kompiuterių tinklai (TKT). (Wide Area Networks, WAN) Jie apima didelę geografinę erdvę, dažnai šalį ar kontinentą. Juos sudaro kompiuteriai, skirti vykdyti vartotojo programas. Pagrindiniai kompiuteriai (host) yra sujungiami į komunikavimo potinklį (communication subnet). Potinklio paskirtis yra persiųsti pranešimus iš vieno pagrindinio kompiuterio kitam. Daugumoje TKT potinkliai susideda iš dviejų skirtingų komponentų: perdavimo linijų ir perjungimo elementų. Perdavimo linijos (kanalai) leidžia perduoti informaciją iš vieno kompiuterio į kitą. Perjungimo elementai yra specializuoti kompiuteriai, kurie naudojami sujungti dvi ar daugiau perdavimo linijų. Kada duomenys atsiunčiami įėjimo linija, perjungimo elementai turi parinkti duomenims išėjimo liniją. Taip pat nėra nusistovėjusios terminologijos, kaip vadinti šiuos kompiuterius net angliškoje literatūroje. Jie yra vadinami įvairiai – paketų komutavimo mazgas (packet switching nodes) ir panašiai. Dažniau vartojamas pavadinimas router – maršruto parinkimo įrenginys. Šiame modelyje (Pav. 6) kiekvienas pagrindinis kompiuteris (host) dažniausiai yra įjungtas į VKT, kuriam yra vienas maršruto parinkimo įrenginys. Kartais pagrindinis kompiuteris gali būti prijungtas prie maršruto parinkimo įrenginio tiesiogiai. Potinklį sudaro komunikacijų linijos ir maršruto parinkimo įrenginiai.
Daugumoje TKT, tinklas susideda iš eilės kabelių ar telefono linijų, kurių kiekviena jungia maršrutų parinkimo įrenginių pora. Jei du įrenginiai neturi bendro kabelio, bet jiems reikia apsikeisti duomenimis, tai jie daro netiesiogiai, per kitus maršrutų parinkimo įrenginius. Kuomet paketas yra pasiųstas iš vieno įrenginio kitam per tarpinius maršrutų parinkimo įrenginius, tai jis įsimenamas pilnumoje kiekviename iš jų ir perduodamas toliau, kai tik yra laisva reikalinga išėjimo linija. Dauguma TKT turi taškas-su-tašku potinklius, išskyrus tuos, kurie naudoja ryšio palydovus. TKT, naudojančiuose taškas-su-tašku potinklius, yra įvairios maršrutų parinkimo įrenginių jungimo topologijos. Pav. 7 parodytos kelios galimos. VST dažniausiai naudoja simetrinę topologiją. Priešingai jiems, TKT dažniausiai turi nereguliarią topologiją.
Kita galimybė sujungti maršrutų parinkimo įrenginius TKT yra ryšių palydovai arba žemės radijo sistemos. Kiekvienas įrenginys turi anteną, kuri gali siųsti ir priimti. Visi maršrutų parinkimo įrenginiai gali priimti signalus iš palydovo, o kartais ir signalus iš kitų tokių įrenginių, siunčiamus į palydovą. Kartais tik vienas iš potinklio maršrutų parinkimo įrenginių gali turėti anteną. Tokiu atveju kiti naudoja ją, reikalui esant.