Bevielis optinis duomenų perdavimas suranda nišą rinkoje
Pasaulinės tendencijos rodo, jog nepaisant atsargaus specialistų vertinimo, bevielio optinio duomenų perdavimo (FSO, angl. Free Space Optical comunications) technologijos sparčiai vystosi. Nežiūrint į tai, kad kol kas FSO turi trapios bei laikinos technologijos įvaizdį, interneto paslaugų tiekėjai ir spartaus ryšio reikalaujančios bendrovės pradeda ją naudoti ne tik kaip rezervinę sistemą optikai, bet kaip puikiausią sprendimą paskutinės mylios situacijoms. Tuo tarpu kompanijos, gaminančios FSO duomenų perdavimo principu paremtą įrangą (Optical Access, LightPointe, AirFiber), sparčiai auga.
Tarp tiesioginio matomumo priklausančių technologijų bevieliai optiniai tinklai (FSO) įgyja vis didesnį svorį. Kaip matyti iš pavadinimo, FSO duomenų perdavimui atvira erdve naudoja optinę lazerinę technologiją, kuri leidžia jau kelerius pastaruosius metus sėkmingai ją naudoti problematiškiems sprendimams. Priežastis viena: pigiau perduoti duomenis per erdvę, nei sukurti naują infrastruktūrą paremtą kabelių sistema.
Tačiau kaip ir kiekviena technologija, bevielis optinis ryšys nėra be problemų: vartotojai negali nukreipti FSO įrangos tiesiogiai į saulę, pastatų svyravimai bei atspindžiai trukdo ryšiui. Visa tai tik menki nesklandumai palyginus su rūku; jis bevielei optinei technologijai yra kaip nepereinama, gelžbetoninė siena.
Tačiau blogas oras būna ne taip dažnai. Tam, kad išvengti ryšio nutrūkimo tokiais kritiniais atvejais, vienas iš būdų yra naudoti dubliuojantį (lygiagrečiai arba paraleliai) 60 Hz radio dažniu veikiantį ryšį.
FSO technologijos tiekėjai žino savo problemas ir yra linkę jas pripažinti. Nors ši technologija niekuomet neįveiks fizikos dėsnių, bet ji yra vertingas sprendimas paskutinės mylios atveju tarp optinio tinklo ir galutinio vartotojo. Ji taip pat yra naudinga kaip rezervinės sistema įvairiausios topologijos tinkluose.
Bevielis optinis ryšys, kitaip nei kitos duomenų transportavimo technologijos nėra apibrėžtas jokiuose standartuose, tad jo nevaržo jokie rėmai – laisvai gali vystytis visomis kryptimis. FSO gamintojai įprastai prijungia savo galinę įrangą prie egzistuojančio optinio tinklo ir naudoja savus optinius lazerinius metodus duomenims perduoti erdve. Tai skatina inovacijas bei spartų tobulėjimo greitį.
Jauna FSO technologija įrodė savo galimybes – ji gana sėkmingai veikia. Ir veikia ten, kur jokia kita technologija negali. Pirmas žingsnis įveiktas, lieka tik belaukti naujienų. Iki tobulybės ribų nėra.