Ryšių su visuomene specialistas perspėja, kad susigrąžinti prarastą veidą Lietuvai bus sunku
Atsakingiems pareigūnams nesiimant realaus krizės valdymo, Lietuva gali patirti gerokai didesnę žalą negu ta, kurią jau atnešė ir atneš į viešumą patekęs viršūnių skandalas. “Viešųjų ryšių partnerių” vadovas Mykolas Katkus teigia labai pasigendąs rimto požiūrio į šalies įvaizdžio problemas, nekalbant jau apie reikiamus veiksmus.
“Mano galva, turbūt Lietuvos politikai ir už tai atsakingi žmonės dar nėra iki šiol suvokę, kad Lietuva įtraukta į globalizacijos procesus. Pasauliui mes esam tarsi Pagėgių kaimas, ir jeigu turistai sužino, kad Pagėgių kaimo meras yra susijęs su nusikalstamomis struktūromis ir visi apie tai fantazuoja, o fantazija prikuria likusius dalykus, tai kokio turistų antplūdžio arba ekonomikos atsigavimo mes čia galime tikėtis”,- svarsto M. Katkus.
Ryšių su visuomene specialistas pažymi, kad šiomis dienomis žlugdomas įdirbis, kurį Lietuva sukaupė, per pastaruosius penkerius metus siųsdama pasauliui teigiamus signalus: tai ir labai svarūs ekonomikos laimėjimai, ir stojimas į Europos Sąjungą rekordiniu balsų skaičiumi, ir Lietuvos krepšininkų pergalė, ir sėkmingas aktorės Mari Trentinjan nužudymo bylos tyrimas.
“Su savo Prezidento aplinkos skandalu dabar mes atsiduriam tame pačiame kontekste, kaip ir Rusijos valdžia, kovojanti prieš “Yukos”. Užsienyje niekas nesigilina į mūsų šalies valdymo struktūrą ir Prezidento įgaliojimų ribas, Prezidentas visur tituluojamas kaip pagrindinis valstybės vadovas. Ir ta informacija, kuri šiuo metu pateikiama užsienio žiniasklaidoje – tai yra turbūt viena pačių bjauriausių krizinių situacijų, su kokiomis Lietuva yra susidūrusi per nepriklausomybės metus”, – pabrėžia M. Katkus.
Jo žodžiais, baisiausia tai, kad ši krizė kol kas nėra efektyviai sprendžiama.
“Taip, žinoma, diplomatiniais kanalais buvo išplatintos įvairios nuorodos, ką reikėtų sakyti, ministras Antanas Valionis su jomis supažindino Prezidentą, tačiau kur girdėti, kas yra daroma su realiu krizių valdymu? Ar centralizuojama informacija, ar yra suformuota bendra šito skandalo versija, kaip tai gali atsiliepti šalies įvaizdžiui – tai pats baisiausias dalykas”,- pabrėžia M. Katkus.
Specialistas primena, kad ne tik nuo SARS epidemijos nukentėjęs Honkongas ar žemės drebėjimų nualinta Turkija samdėsi įvairias tarptautines ryšių su visuomene ir komunikacinių krizių valdymo kompanijas, siekdamos sumažinti patiriamą žalą reputacijai – tokios pagalbos paprastai labai aktyviai ieško net Lietuvos kompanijos, kurias ištinka krizės.
“Taigi reikėtų kalbėti ne tik apie tai, ką daryti Lietuvoje, bet ir apie tai, kaip tai pasakoti pasauliui”,- pabrėžia M. Katkus.
“Viešųjų ryšių partnerių” vadovo požiūriu, neatsiradus naujos informacijos šalies viduje skandalas turėtų atslūgti per artimiausias dvi savaites, nes piką jau pasiekė pirmadienį.
Anot M. Katkaus, šis pikas turėtų atslūgti su pirmadienio vakaro žiniomis ir su antradienio laikraščiais, kadangi dalies žmonių nuomonė apie skandalą iš esmės jau susiformavusi, o kitų – baigia formuotis ir galutinai susigulės iki savaitės vidurio. “Vėliau, jeigu nebebus naujos informacijos, bus tik bandymai interpretuoti skandalą, kurie visada susilaukia mažesnio dėmesio”, – sakė M. Katkus.
Tačiau, nepaisant atslūgsiančio dėmesio, visuomenės vaidmenį viršūnių skandale M. Katkus mato labai reikšmingą.
“Manau, kad visos konflikto pusės supranta, jog vienas svarbiausių dalykų čia yra žmonių pasitikėjimas Prezidentu. Jeigu pasitikėjimas Prezidentu išliks aukštas ir reitingų kritimas nebus tragiškas, tai netgi patys didžiausi Prezidentūros priešai vargu ar ryšis iš esmės keisti jos sudėtį, arba bandyti inicijuoti apkaltą”, – sako M. Katkus.
Viešųjų ryšių specialisto žodžiais, dėl šios priežasties Prezidento reitingai dabar tampa vienu kovos objektų – kuo šie reitingai aukštesni, tuo daugiau šansų turės Prezidentūra .
“Teisus buvo Seimo Pirmininkas Artūras Paulauskas, kalbėdamas, kad tai turi būti politinis procesas, nes politika yra tada, kai į klausimo svarstymą įtraukiami ne vien teisėsaugininkai, bet ir visuomenė”, – teigia M. Katkus.
Pasak M. Katkaus, būtent politinėje skandalo plotmėje labai svarbus tampa emocinis krūvis, kuris gali būti reikšmingas per apkaltą ir panašiais atvejais.