Naujos mobiliųjų galimybės
Sulig kiekvienais metais mobilieji telefonai įgyja vis naujų funkcijų – GPRS mobiliuoju biuru, FM ir MP3 muzika, filmukais, “Java” žaidimais ar žaibiškais MMS fotoreportažais nieko nenustebinsi. Tačiau ateitis žada naujų netikėtumų: išradėjai iš viso pasaulio diegia telefonams vis naujas ir naujas galimybes.
Ar jos prigis, priklausys ne tik nuo vartotojų, bet ir gamintojų susidomėjimo naujais patentais. Pasak dienraščio “The New York Times”, JAV Patentų ir prekių ženklų biuras paskutiniu metu yra išdavęs gausybę patentų mobiliojo ryšio technologijų naujovėms. Kurios iš jų turi daugiausia galimybių pavirsti bandomosios gamybos prototipais?
Telefonas vietoj medicinos seselės. Taivane gyvenantis išradėjas Ein-Yiao Shenas Amerikoje užpatentavo mobilųjį telefoną, galintį įvertinti fiziologines vartotojo organizmo funkcijas. Prie odos priglaustas specialus daviklis apčiuopia pulsą ir išmatuoja kraujospūdį. Atitinkami elektros signalai po to perduodami į telefoną, kurio ekrane skaičiais parodomi širdies veiklos ir kraujo spaudimo rodmenys (patentas Nr. 6,428,475).
Telefonas uždegs žalią šviesą. O Davidas Myras iš Izaraelio išrado būdą, kaip mobilieji telefonai gali padėti įveikti transporto spūstis (patento Nr. 6,539,300). Patente aprašyta vairuotojų mobiliųjų telefonų signalų stebėjimo sistema, kuri nustato automobilių buvimo vietą, važiavimo spartą ir kryptį. Panaudojus specialius algoritmus galima apskaičiuoti tikėtiną eismo spūsčių susidarymą tam tikrose miesto vietose, prognozuoti intensyviausio eismo laiką ir priklausomai nuo konkrečios situacijos reguliuoti šviesoforų signalų trukmę. Atplūstant intensyvaus eismo bangai žalia šviesa degtų ilgiau, o po keliolikos ar keliasdešimties minučių grįžtų į normalų režimą.
Telefonas su radaru. Vairuotojams praverstų ir IBM darbuotojo Faisalo M. Awados sugalvotas mobiliojo telefono ir GPS imtuvo sukryžminimo būdas. Kelionės metu GPS imtuvas nustato automobilio vietą ir judėjimo greitį, telefonu prisijungia prie kelių tinklo duomenų bazės ir patikrina, koks didžiausias leistinas važiavimo greitis yra toje atkarpoje. Jei automobilis važiuoja greičiau, nei leidžiama, vairuotojas apie tai perspėjamas per telefono garsiakalbį ar parodžius atitinkamą informaciją telefono ekrane (patento Nr. 6,515,596).
Geriausias – laiku nutildytas telefonas. Kol vieni ieško naujų telefonų funkcijų, kiti mėgina rasti būdų, kaip juos kuo efektyviau…išjungti. “Lucent Technologies” bendradarbis Ivanas de Silva užpatentavo (patentas Nr. 6,496,703) nuovokią mobiliojo ryšio slopinimo sistemą, kuri pagal tam tikrus kriterijus gali blokuoti lokalioje zonoje veikiančius telefonus. Sistema remiasi ryšio signalų stiprumo ir telefonų identifikacinių numerių, kurie siunčiami jungiantis prie bazinių stočių, stebėjimu. Paprasčiausias praktinis pritaikymo pavyzdys – mobiliojo ryšio blokavimas bažnyčioje pamaldų metu, paliekant “išeinančių skambučių” galimybę prie bažnyčios pastato. Tačiau kai kuriems asmenims – policijos pareigūnams, greitosios pagalbos medikams ar patiems bažnyčios tarnams – abipusio mobiliojo ryšio funkcija gali būti palikta ir vykstant pamaldoms.
Telefonas su projektoriumi. Kad ir ką sakytų telefonų gamintojai, naršyti internetą mobiliuoju telefonu nėra pats geriausias užsiėmimas. Amerikietis Judahas Klausneris sugalvojo, kaip išvengti mažų ekranų: jo suprojektuotas (patento Nr. 6,489,934) mobilusis telefonas turi šviesos projektorių, kuris interneto tinklapius atvaizduoja ant plokščio išorinio paviršiaus. Informacija tokiuose improvizuotuose ekranuose atvaizduojama kaip kompiuterio monitoriuje, o pasinaudojus pelę primenančiu specialiu manipuliatoriumi ir vaizdo fokusavimo funkcija galima “spragsėjimais” pasirinkti norimas nuorodas ar judėjimo kryptį.
Telefonas – stumtraukis. Australietis Kevinas Whitley siūlo kitokį “laisvų rankų” įrangos būdą. Jis užpatentavo (JAV patentas Nr. 6,567,651) mobilųjį telefoną su ištraukiamu mikrofonu ir garsiakalbiu. Tokį telefoną galima prisisegti prie diržo, sujungti su ištraukiamų laidų moduliu ir prireikus skambinti vienu mostu išsitraukti iš ritės mikrofoną.
Telefono ausys – puodelyje. Taivanietis Chen-an-Chengas sumanė pagelbėti tiems mobiliojo ryšio vartotojams, kurie triukšminguose restoranuose ar kitose susitikimų vietose praleidžia svarbius skambučius neišgirdę savo telefono skambėjimo. Tereikia padėti savo telefoną prie specialaus puodelio, kurio apačioje įrengtas daviklis, ir įjungti “vibroskambučio” funkciją. Kai kas nors paskambina, daviklis puodelyje užfiksuoja telefono vibracijas ir įjungia elektros srovę, kuri maitina puodelio apačioje esančius šviesos diodus. Mirksinčios puodelio švieselės atkreipia telefono savininko dėmesį.
Daugiau apie patentuotas mobiliųjų telefonų pritaikymo naujoves galima sužinoti įvedus dominančio patento numerį į JAV Patentų ir prekių ženklų biuro svetainės paieškos sistemą.