Skaičiai * Faktai * Citatos
* Investicinė Kauno holdingo kompanija (KHK) buvo įregistruota 1992 m. balandžio 29 d. Kauno miesto rejestre. Iš jos įstatuose apibrėžtų 10 veiklos sričių net septynios (finansinis tarpininkavimas, finansinis lizingas ir kt.) nebuvo būdingos investicinių akcinių bendrovių veiklai. Indėlių rinkimas įstatuose nebuvo numatytas. Bendrovė neturėjo Lietuvos banko leidimo vykdyti kreditines operacijas.
KHK įsteigė Gintaras Petrikas, Algirdas Pašukevičius, Igoris Snetkovas, Kęstutis Armaitis ir Marija Snetkova, kiekvienas įgiję po 10 dešimties litų vertės akcijų (po 100 Lt).
KHK indėlius rinko nuo 1993 m. balandžio 20 d. iki 1995 m. birželio 6 d. Per tą laiką kasoje buvo priimta ir užpajamuota 344 mln. 347 tūkst. litų litų, surinktų iš žmonių. Per tą laiką indėlininkams buvo grąžinta 262 mln. 861 tūkst. litų, palūkanų sumokėta daugiau kaip 54 mln. litų.
* Baudžiamoji byla dėl svetimo turto iššvaistymo stambiu mastu buvo iškelta 1995 m. rugpjūčio 10 d. KHK liko įsiskolinusi beveik 15 tūkst. indėlininkų, neatgavusių 81 mln. litų. 1996 m. vasario 29 d. buvo iškelta baudžiamoji byla dėl KHK tyčinio bankroto, kuri tuo metu buvo sujungta su iššvaistymo byla.
* EBSW koncernas (EBSW grupė) buvo įregistruotas tik 1994 m. birželio 15 d. Grupę įsteigė devynios investicinės akcinės bendrovės. Registruojant buvo nurodyta, kad asociacijoje yra 61 įmonė, tačiau duomenų apie jų įstojimą nebuvo, įstatinis kapitalas nesuformuotas. KHK ir EBSW grupė surinktomis lėšomis ir supirktais investiciniais čekiais privatizavo keliasdešimt Lietuvos įmonių. Nemaža jų dalis buvo užstatyta bankams, bankrutavo (“Jūra”, “Banga”, “Koordinatė” ir kt.). Prasidėjus EBSW imperijos griūčiai, paaiškėjo, kad grupės turtą tesudaro leidimų aparatas, kompiuteris, spausdintuvas, seifas ir dar keli smulkūs daiktai.
* EBSW grupė trejus metus kontroliavo Lietuvos valstybinį komercinį banką, kurio tarybos pirmininku buvo EBSW vadovas Gintaras Petrikas. Spaudos duomenimis, EBSW susišlavė iš banko apie 74 milijonus litų kreditų, dėl savanaudiškų grupuotės veiksmų banke kilo valdymo krizė, buvo prarasti klientai, galiausiai bankas žlugo. Buvusi LVKB valdybos pirmininko pavaduotoja K.Dabašinskaitė buvo nuteista, kitas banko vadovas gyvenimą baigė savižudybe. EBSW susijusi ir su dar vieno – Komercijos ir kredito banko – žlugimu.
* 1996 m. pabaigoje EBSW lyderis G.Petrikas balotiravosi į Seimą kaip nepriklausomas kandidatas. Senamiestyje buvo renkami gyventojų parašai mokant jiems po 5-15 litų. “Tai buvo kaip labdara, pašalpa matant sunkią žmonių materialinę padėtį”, – tuomet aiškino EBSW prezidentas.
Įpusėjus baudžiamosios bylos tyrimui dėl KHK veiklos, 1997 metais G.Petrikas, vienas pagrindinių įtariamųjų milijoninių lėšų iššvaistymu, iš Lietuvos pabėgo. Spėjama, kad jis slapstosi JAV. Amerikos diplomatai pažadėjo paramą Lietuvos teisėsaugininkams surandant ir grąžinant G.Petriką į Lietuvą. Šis klausimas dar bus svarstomas aukštesniu politiniu lygiu. JAV pareigūnai paneigė neseniai Lietuvos spaudoje paskelbtą informaciją, neva G.Petrikas yra saugomas pagal svarbių liudytojų apsaugos programą. Amerikiečiams jo buvimo vieta kol kas nėra žinoma.
Lina NAVICKAITĖ