“Omnitel” atsisveikino su pirmąja palydovine stotimi
Nustojo veikusi “Omnitel” palydovinio ryšio stotis, pirmoji sujungusi Lietuvą su Šiaurės Amerika, o per ją ir su visu pasauliu. Per dešimtmetį atsirado tobulesnių ir modernesnių ryšio perdavimo būdų. Palydovinė stotis buvo pastatyta 1992 m. Nemenčinėje ir per “Intelsat” palydovą iš pradžių buvo naudojama balso, o vėliau ir duomenų perdavimui.
Kai buvo statoma palydovinė stotis, bendrovė “Omnitel” dar vadinosi “Litcom”. Sumontuoti palydovinę anteną kainavo apie 2 mln. JAV dolerių.
“Mintis įkurti šią stotį kilo, kai sužinojom, kad paskambinti iš Lietuvos į Ameriką gali užtrukti kelias dienas, o iš Amerikos į Lietuvą – ir dvi savaites. Supratom, kad tai gali būti visiems naudingas projektas ir pradėjom ieškoti galimybių jį įgyvendinti”, – prisimena vienas iš pagrindinių bendrovės “Omnitel” įkūrėjų ir pirmasis jos prezidentas Viktoras Gediminas Gruodis.
Dar prieš dešimtmetį visi skambučiai iš JAV į Lietuvą arba iš Lietuvos į JAV buvo jungiami per Maskvą. Ši palydovinė stotis tapo alternatyva Maskvos tarptautinei telefono stočiai, o palydovine antena Nemenčinėje naudojosi ne tik skambinantys iš Lietuvos, bet ir iš Latvijos, Estijos, Baltarusijos ir Ukrainos. Palydovinė “Litcom” stotis tapo reikšmingu visam regionui objektu, o sėkmingas stoties darbas padėjo greitai rasti bendrovei “Litcom” patikimus užsienio partnerius.
Pati stotis taip pat atrodo įspūdingai – jos palydovinė antena ilgą laiką buvo didžiausia Baltijos šalyse, o Lietuvoje ji iki šiol taip ir liko didžiausia – jos skersmuo 11,5 metro. Vienuolika metų tarnavusią stotį pakeitė technologiškai pranašesni optiniai kabeliai.