Prezidentui per apkaltą Seime – trys kaltinimai
Prezidentui Rolandui Paksui per apkaltą Seime bus pateikti trys kaltinimai. Jie visiškai atitinka Konstitucinio Teismo išvadoje suformuluotus Rolando Pakso konkrečius veiksmus, pripažintus šiurkščiais Konstitucijos pažeidimais.
Kaltintojai – 5 Seimo atstovai – pirmadienį nusprendė patikslinti kaltinimus ir iš anksčiau buvusių šešių palikti tris, atsižvelgdami į Konstitucinio Teismo išvadą, kurioje taip pat buvo išaiškinta ir konstitucinė apkaltos proceso samprata.
1 kaltinimas. Prezidentas R. Paksas, 2003 m. balandžio 11 d. neteisėtai suteikęs Jurijui Borisovui Lietuvos Respublikos pilietybę už šio suteiktą finansinę ir kitokią svarią paramą, šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė duotą priesaiką. Todėl Prezidentas R. Paksas šalintinas iš užimamų pareigų.
2 kaltinimas. Prezidentas R. Paksas, sąmoningai leisdamas J. Borisovui suprasti, kad dėl jo teisėsaugos institucijos atlieka tyrimą ir vykdo jo pokalbių telefonu kontrolę, šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė duotą priesaiką. Todėl Prezidentas R. Paksas šalintinas iš užimamų pareigų.
3 kaltinimas. Prezidentas R. Paksas, siekdamas įgyvendinti jam artimų privačių asmenų turtinius interesus, naudodamasis savo statusu duodamas nurodymus savo patarėjui Visvaldui Račkauskui, pasinaudojant tarnybine padėtimi, siekti per teisėsaugos institucijas paveikti UAB “Žemaitijos keliai” vadovų ir akcininkų sprendimus dėl akcijų perleidimo R. Paksui artimiems asmenims, taip pat R. Paksas, 2003 m. siekdamas įgyvendinti jam artimų privačių asmenų turtinius interesus ir naudodamasis savo statusu, darydamas įtaką UAB “Žemaitijos keliai” vadovų ir akcininkų sprendimams dėl akcijų perleidimo R. Paksui artimiems asmenims, šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė duotą priesaiką. Todėl Prezidentas R. Paksas šalintinas iš užimamų pareigų.
Pasak vieno iš kaltintojų Raimondo Šukio, Konstitucinis Teismas savo išvadoje aiškiai nustatė, kad Seimas gali spręsti tik vieną klausimą – pašalinti Prezidentą iš pareigų ar ne.
“Seimas negali spręsti kaltumo ar nekaltumo klausimo, negali kvestionuoti Konstitucinio Teismo nustatytų veiksmų, faktinių aplinkybių bei motyvų, todėl mes, kaip kaltintojai, nusprendėme, kad teisingiausia ir logiškiausia yra sukonkretinti kaltinimus”, – aiškino R. Šukys.
Kaltintojai atsisakė specialiosios Seimo komisijos anksčiau pateiktų kaltinimų formuluočių, jog R. Paksas nesuderino viešų ir privačių interesų, diskreditavo Prezidento institucijos autoritetą, neužtikrino valstybės paslapties apsaugos.
Pirmadienį 15 val. Seime bus pratęstas apkaltos R. Paksui procesas – tą pačią dieną turėtų įvykti kaltintojų ir R. Pakso atstovų ginčai, vėliau – kaltinamo Prezidento R. Pakso baigiamasis žodis bei galiausiai balsavimas.
Prezidentas R. Paksas iki pat balsavimo Seime pradžios turi teisę atsistatydinti, pasirašydamas atitinkamą dekretą. Tokiu atveju apkalta čia pat nutrūktų. Seime tikimasi bei rengiamasi ir tokiam R. Pakso žingsniui, nors Prezidento aplinka neoficialiai tai neigia.