Auskarai šokiruoja paauglių tėvus
Papuošalai, kuriuos pripažįsta dabartinis jaunimas, ne visada gali patikti jų tėvams.
Auskaras bamboje, lūpoje, antakyje ar net kur kas intymesnėje vietoje gali tapti ir konflikto tarp paauglių bei jų tėvų priežastimi.
Kosmetologai pripažįsta, kad būna ir tokių atvejų, kai po kurio laiko ir patys paaugliai ima gailėtis, kad vėrėsi auskarą, nes likusio rando lūpoje, antakyje ar kitoje gerai matomoje veido vietoje lengvai nebepašalinsi.
Prieš atlikdami net menkiausią operaciją, gydytojai privalo gauti ligonio ar jo artimųjų sutikimą, tačiau auskarus į antakius, nosį ar bambą veriantiems kosmetologams tokio sutikimo nereikia – tai nenumatyta jokiuose teisės aktuose.
Tuo kartais naudojasi paaugliai, sumanę be tėvų žinios pasipuošti kūną geležėlėmis.
„Panevėžio rytui“ viena biržietė (pavardė redakcijai žinoma) guodėsi patyrusi šoką, kai jos 13-metė dukra iš Panevėžio sugrįžo su antakyje įvertu auskaru.
Moteris teigė suprantanti, kad už nepilnametį vaiką atsako tėvai, tačiau, jos nuomone, tam tikros atsakomybės prieš verdami auskarą į antakį paaugliui turėtų imtis ir tokią operaciją darantys kosmetologai.
„Manyčiau, kad nepilnametis privalo turėti tėvų sutikimą, ir tik tada kosmetologas gali imtis darbo, kurio pasekmės ant veido lieka visam gyvenimui“, – teigė biržietė.
Namo grįžusi mergaitė motinai nesugebėjo pasakyti nei tikslaus kosmetikos kabineto adreso, nei procedūrą atlikusios kosmetologės pavardės. Beje, nepilnametei nebuvo išduotas ir grynųjų pinigų priėmimo kvitas.
„Kas atsakytų, jei iškiltų kokių komplikacijų ar būtų pažeisti aplink akį esantys nervai? O gal auskarą į antakį trylikametei įvėrusi kosmetologė tai padarytų ir šešiamečiui, jei tik šis atsineštų pinigų?“ – klausė motina.
Privalo informuoti klientą
Kirpyklas, grožio ir tatuiruočių salonus prižiūrinčio Panevėžio visuomenės sveikatos centro gydytojas vyriausiasis ekspertas Eugenijus Vilčinskas „Panevėžio rytui“ sakė, kad šių įstaigų darbą reglamentuojančioje higienos normoje nenumatyta, kad auskarus nepilnamečiams į įvairias kūno vietas veriantys kosmetologai turi gauti tėvų sutikimą.
Tačiau higienos normoje rašoma, kad auskarų vėrimo procedūrą atliekantys žmonės privalo turėti kvalifikaciją įrodantį dokumentą, ne tik išmanyti teikiamų paslaugų ypatumus, bet ir informuoti klientą apie galimą tokių procedūrų šalutinį poveikį.
„Aš, kaip tėvas, norėčiau, kad auskarus norintys įsiverti nepilnamečiai to negalėtų padaryti be tėvų sutikimo, tačiau šią veiklą reglamentuojanti higienos norma tokio sutikimo nenumato“, – sakė E.Vilčinskas.
Gresia alerginės reakcijos
Panevėžio infekcinių ligų ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas dermatovenerologijai Vidas Brazaitis „Panevėžio rytui“ sakė, kad auskarus veriantys specialistai turi išmanyti žmogaus anatomiją, kad nepažeistų kraujagyslių ar nervų.
„Jei tokia procedūra atliekama laikantis aseptikos ir antiseptikos reikalavimų ir dirbama steriliais vienkartiniais ar daugkartinio naudojimo įrankiais, pavojaus nėra, tačiau įvairūs metaliniai auskarai gali sukelti tam tikras alergines reakcijas“, – perspėjo V.Brazaitis.
Gydytojas sakė savo praktikoje turėjęs ne vieną atvejį, kai alergines reakcijas sukeldavo chromo ar nikelio turintys auskarai įvairiose kūno vietose.
Jei žmogus jautrus šiems metalams, pradurta vieta parausta, patinsta, žaizda ima šlapiuoti. Tuomet auskarą reikia nedelsiant išverti, žaizdą dezinfekuoti ir įverti iš tauriojo metalo pagamintą papuošalą.
Alergines reakcijas gali sukelti ne tik iš minėtų metalų ar jų lydinių pagaminti auskarai, bet ir diržų sagtys, laikrodžių apyrankės, paprasčiausi pakabučiai ir net džinsų sagos.
Vėliau tenka gailėtis
Biržuose dirbanti kosmetologė Vita Gražienė „Panevėžio rytui“ sakė, kad ir į jos kabinetą neretai užsuka paauglės, norinčios turėti auskarą bamboje, lūpoje ar antakyje. Tiesa, žiemą tokių klienčių būna gerokai mažiau nei pavasarį ir vasarą.
Daugiau kaip dešimties metų darbo patirtį turinti biržietė pripažino, kad auskaro vėrimas į antakį yra labai atsakingas žingsnis, nes po tokios intervencijos dažniausiai visam gyvenimui lieka balsvas randelis, o toje vietoje iškrenta ir antakio plaukeliai.
„Savo praktikoje turėjau ne vieną atvejį, kai antakyje auskaro pageidavusios paauglės po poros metų labai gailėjosi tokio savo žingsnio. Prieš veriantis auskarą į antakį, reikėtų dešimt kartų pasverti visus už ir prieš, o tik paskui gultis į kosmetologo kėdę“, – sakė V.Gražienė.
Be tėvų sutikimo procedūros neatlieka
Panevėžyje veikiančiame grožio salone „Vanela“ dirbanti kosmetologė Ieva Žiukaitė-Damaševičienė tvirtina iš atėjusių auskarų vertis nepilnamečių visada prašanti tėvų sutikimo.
„Jei nepilnametis ateina kartu su tėvais, jie užpildo specialią anketą ir ji lieka mano kartotekoje. Kartais paaugliai atneša raštišką tėvų sutikimą, kuriame, be tėvų pavardės ir parašo, nurodomas ir tėvų telefonas, kuriuo bet kada galiu paskambinti“, – sakė kosmetologė.
Septynerius metus auskarus į įvairias kūno vietas verianti moteris pasakojo, kad tėvų sutikimo iš nepilnamečių prašo jau trečius metus, siekdama apsaugoti ir klientų, ir savo interesus.
Per tą laiką I.Žiukaitė-Damaševičienė nesulaukė paauglių tėvų pretenzijų.
Pasak kosmetologės, dažnai į ją kreipiasi ir tėvų sutikimo neturintys paaugliai, todėl juos tenka išprašyti pro duris.
Pasigyrė per televiziją
I.Žiukaitė-Damaševičienė sakė, kad dažniausiai jos kabinete apsilankančios merginos pageidauja, jog auskaras papuoštų bambą.
„Merginos visada nori būti madingos. Auga nauja karta ir norinčiųjų įsiverti auskarą į bambą ne mažėja, o daugėja“, – sakė kosmetologė.
Kosmetologė pasakojo, kad vienoje televizijos laidoje ji atpažino nepilnametę merginą, kuri iš jos kabineto išėjo nieko nepešusi, nes neturėjo tėvų sutikimo auskarui verti į bambą.
Mergina visai Lietuvai prieš televizijos kameras pasakojo, kaip jai pavyko įsiverti auskarą į bambą ir neturint tėvų sutikimo, nes jo kitur niekas neprašė.
Tatuiruotes išrenka tėvai
Panevėžyje gerai žinomas tatuiruočių meistras Tomas Olšauskas irgi teigė nepilnamečių kūnus tatuiruotėmis puošiąs tik įsitikinęs, kad tam pritaria jų tėvai.
Dažniausiai pas T.Olšauską paaugliai ateina kartu su tėvais, kartais tėvai paskambina telefonu, teiraujasi apie procedūros saugumą, o kai kurie net padeda vaikams išsirinkti tatuiruotės piešinį.
Aštuonerius metus tatuiruotes darantis meistras pasakojo, kad jauniausiai jo klientei buvo trylika metų ir ji į tatuiruočių saloną atėjo kartu su motina.